0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zwrot VAT w przypadku sprzedaży usług tylko za granicę

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jestem programistą i świadczę usługi wyłącznie na rzecz firmy z Wielkiej Brytanii. Jako VATowiec odliczam VAT od zakupów, a przy sprzedaży stosuję stawkę VAT “nie podlega”, gdyż usługa objęta jest odwrotnym obciążeniem. Po raz pierwszy staram się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego z deklaracji VAT. Co powinienem zawrzeć w uzasadnieniu wniosku?

                                Krzysztof, Wrocław

 

W przypadku nadwyżki VAT, o ile w danym miesiącu nastąpiła sprzedaż, można ubiegać się o jej zwrot w terminie 60 dni. Ponieważ prowadzona sprzedaż nie jest opodatkowana w Polsce, to urzędnicy wymagają by wraz z deklaracją złożyć dodatkowo wniosek z wyjaśnieniem, który przyczyni się do zwrotu VAT. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług pozwalają na odliczenie podatku VAT od zakupów dokonywanych w związku ze sprzedażą objętą odwrotnym obciążeniem (jest ona opodatkowana, ale poza terytorium Polski).

Wniosek o zwrot VAT można skonstruować następująco:                      

Usługi wykonywane poza terytorium kraju w przypadku gdyby były wykonywane w kraju, to podlegałyby opodatkowaniu i przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy z tymi usługami związane.

Może się zdarzyć, że przed zwrotem podatku zostaną przeprowadzone czynności sprawdzające (do US dostarcza się rejestr zakupu VAT oraz dokumenty źródłowe). Jeżeli nie będzie żadnych zastrzeżeń to zwrot podatku VAT powinien zostać dokonany w ciągu 2 miesięcy.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów