Serwis Księgowy
Kary za fałszywe faktury - jak wysokie są sankcje?
Wprowadzenie fikcyjnych faktur do obiegu gospodarczego grozi otrzymaniem kary pieniężnej. Jak wysokie są sankcje za wystawianie faktur niezgodnych z prawem? Jakie grożą kary za fałszywe faktury? Więcej informacji znajdziesz czytając nasz artykuł.
15 września 2021
Kasa fiskalna w biurze nieruchomości - czy jest obowiązkowa?
Klientami biur nieruchomości są w znacznej większości osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Czy to oznacza, że kasa fiskalna w biurze nieruchomości jest obowiązkowa? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
20 czerwca 2021
Przychód ze sprzedaży nieruchomości - jak rozliczyć?
Wielu przedsiębiorców decyduje się na sprzedaż posiadanego domu, mieszkania czy lokalu. Kiedy taki przychód podlega opodatkowaniu? Jak poprawnie rozliczyć przychód ze sprzedaży nieruchomości? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
27 marca 2021
Otrzymana zaliczka a moment powstania przychodu podatkowego w KPiR
Dokonujesz sprzedaży na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej? Ewidencjonujesz na kasie fiskalnej otrzymane zaliczki? Sprawdź, czy otrzymana zaliczka stanowi przychód podatkowy i podlega ujęciu w księdze przychodów i rozchodów.
20 stycznia 2022
Rozliczenie niedoborów w firmie na przykładach
Przedsiębiorcy niejednokrotnie po przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzają niedobory w swoim stanie magazynowym. Dowiedz się, kiedy ich wartość może stanowić koszt uzyskania przychodu w firmie oraz jak przeprowadzić prawidłowe rozliczenie niedoborów.
17 stycznia 2022
Raty leasingowe - jak je rozliczać w firmie?
W większości firm najczęstszą metodą zakupu samochodu jest leasing. Istnieją jednak różne jego formy oraz sposoby księgowania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak rozliczać raty leasingowe w księdze przychodów i rozchodów.
24 czerwca 2022
Amortyzacja środków trwałych - na czym polega?
Przedsiębiorcy zobowiązani są ujmować firmowe środki trwałe w prowadzonej ewidencji środków trwałych i poddawać je amortyzacji w czasie. Czym jest amortyzacja środków trwałych oraz jak powinna prawidłowo przebiegać? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
18 marca 2019
Rozszerzenie działalności gospodarczej przy jednoosobowej firmie - kolejne rodzaje PKD
Przedsiębiorcy, którzy powadzą jednoosobową firmę często zastanawiają się czy mogą rozszerzyć obszary jej działalności. Czy jest to możliwe i w jaki sposób należy przeprowadzić rozszerzenie działalności gospodarczej? Jakich obowiązków należy dopełnić podc
4 kwietnia 2022
Obniżenie stawki amortyzacyjnej w świetle ustawy o PIT
Odpisy amortyzacyjne składników majątku wykorzystywanych przy prowadzeniu działalności mają bezpośredni wpływ na wysokość podatku dochodowego. Dowiedz się, kiedy możliwe jest obniżenie stawki amortyzacyjnej oraz jaki jest jej wpływ na okres amortyzacji.
5 października 2017
Zbycie środka trwałego w ramach spółki cywilnej
Spółka cywilna to specyficzny rodzaj umowy, łączący jej wspólników. Jak przeprowadzić zbycie środka trwałego w ramach spółki? Jak powinno wyglądać rozliczenie zbycia środka trwałego na rzecz wspólnika czy kontrahenta? Dowiesz się więcej czytając artykuł.
6 września 2020
Wykorzystywanie majątku firmowego do celów prywatnych a odpisy amortyzacyjne
Wykorzystywanie majątku firmowego do celów prywatnych jest dość często stosowane przez przedsiębiorców. Czy ma to wpływ na amortyzację środków trwałych? Jak dokonywać odpisów amortyzacyjnych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
2 października 2017
Zamknięcie działalności gospodarczej - konsekwencje podatkowe
Zamknięcie działalności gospodarczej niesie za sobą liczne obowiązki. Sprawdź, jakie czynności musi wykonać przedsiębiorca likwidujący swoją firmę oraz z jakimi konsekwencjami podatkowymi musi się liczyć. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
27 kwietnia 2022
Środek trwały wykorzystywany do celów prywatnych
Czy środek trwały wprowadzony do ewidencji środków trwałych może być wykorzystywany również do celów prywatnych? W jakich sytuacjach odpisów amortyzacyjnych nie można zaliczyć kosztów uzyskania przychodu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
20 października 2021
Klasyfikacja Środków Trwałych - warto wiedzieć
Klasyfikacja Środków Trwałych to jeden z podstawowych zbiorów wykorzystywanych w działalności. Poznaj podstawowe elementy, z których składa się KŚT. Jak prawidłowo je określić oraz gdzie się udać w przypadku problemów z ustaleniem KŚT? Dowiedz się więcej!
19 lutego 2021
Kasa fiskalna dla usług telekomunikacyjnych
Kasa fiskalna dla usług telekomunikacyjnych nie jest obowiązkowa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym w świetle ustawy o VAT są usługi telekomunikacyjne i do kiedy obowiązuje zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.
18 stycznia 2020