Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zmiany w podatku od wynajmu mieszkań w 2021 roku – na czym polegają?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od 2021 roku zmienią się przepisy dotyczące podatku od wynajmu nieruchomości. Zgodnie z nimi przedsiębiorcy wynajmujący mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z możliwości opodatkowania przychodów z tego tytułu w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Przeczytaj i dowiedz się, na czym będą polegać zmiany w podatku od wynajmu mieszkań w 2021 roku.

Ryczałt dla przedsiębiorców – koniec sporów?

Obecnie jedynie najem prywatny może być opodatkowany ryczałtem. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność przewidziane jest tylko opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Zgodnie z nowymi przepisami także i oni uzyskają możliwość wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Co to oznacza? 

Dotychczas kłopotliwe było znaczenie pojęcia „najmu prywatnego”. W związku z tym w sądach administracyjnych toczyło się wiele sporów. Trudność sprawiało określenie, czy działalność danej osoby dokonującej wynajmu więcej niż jednego mieszkania należy interpretować jako działalność gospodarczą, czy też nie. Sądy często nie zgadzały się z możliwością skorzystania przez podatnika z preferencyjnej formy opodatkowania, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, oceniając, że jest to działalność zorganizowana i ciągła.

Opisywane spory skończą się dzięki nowym przepisom. Zgodnie z nimi z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych będzie można skorzystać nie tylko w ramach najmu prywatnego, ale także w przypadku działalności gospodarczej. W ten sposób przedsiębiorcy uzyskają także większy wybór formy opodatkowania.

Nowe przepisy nie zmieniają aktualnych stawek podatków od najmu. W związku z tym w 2021 roku niezmiennie obowiązujące stawki wyniosą:

  • 8,5% – w sytuacji, gdy przychody podatnika z najmu nie przekroczą 100 000 zł;
  • 12,5% – w sytuacji, gdy przychody podatnika z najmu będą wyższe niż 100 000 zł.

 
Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów