Obowiązki pracownika
Żądanie wypłaty premii uznaniowej - kiedy jest zasadne?
Przyznawanie nagród pieniężnych pracownikom zwykle zależy od dobrej woli prawodawcy. Czy zakład pracy musi zgodzić się na żądanie wypłaty premii uznaniowej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się kiedy takie roszczenie jest uzasadnione!
24 września 2024
Nieobecność w pracy - jak ją usprawiedliwić
Nieobecność w pracy może zdarzyć się każdemu. Ważne jednak aby pracownik podał pracodawcy powód swojej absencji. W przeciwnym razie będzie ona potraktowana jako nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
19 września 2024
Jednodniowa umowa zlecenie a obowiązki pracodawcy
Okres trwania umowy zawsze ustalany jest pomiędzy stronami. W przepisach nie znajdziemy ograniczeń w tym zakresie. Jak powinna być rozliczana jednodniowa umowa zlecenie? Czy konieczne jest zgłoszenie takiej osoby do ZUS-u? Sprawdź!
10 września 2024
Jak potwierdzać obecność w pracy i czy lista obecności jest obowiązkowa?
Pracownik musi świadczyć obowiązki w określonym czasie i konkretnym miejscu. Jednak miejsce wykonywania pracy nie musi być w danej firmie, ponieważ może mieć charakter ruchomy. Czy obecność w pracy wymaga potwierdzenia? Wyjaśniamy w niniejszym artykule!
5 września 2024
Czy możliwe jest skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę?
Zarówno skracanie, jak i wydłużanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę jest możliwe, jednakże w określonych sytuacjach. Dowiedz się więcej na temat okresów wypowiedzenia oraz dowiedz się kiedy możliwe jest skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia.
12 sierpnia 2024
Zmiana warunków zatrudnienia – kiedy pracownik może o nie wystąpić?
Pracownik ma prawo wystąpić z wnioskiem o zmianę warunków zatrudnienia, ale nie w każdej sytuacji i nie w dowolnym momencie. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy zmiana warunków zatrudnienia jest możliwa tylko z inicjatywy pracownika. Sprawdź to!
2 sierpnia 2024
Wynagrodzenie pod stołem - konsekwencje podatkowe
Częstą praktyką oszczędnych pracodawców jest unikanie opodatkowania wynagrodzeń ich pracowników. Jednak płacone wynagrodzenie pod stołem jest dochodem dla pracownika, które należy zgłosić do US. Jakie są konsekwencje stosowania tego rozwiązania? Sprawdź!
29 lipca 2024
Upał w pracy w kontekście obowiązków pracodawcy
Sezon wakacyjny trwa, a temperatury szybują w górę. Upał w pracy to uciążliwość zarówno dla pracujących na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. Jakie w związku z tym obowiązki ma pracodawca i względem kogo? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
29 lipca 2024
Czy pracodawca może wprowadzić zakaz używania telefonu w pracy?
Niewiele osób w dzisiejszych czasach potrafi całkowicie obejść się bez telefonu, który towarzyszy nam przez większość czasu. Zakaz używania telefonu w pracy - czy jest to możliwe i zgodne z prawem? Czy pracodawca może wprowadzić taki przepis? Wyjaśniamy!
23 lipca 2024
Nieobecność podczas kontroli zwolnienia lekarskiego - konsekwencje
Pracodawca podczas kontroli ustala, czy pracownik w okresie niezdolności do pracy nie wykonuje innej pracy lub czy nie załatwia w tym czasie spraw osobistych. Co w przypadku, gdy ma miejsce nieobecność podczas kontroli zwolnienia lekarskiego? Dowiedz się!
18 lipca 2024
Kara pieniężna a wypłata wynagrodzenia - najważniejsze informacje
Za jakie przewinienia przyznawana jest kara pieniężna? Czy określone są zasady według których przyznawana jest kara pieniężna? Sprawdź w naszym artykule czy kara pieniężna może zostać potrącona z wynagrodzenia i czy możliwe jest złożenie sprzeciwu!
8 lipca 2024
Zwolnienie lekarskie a zmiana miejsca pobytu pracownika w trakcie trwania choroby
Pracodawca lub ZUS mogą łatwo kontrolować w jaki sposób pracownik wykorzystuje L4. W związku z tym, czy pracownik posiadający zwolnienie lekarskie powinien informować swojego pracodawcę oraz ZUS o zmianie miejsca pobytu w trakcie choroby? Sprawdź!
18 czerwca 2024
Dyżury pracownicze – dopuszczalność stosowania oraz rekompensata
Dyżury pracownicze to specyficzna forma organizacji czasu pracy, która polega na tym, że pracownik pozostaje w gotowości do podjęcia pracy poza normalnymi godzinami pracy. Oznacza to, że pracownik musi być dostępny dla pracodawcy w razie potrzeby.
29 maja 2024
Wypalenie zawodowe wpisane na listę chorób przez WHO
Na pewno nie jest obce zarówno pracownikom, jak i pracodawcom określenie: wypalenie zawodowe. Nie każdy jednak wie, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała je na listę chorób. Co to jednak oznacza? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
24 maja 2024
Badania wstępne do pracy - podstawowe zagadnienia
Badania wstępne do pracy wykonywane są na koszt pracodawcy przed podjęciem pracy. Dowiedz się, kogo obowiązują wstępne badania, a kto nie musi ich wykonywać? Jakie informacje powinno zawierać skierowanie na badania medycyny pracy? Przeczytaj!
22 maja 2024