0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w CIT już w 2022 roku!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Finansów po rewolucyjnych zmianach w zakresie podatku dochodowego w ramach Polskiego Ładu zapowiada zmiany w CIT – projekt ustawy ma zostać opublikowany już niebawem! Sprawdziliśmy, jakie zmiany planuje wprowadzić resort!

Zmiany w CIT w zakresie minimalnego podatku

Polski Ład wprowadził tzw. minimalny CIT dla podatników, którzy prowadzą spółkę w sposób, który nie wykazuje zysków. Obecnie Ministerstwo Finansów zapowiada, że w tym zakresie na podatników czekają kolejne zmiany, które zakładają zawieszenie minimalnego podatku CIT.

Przewidywane nowe zmiany w CIT ustawodawca planuje wprowadzić od 2023 roku, podkreślając, że zmiany te będą bardziej zrozumiałe w zastosowaniu dla podatników.

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów w swojej wypowiedzi wskazuje, że resort chce jak najszybciej rozpocząć konsultacje proponowanych rozwiązań z poszczególnymi branżami, bowiem z dokonanej analizy rentowności podmiotów wynika, że: „Rentowności te często dość znacznie się różnią i na tej podstawie określiliśmy przeciętną rentowność. Część spółek ma jakiś poziom wypracowany, ale są też takie, które mają zerową rentowność lub od kilku lat wykazuje na straty”.

W trakcie prac nad projektem zmian zostaną przeanalizowane przyczyny wspomnianych dysproporcji, tak aby nowy mechanizm wychwytywał takie sytuacje.

Jakie zmiany w CIT zapowiada dodatkowo resort finansów?

Zapowiedziane zmiany w zakresie zawieszenia minimalnego podatku CIT to nie wszystko, co planuje wdrożyć Ministerstwo Finansów. Inne planowane zmiany to m.in.:

  • likwidacja przepisów o ukrytej dywidendzie;

  • uproszczenie w zakresie cen transferowych dotyczące ich dokumentowania;

  • usprawnienie regulacji w zakresie estońskiego CIT, które budzą wątpliwości podatników.

Projekt ustawy wprowadzający zmiany w CIT został przygotowany przez Ministerstwo Finansów i już niebawem zostanie opublikowany.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów