Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Ewidencje księgowe

Owoce i warzywa dla pracowników - czy stanowią przychód?

Czy oferując ogólnodostępne owoce i warzywa dla pracowników należy rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń?

17 stycznia 2022

Księgowość firm

Czek w obrocie gospodarczym - czym jest oraz jak go zrealizować?

Czeki nie są najpopularniejszą formą rozliczeń, jednak nadal funkcjonują w obrocie gospodarczym. Czym jest czek oraz jakie prawa i obowiązki spoczywają na wystawcach oraz osobach, które otrzymują go jako formę zapłaty? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

24 grudnia 2020

Księgowość firm

Odmowa nadania NIP - kiedy może wystąpić?

Podatnicy mają obowiązek dokonania zgłoszenia numeru identyfikacyjnego do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie. Co zawiera zgłoszenie numeru NIP? Czy zgłoszenie może zostać odrzucone? Sprawdź, w jakim przypadku następuje odmowa nadania NIP!

24 sierpnia 2020

Księgowość firm

Paragon za przejazd taksówką podstawą wpisu do KPiR?

W czasie wyjazdów służbowych przedsiębiorcy często korzystają z taksówek. W związku z tym pojawia się pytanie, czy paragon za przejazd taksówką można uznać za dokument księgowy i na jego podstawie zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów firmy?

11 października 2022

Sprawozdawczość

Kserokopia jako dowód w toku postępowania sądowego

Przedsiębiorcy często kserują istotne dokumenty związane z prowadzeniem swojej działalności. Zdarza się, że oryginał dokumentu ulegnie zniszczeniu lub zagubieniu. Czy akceptowalna jest kserokopia jako dowód w postępowaniu sądowym? Odpowiedź w artykule!

25 marca 2022

Księgowość firm

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności - ważne informacje!

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest jedną z form pomocy dla osób, które chcą otworzyć własną firmę. Kto może otrzymać dotację? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności! Odpowiadamy!

1 listopada 2020

Księgowość firm

Ryczałt ewidencjonowany - co powinieneś wiedzieć?

Ryczałt ewidencjonowany jest to uproszczony sposób opodatkowania i polega na tym, że osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą podatek od przychodu. Dowiedz się, kto może korzystać z tej formy opodatkowania i w jaki sposób obliczyć wysokość podatku!

15 kwietnia 2021

Księgowość firm

Zaliczka a zadatek - najistotniejsze różnice!

Przedsiębiorco, obawiasz się nierzetelnego klienta i nie wiesz jak zabezpieczyć swoje interesy w umowie Nie wiesz czym jest zaliczka i zadatek oraz kiedy wpłata od kontrahenta podlega zwrotowi? Przeczytaj i sprawdź, czym różni się zaliczka a zadatek!

6 listopada 2021

Środki trwałe

Amortyzacja przyspieszona - na czym polega i kiedy można ją stosować?

Środki trwałe są często nieodłącznym składnikiem wielu przedsiębiorstw. Czym są środki trwałe oraz jak należy wykazywać ich stopniowe zużywanie. Sprawdź, czym jest amortyzacja oraz amortyzacja przyspieszona oraz kiedy można ją stosować!

25 marca 2021

Księgowość firm

Koszt podatkowy - co stanowi KUP?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą ponoszą wiele wydatków, jednak nie każdy z nich może zostać uznany za koszt podatkowy. Jak rozpoznać czy dany wydatek może być kosztem uzyskania przychodu? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedź!

9 maja 2022

Księgowość firm

Działalność gospodarcza prowadzona na terenie UE - co musisz wiedzieć?

Polska będąc członkiem Unii Europejskiej umożliwia przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej w innym kraju UE. Jak rozliczana jest działalność gospodarcza prowadzona na terenie UE? Gdzie opłaca się podatki? Odpowiedź w artykule!

22 lutego 2022

Księgowość firm

Otrzymana faktura po zakończeniu działalności gospodarczej

Czy otrzymana faktura po zakończeniu działalności gospodarczej podlega wpisaniu w koszty uzyskania przychodów?

23 października 2020

Księgowość firm

Opłata targowa - czym jest i ile wynosi?

Osoby, które handlują na targowiskach, co do zasady zobowiązane są do zapłaty opłaty targowej. Czym w zasadzie jest opłata targowa, kogo faktycznie dotyczy i ile wynosi? Przeczytaj i sprawdź, jakie są konsekwencje braku uiszczenia opłaty targowej!

26 sierpnia 2021

Księgowość firm

Opodatkowanie VAT aportu nieruchomości - co stanowi podstawę podatku?

Często tworząc spółkę jako wkład własny wnosimy nie tylko środki pieniężne, ale też nieruchomości i ruchomości. Wniesione rzeczowe składniki majątku nazywane są aportem. Przeczytaj i sprawdź, czy konieczne jest opodatkowanie VAT aportu nieruchomości!

21 grudnia 2020

Środki trwałe

Amortyzacja środka trwałego w okresie najmu - jak ją rozliczyć?

Wykorzystywane w firmie czy też oddane w najem, dzierżawę bądź leasing, środki trwałe należy amortyzować w czasie. Jak powinna być rozliczona amortyzacja środka trwałego w okresie najmu? Kto dokonuje odpisów amortyzacyjnych? Odpowiadamy w artykule!

2 lutego 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów