0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Środki trwałe

Amortyzacja podatkowa - wszystko co musisz wiedzieć!

Amortyzacja podatkowa jest najłatwiejszym i najpopularniejszym rodzajem amortyzacji środków trwałych. Zasady jej stosowania zostały określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przeczytaj artykuł i dowiedz więcej o amortyzacji podatkowej!

27 lutego 2022

Środki trwałe

Opłata recyklingowa u ryczałtowca - kogo dotyczy i jak ją wykazać?

Opłata recyklingowa, która obowiązuje od 2018 roku, dotyczy również ryczałtowców. Stanowi ona zarówno przychód, jak i koszt przedsiębiorcy, czyli jest dla niego neutralna. Sprawdź, jak wykazać ją u ryczałtowca, który nie wykazuje kosztów podatkowych.

17 stycznia 2022

Księgowość firm

Zawieszenie działalności a prowadzenie KPiR

Czy zawieszenie działalności generuje obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

31 marca 2022

Środki trwałe

Nieużywane środki trwałe a amortyzacja

Możliwe jest zajście sytuacji, w której nieużywanie środka trwałego w firmie ma charakter przejściowy, w związku z czym pojawia się pytanie czy należy w takiej sytuacji zaprzestać amortyzacji. Sprawdź, czy nieużywane środki trwałe podlegają amortyzacji!

1 maja 2022

Księgowość firm

Brak konieczności wpłaty zaliczki na podatek dochodowy do 1000 zł!

Od stycznia 2018 roku nastąpiły zmiany przepisów dotyczących wpłaty zaliczki na podatek dochodowy! Dopiero po przekroczeniu 1000 złotych należy zapłacić zaliczkę podatku do Urzędu Skarbowego! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Ewidencje księgowe

Jak dokumentować koszty i przychody bankowe?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem różnego rodzaju opłat bankowych. Posiadanie rachunku bankowego generuje koszty i przychody bankowe. Przeczytaj i sprawdź, jak prawidłowo ująć je w prowadzonej ewidencji!

6 kwietnia 2022

Kasy rejestrujące

Kasa fiskalna dla usług transportowych - czy jest konieczna?

Wielu przedsiębiorców zobowiązanych jest do ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Jednak w niektórych sytuacjach podatnik może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Sprawdź, czy kasa fiskalna dla usług transportowych jest konieczna!

17 stycznia 2022

Księgowość firm

Umowa franczyzowa - jak należy ją rozliczyć?

Franczyzodawca nadaje prawa oraz wskazuje obowiązki franczyzobiorcy. Dodatkowo dostarcza swojemu partnerowi markę oraz - co najważniejsze - wiedzę. Zapisy na ten temat zawiera umowa franczyzowa. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak ją rozliczać!

3 lutego 2022

Środki trwałe

Amortyzacja bilansowa a odpisy amortyzacyjne

Amortyzacja bilansowa została ujęta w ustawie o rachunkowości. Jak należy ją rozliczyć oraz jak wygląda ustalanie wysokości odpisów amortyzacyjnych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się kto i jak ustala metodę oraz stawkę amortyzacji bilansowej!

10 sierpnia 2021

Księgowość firm

Różnice kursowe od środków własnych - warto wiedzieć

Przedsiębiorstwa, które posiadają kontakty handlowe z zagranicznymi kontrahentami, niejednokrotnie dokonują transakcji zagranicznych w obcej walucie. Jak prawidłowo wyliczyć różnice kursowe przy transakcjach zagranicznych? Dowiesz się w artykule.

29 grudnia 2022

Ewidencje księgowe

Księgowość uproszczona - wszystko, co warto wiedzieć

Prowadząc działalność przedsiębiorcy mogą rozliczać się z fiskusem na podstawie pełnej księgowości lub księgowości uproszczonej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, z jakimi konsekwencjami ewidencyjnymi wiąże się księgowość uproszczona w firmie!

19 lutego 2022

Sprawozdawczość

Korekta faktury w okresie zawieszenia działalności - czy jest możliwe jest jej wystawienie?

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca wstrzymuje się od wykonywania wielu obowiązków. Co w przypadku, gdy konieczna jest korekta faktury w okresie zawieszenia działalności? Czy jest to możliwe? Sprawdź, szczegóły w artykule!

17 stycznia 2022

Księgowość firm

Czy dokument WZ stanowi dowód nabycia przy jednoczesnym braku faktury?

Przedsiębiorcy często nabywają materiały i towary, które są niezbędne w codziennym prowadzeniu ich działalności. Jednym z dowodów takiego zakupu, jest otrzymany od dostawcy dokument WZ. Czy taki dokument umożliwia ujęcie go w kosztach firmy? Sprawdź!

24 maja 2021

Księgowość firm

Faktury opłacone gotówką a wątpliwości jednolitej transakcji - cz. II

Prowadzenie działalności wymaga zazwyczaj dokonywania płatności w formie przelewu bankowego. Jakie mogą być konsekwencje gdy notorycznie faktury opłacone gotówką? Przeczytaj część II i dowiedz się co w praktyce grozi przy płatnościach gotówką! Sprawdź!

27 września 2020

Sprawozdawczość

Korekta JPK - w jakich sytuacjach powinno się ją złożyć?

Przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. W tym celu co miesiąc przesyłają JPK_VAT. Czym jest plik JPK_VAT, kogo obowiązuje oraz w jakich sytuacjach powinna być złożona korekta JPK? Przeczytaj artykuł!

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów