0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-02-20

Artykuły:

Odprawa pieniężna z tytułu zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników w 2024 roku

W 2024 roku czekają nas zmiany w kwestii, jaką jest odprawa pieniężna dla osób zwalnianych z przyczyn niedotyczących pracowników. Nowe przepisy obejmują zarówno grupowe, jak i indywidualne zwolnienia w firmach zatrudniających co najmniej 20 osób. Sprawdź!

20 lutego 2024

Comiesięczne formalności związane z PPK

Comiesięczne formalności związane z PPK nie kończą się w momencie przekazania wpłat do instytucji finansowej. Przedsiębiorca powinien pamiętać, że informacje o wpłatach należy także przekazać do ZUS-u. Sprawdź, o czym jeszcze nie wolno zapomnieć!

20 lutego 2024

Doręczenie pisma małoletniemu - czy wywołuje skutki procesowe?

Artykuł omawia problematykę doręczenia pism podatnikom przez urząd skarbowy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, gdy miejsce ma doręczenie pisma małoletniemu domownikowi. Czy takie doręczenie jest skuteczne? Co na ten temat mówią przepisy? Sprawdź!

20 lutego 2024

Zgłoszenie pracownika do PPK

Obowiązek wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmie ma praktycznie każdy pracodawca. Warto wiedzieć, którzy z pracowników mogą zostać uczestnikami programu. Jak wygląda zgłoszenie pracownika do PPK? Przeczytaj nasz artykuł!

20 lutego 2024

Wniosek o urlop wychowawczy 2024 - wzór z omówieniem

Nie każdy pracownik może starać się o urlop wychowawczy. Kiedy przysługuje i jakie są warunki jego przyznawania? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat! Do pobrania darmowy wniosek o urlop wychowawczy w formacie PDF oraz DOCX!

20 lutego 2024

Do czego służy deklaracja ZUS DRA i jak ją wypełnić w 2024 r.?

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA jest bardzo ważnym dokumentem – przekazuje się na niej informacje o składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Kto jest zwolniony z jej przekazywania? Jakie dane się na niej znajdują? Sprawdź!

20 lutego 2024

Nadużycie prawa podatkowego a zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego

Uszczelnienie systemu podatkowego jest jak najbardziej uzasadnione, niepokojące są przypadki, w których miejsce ma nadużycie prawa podatkowego przez zawieszenie postępowania. Jak odbywa się ten proceder i co na ten temat sądzą sądy administracyjne?

20 lutego 2024

Składka zdrowotna na liście płac - jak ją obniżyć do wysokości zaliczki?

Wyliczana składka zdrowotna na liście płac, zdarza się być problematyczna. Największe wątpliwości pojawiają się podczas jej ustalania. Co gdy pracownik otrzymuje niższe wynagrodzenie? Czy to komplikuje wyliczenie składki zdrowotnej? Wyjaśniamy!

20 lutego 2024

Podrobienie podpisu pod uchwałami - jakie konsekwencje za to grożą?

Podrobienie podpisu pod uchwałami może powodować liczne, negatywne konsekwencje prawne. Co grozi za fałszowanie podpisu pod uchwałami w spółce? Czy może grozić za to pozbawienie wolności? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

20 lutego 2024

Fakturowanie depozytu prosumenckiego na gruncie VAT

Depozyt prosumencki to pojęcie związane z rozliczaniem energii elektrycznej wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne. Czy jest to czynność opodatkowana na gruncie VAT? Czy obowiązkowe jest fakturowanie depozytu prosumenckiego? Odpowiadamy w artykule!

20 lutego 2024

Faktura WDT wystawiona po terminie – rozliczenie u sprzedawcy

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów została wymieniona jako czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Sprzedawca ma obowiązek udokumentować WDT fakturą. Co jeśli będzie faktura WDT wystawiona po terminie? Czy pozostaje prawo do stawki 0%? Sprawdź!

20 lutego 2024

Faktura korygująca otrzymana po likwidacji działalności

Faktura korygująca jest podstawą do zmniejszenia lub zwiększenia kwoty podatku do odliczenia u nabywcy. Co jednak, gdy ma miejsce faktura korygująca otrzymana po likwidacji działalności? Jak prawidłowo rozliczyć fakturę? Odpowiadamy!

20 lutego 2024

Jak rozliczyć zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej?

Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS jest dla pracownika przychodem, który podlega opodatkowaniu. Tym samym otrzymane świadczenia należy wykazać w deklaracji rocznej. Jak to wygląda w praktyce? Jak rozliczyć PIT-11A? Odpowiedź można znaleźć w artykule.

20 lutego 2024

Ulga dla rodzin 4+ a składka zdrowotna – czy obniża podstawę wymiaru?

Jeżeli przysługuje mi ulga dla rodzin 4+ a składka zdrowotna płacona jest od przychodu to czy jestem zwolniona ze składki zdrowotnej?

20 lutego 2024

Wskaźnik proporcji VAT - zasady ustalania proporcji

Nie wiesz czym jest wskaźnik proporcji VAT? Chcesz wiedzieć na czym polega sprzedaż mieszana i kto jest uprawniony do jej stosowania? Przeczytaj i dowiedz się, jakie są zasady ustalania proporcji VAT dla sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej

20 lutego 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów