Poradnik Przedsiębiorcy

Za jakie pojazdy należy regulować opłaty viaTOLL?

Podstawą prawną dla wprowadzenia systemu viaTOLL w Polsce jest Ustawa o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. (Dz. U. z 1985 r., Nr 14, poz. 60 z późń. zm.) (dalej: ustawa). Przeczytaj, czym są opłaty viatoll.

Czym jest system viaTOLL?

Najprościej ujmując viaTOLL, jest nowoczesnym systemem poboru opłat za przejazd wybranymi odcinkami autostrad płatnych, które są zarządzane przez GDDKiA (m.in. A2 Konin - Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica).

Technologia systemu oparta jest na komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Na płatnych drogach znajdują się bramownice, które są wyposażone w anteny. Te zaś umożliwiają komunikację między przekaźnikiem a viaBOXem (pokładowym urządzeniem komunikacyjnym) w pojeździe.

Kierowcy, który przejedzie pod bramownicą pojazdem wyposażonym w urządzenie pokładowe, zostanie naliczona opłata za przejazd określonym odcinkiem drogi płatnej (opłaty viatoll). O tym, że nastąpiło jej zarachowanie, użytkowników powiadamia viaBOX, emitując pojedynczy sygnał.

Sam przebieg naliczania opłaty viatoll następuje automatycznie. Kierowca nie musi przy tym redukować prędkości samochodu ani zatrzymać się.

Należy dodać, że viaTOLL nie jest jedynym systemem płatności w Polsce. Istnieją jeszcze systemy manualnych płatności, które są administrowane przez prywatne spółki.

Rodzaj pojazdu a viaTOLL

Zgodnie z brzmieniem art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy systemem viaTOLL objęte są wszystkie pojazdy samochodowe oraz zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Ponadto do tego katalogu można zaliczyć autobusy, niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Wśród pojazdów obowiązanych do dokonywania opłaty viatoll są m.in :

  • ciągniki siodłowe bez naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
  • ciągniki siodłowe z naczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
  • mikrobusy z liczbą miejsc siedzących poniżej 9 z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy powyżej 3,5 tony.

Warto wiedzieć!

Samochód osobowy z przyczepą, który dokonuje przejazdu płatnym odcinkiem, a jego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, również podlega opłacie.

Stosownej rejestracji można dokonać w Punkcie Obsługi Klienta albo w Punkcie Dystrybucji. Ich lista jest dostępna na oficjalnej stronie systemu viaTOLL. Niezbędne będzie także prawidłowe zamontowanie viaBOXu w pojeździe.

Opłaty viatoll

Użytkownicy systemu viaTOLL  mogą dokonywać opłaty viatoll przed lub po przejechaniu płatnych odcinków autostrady. Wszystko zależy od typu konta, które założą w trakcie rejestracji. W przypadku kont z systemem przedpłaty akceptowalne są:

  • karty kredytowe,
  • karty debetowe,
  • karty flotowe
  • oraz gotówka

Dla kont z odroczoną płatnością możliwe są dwie opcje płatności - za pośrednictwem kart flotowych oraz w formie przelewów bankowych.

Ponadto opłat można dokonywać w Punkcie Obsługi Klienta.