0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zmiany od 1 stycznia 2021 roku - wprowadzenie nowych podatków i podwyżek opłat

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od nowego roku podatników czeka wiele zmian, które dotyczyć będą zarówno wprowadzenia nowych podatków, jak i wzrostu opłat m.in. za energię elektryczną czy wywóz śmieci. Część nowych opłat i podwyżek zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2021 roku – w artykule przedstawione zostały najważniejsze z nich.

Nowe podatki i opłaty - zmiany od 1 stycznia 2021 roku

  1. Podatek od cukru i opłata małpkowa

Nowy podatek od cukru pobierany będzie od napojów zawierających cukier, substancje słodzące i substancje aktywne (kofeinę lub taurynę). Natomiast opłata od „małpek” (alkoholu w opakowaniach do 300 ml) będzie wynosiła 25 zł od 1 litra 100-procentowego alkoholu.

  1. Zwiększony podatek od nieruchomości

Wyższy podatek od nieruchomości będzie dotyczył gruntów własnych, mieszkań oraz domów – niezależnie od tego, czy budynek przeznaczony będzie na cele mieszkalne, czy do wykorzystywania w działalności gospodarczej.

  1. Podatek od sprzedaży detalicznej

Pobierany będzie od przychodów ze sprzedaży detalicznej według dwóch progresywnych stawek:

  • 0,8% od przychodów nieprzekraczających 170 mln zł;
  • 1,4% od przychodów powyżej 170 mln zł.

Sklepów wielobranżowych, których przychody ze sprzedaży detalicznej nie przekroczą 17 mln zł miesięcznie, nie będzie obowiązywał nowy podatek.

  1. Podatek CIT od spółek komandytowych i części spółek jawnych

Spółki komandytowe i część spółek jawnych (które nie ujawnią swoich wspólników) zostaną objęte od 1 stycznia 2020 roku podatkiem CIT.

  1. Podatek za przekształcenie spółki komandytowej lub jawnej w spółkę z o.o. w celu skorzystania z estońskiego CIT.

  1. Nowe przepisy budowlane od 2021 roku

Od nowego roku przepisy nakazywać będą stawianie budynków pasywnych (mających m.in. ograniczone zapotrzebowanie na energię pierwotną).

  1. Ograniczenie ulgi abolicyjnej

Wprowadzenie przepisów związanych z ograniczeniem ulgi abolicyjnej zaplanowane jest na 1 stycznia 2021 roku. Kwota ulgi abolicyjnej zostanie obniżona do 1360 zł.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów