Poradnik Przedsiębiorcy

Podatek dla firmy wykorzystującej programy uzyskane nieodpłatnie

W ramach prowadzonej działalności używam nieodpłatnie ogólnie dostępnego oprogramowania. Czy z tego tytułu muszę zapłacić jakiś podatek? Rozliczam się w ramach Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

Erwin, Brzeg

 

W pierwszej kolejności należy ustalić, czym jest przychód z działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT za przychód uznaje się również nieodpłatne świadczenia zarówno w pieniądzu, jak i naturze. Wyceny wartości przychodu dokonuje się w oparciu o jedną z dwóch metod:

- zgodnie z cenami stosowanymi wobec innych podmiotów,

- zgodnie z cenami rynkowymi, które są stosowane przy udostępnianiu rzeczy czy świadczeniu usług o podobnym charakterze.

W związku z tym w wielu przypadkach programy uzyskane nieodpłatnie wykorzystywane w przedsiębiorstwach będą rodziły obowiązek podatkowy - jeśli jest możliwość porównania cen ze względu na możliwość zakupu oprogramowania na rynku.

Jednak jeśli oprogramowanie udostępniane jest za darmo w internecie w postaci plików, załączników czy licencji i nie jest możliwe ustalenie ich wartości, nie rodzi ono obowiązku podatkowego. Uzasadnienie znajdziemy w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 17 lipca 2008 roku o sygnaturze IBPB1/415-331/08/MW.