Serwis Księgowy
Koszty używania samochodu zastępczego – jak je rozliczyć?
W przypadku kiedy samochód użytkowany w firmie ulegnie wypadkowi, przedsiębiorca na czas naprawy może otrzymać samochód zastępczy. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy możesz ująć koszty używania samochodu zastępczego w KPIR oraz jak je rozliczyć!
25 czerwca 2022
Biuro rachunkowe online czy księgowość przez internet?
Rozwój technologii oraz oszczędność czasu powoduje, że księgowość przez internet jest coraz bardziej powszechna. Daje przedsiębiorcy możliwość samodzielnego rozliczania, co jest o wiele tańsze niż usługi biura rachunkowego! Dowiedz się więcej!
21 marca 2022
Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów
Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest jedną z najczęściej występujących form prowadzenia księgowości, zwłaszcza wśród małych podatników. Czy wiesz, jakie są zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
18 kwietnia 2022
Wniesienie aportem składników majątku a koszty podatkowe
Wniesienie aportem składników majątku w zamian za udziały możliwe jest w sytuacji, gdy wspólnik nie posiada wystarczającej ilości środków pieniężnych. W jaki sposób należy dokonać wyceny wniesionych składników majątku? Dowiedz się czytając nasz artykuł!
12 marca 2022
Skonto w deklaracji VAT jako przywilej w związku ze split payment
Split payment to nie tylko narzędzie kontroli podatników. Ustawodawca wprowadził również korzyści dla podatników wynikające ze stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Sprawdź, jak zastosować skonto w deklaracji VAT i obniżyć zobowiązanie podatkowe!
7 grudnia 2021
Opłata środowiskowa - kiedy trzeba ją uiścić?
Opłata środowiskowa, czyli można by rzec: podatek od przyrody, jest to kwota, którą przedsiębiorcy użytkujący pojazdy powinni wpłacać na konto urzędu marszałkowskiego z tytułu zanieczyszczania środowiska. Kogo i na jakich zasadach obowiązuje? Sprawdź!
19 lutego 2021
Kilometrówka dla celów PIT a kilometrówka dla celów VAT - różnice
Użytkujesz w firmie prywatny samochód osobowy? Z pewnością znasz kwestie dotyczące kilometrówki PIT PIT. Czy wiesz, że istnieje również kilometrówka VAT? Kto i dlaczego musi ją prowadzić? Czym różni się kilometrówka PIT od kilometrówki VAT? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Opłata środowiskowa - czym jest i kiedy ją uiszczać?
Często przedsiębiorcy nie są świadomi, że jeśli wykorzystują samochód w firmie obowiązuje ich tzw. opłata środowiskowa. Kiedy dokładnie występuje taka konieczność, do kiedy trzeba ją uiścić i ile wynosi? Sprawdź! Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
6 marca 2022
Otrzymanie zaliczki przy WDT a obowiązek podatkowy
Sprzedajesz towary kontrahentom z Unii Europejskiej i nie wiesz, kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy transakcjach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów? Sprawdź, czy otrzymanie zaliczki przy WDT rodzi konsekwencje podatkowe. Szczegóły w artykule!
13 lipca 2021
KIS czyli Krajowa Informacja Skarbowa - jak uzyskać pomoc?
Krajowa Informacja Skarbowa udziela pomocy w interpretacji przepisów podatkowych. Z artykułu dowiesz się czym jest Krajowa Informacja Skarbowa, a także jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową i jakich formalności w tym celu należy dokonać!
2 września 2021
Faktury za energię - kiedy ująć w Księdze Przychodów i Rozchodów?
Przedsiębiorca, otrzymując faktury za energię, może mieć wątpliwości, jak je rozliczyć. Niektóre z dokumentów obejmują przełom roku i wówczas pojawia się problem, w jakim dokładnie okresie je ująć? Przeczytaj i sprawdź, jak rozliczyć faktury za media!
19 listopada 2020
Opłaty viaTOLL - jak ująć w kosztach podatkowych?
Opłaty viatoll to opłaty za przejazd wybranymi odcinkami autostrady. W sytuacji gdy przejazdy mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą mogą zostać ujęte w KUP. Dowiedz się, jakie pojazdy mają obowiązek do uiszczania tej opłaty! Przeczytaj!
12 lipca 2022
Zmiana udziałów w spółce cywilnej - rozliczenie księgowo-podatkowe
Zmiana udziałów w spółce cywilnej powinna nastąpić poprzez sporządzenie do umowy spółki aneksu lub dokonanie zmiany przez uchwałę wspólników. Co ważne, obydwa przypadki powinny mieć formę pisemną. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
10 czerwca 2020
Opłaty sądowe w przegranym procesie jako koszty uzyskania przychodów
Niektórych sytuacji spornych nie da się rozwiązać polubownie i podatnicy wkraczają na drogę sądową. Sąd nie zawsze przychyla się do stanowiska strony wnoszącej pozew. Czy opłaty sądowe w przegranym procesie mogą być kosztem uzyskania przychodu? Sprawdź!
19 marca 2021
Nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych - konsekwencje podatkowe
Organy podatkowe mogą ukarać podatnika karą grzywny za nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych. Kiedy może nas spotkać taka kara? Co powinniśmy zrobić gdy znajdziemy się takiej sytuacji? Jak się obronić? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
16 sierpnia 2021