Serwis Księgowy
Świadczenia na rzecz pracowników - czy trzeba wystawiać paragony?
Wielu pracodawców prowadzi świadczenia na rzecz pracowników w formie usług i towarów. Zgodnie z prawem pracownicy traktowani są jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Czy pracodawca musi udokumentować takie świadczenie? Przeczytaj!
1 września 2020
Inwestycja w leasingowany środek trwały po upływie umowy leasingowej
Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na leasingowany środek trwały. Problemy z popularną formą użytkowania pojawiają się najczęściej podczas wykupu przedmiotu z leasingu. Jak rozliczyć koszty związane z amortyzacją środka trwałego? Przeczytaj o tym!
12 stycznia 2022
Transakcje trójstronne w obrocie z zagranicą
Transakcje trójstronne upraszczają procedurę dokonywania obrotu między podmiotami i mogą być rozliczane na zasadach ogólnych lub w procedurze uproszczonej. Odpowiadając na pytanie, która metoda jest właściwa w danym przypadku rozważamy na przykładach.
17 stycznia 2022
Błędnie zaprogramowana kasa fiskalna z niewłaściwą stawką podatku
Kasa rejestrująca jest konieczna do wydawania paragonów fiskalnych, potwierdzających transakcje. Paragon zawiera co najmniej cenę, ilość oraz stawkę podatku. Co robić, gdy błędnie zaprogramowana kasa ewidencjonuje niewłaściwą stawkę podatku? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Sprzedaż za pośrednictwem automatów - co warto wiedzieć?
Sprzedaż za pośrednictwem automatów zwykle dokonywana jest w miejscach publicznych. Kiedy powstaje przychód przy takiej sprzedaży i kiedy należy wykazać podatek? Te i inne informacje na temat sprzedaży za pośrednictwem automatów znajdziesz w artykule!
15 sierpnia 2021
Faktura z odwrotnym obciążeniem - wzór z omówieniem
Zawierając transakcję objętą procedurą odwrotnego obciążenia, przedsiębiorcy mają obowiązek wystawić fakturę. Przeczytaj i dowiedz się, jak powinna wyglądać faktura z odwrotnym obciążeniem oraz czy powinna zawierać symbol PKWiU? Wzór z omówieniem
17 stycznia 2022
Środek trwały w działalności gospodarczej małżonków
Występujący środek trwały w działalności gospodarczej małżonków podlega amortyzacji, jednak w niektórych przypadkach może być to problematyczne. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia, gdy środki trwałe należą również do współmałżonka.
1 listopada 2020
Jednolity plik kontrolny - czym jest i od kiedy obowiązuje mikro i małych przedsiębiorców
Jednolity plik kontrolny będzie obowiązkiem każdego podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Minister Finansów określił jednak, różne daty wejścia w życie obowiązku prowadzenia ewidencji w formacie JPK. Sprawdź, czy dotyczy Twojej firmy!
7 maja 2019
Kasa fiskalna - kto jest zwolniony z obowiązku od 2017 roku?
Kasa fiskalna to urządzenia, które musi posiadać przedsiębiorca dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych. Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych od 2017 r. wprowadza zmiany w tym zakresie.
17 stycznia 2022
Odliczenie składek zapłaconych za granicą
Od wypłacanego wynagrodzenia pracodawca pobiera składki, które są rozdzielane na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne pracownika. Sprawdź czy jest możliwe i jak powinno wyglądać prawidłowe odliczenie składek zapłaconych za granicą.
23 października 2018
Jednorazowa amortyzacja w działalności gospodarczej małżonka
Podatnicy, którzy w danym roku podatkowym rozpoczynają prowadzenie działalności lub posiadają status małego podatnika, mogą skorzystać z przywileju jednorazowej amortyzacji. Jak wygląda jednorazowa amortyzacja w działalności gospodarczej małżonka?
17 stycznia 2022
JPK Paragon - nowy obowiązek od 2018 roku?
Po wprowadzeniu JPK VAT rząd mówi o wprowadzeniu JPK Paragon. Planowanym terminem wejścia w życie jednolitych plików kontrolnych dla paragonów jest rok 2018. O tym, czym jest JPK Paragon i kogo będzie obowiązywał, przeczytasz w poniższym artykule.
17 stycznia 2022
Ograniczony obowiązek podatkowy wobec osób, które świadczą usługi za granicą
Przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują rynek zagraniczny aby świadczyć usługi oraz korzystać z usług zagranicznych podmiotów. W związku z tym sprawdź, kiedy występuje ograniczony obowiązek podatkowy oraz dowiedz się na czym on polega?
27 września 2020
Mieszkanie do odsprzedaży - środek trwały czy towar handlowy?
Prowadząc działalność gospodarczą, w celu dokonania sprzedaży, przedsiębiorcy dokonują zakupu towarów handlowych i materiałów. Dowiedz się, czy mieszkanie do odsprzedaży należy zakwalifikować do środków trwałych w firmie, czy jest ono towarem handlowym?
2 lutego 2022
Kasa fiskalna dla sklepu zoologicznego - czy jest obowiązkowa?
Sprzedaż dokonywana na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych musi być nabijana na kasę fiskalną. Należy jednak pamiętać, że od tego przepisu występują wyjątki. W związku z tym sprawdź, czy kasa fiskalna dla sklepu zoologicznego jest obowiązkowa!
23 października 2020