Serwis Księgowy
Winda jako środek trwały
Decydując się na montaż windy w posiadanej nieruchomości przedsiębiorcy powinni wiedzieć, iż wydatek poniesiony za zakup urządzenia nie stanowi ulepszenia budynku, lecz odrębny środek trwały.
21 grudnia 2020
Wydatki na szkolenie przedsiębiorcy
Prowadząc działalność gospodarczą warto znać się na rzeczy, dlatego wskazane jest by przedsiębiorcy nieustannie się rozwijali. Czy wydatki na szkolenie przedsiębiorcy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Sprawdź!
19 stycznia 2022
Ewidencja prowadzona przez podmiot zwolniony z VAT
Ustawa o VAT zwalania od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
3 kwietnia 2019
KW jako podstawa księgowania w KPiR
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej może zdarzyć się sytuacja, kiedy to na potwierdzenie poniesienia danego kosztu przedsiębiorca posiadać będzie jedynie wystawiony przez siebie dokument “Kasa wypłaci” (KW).
10 lipca 2019
Jak ewidencjonować i korygować sprzedaż wysyłkową
W przypadku płatności za towar w momencie dostarczenia przesyłki przez kuriera czy pocztę, faktura wystawiana jest w chwili nadania przesyłki. Jak ewidencjonować i korygować sprzedaż wysyłkową? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
17 maja 2020
Ujmowanie usług podwykonawców w KPiR
W ramach prowadzonej działalności przedsiębiorcy bardzo często korzystają z usług innych firm dla potrzeb wykonywania przedmiotowej działalności np. produkcji itp.
18 kwietnia 2022
Koszty bezpośrednie i pośrednie ujmowane w KPiR
Koszty uzyskania przychodów można podzielić na koszty bezpośrednie i pośrednie. Dowiedz się, z naszego artykułu jakie wydatki zaliczane są do kosztów pośrednich, a jakie do bezpośrednich. Sprawdź też jak powinny być księgowane w KPiR!
13 lutego 2022
Jednorazowa amortyzacja środków trwałych
Jednorazowa amortyzacja dotyczy jedynie określonego grona zarówno podatników, jak i składników majątku, które mogą zostać nią objęte. Przede wszystkim mogą z niej korzystać mali podatnicy oraz początkujący przedsiębiorcy. Dowiedz się więcej na ten temat!
16 czerwca 2022
Wykazanie w KPiR wynagrodzeń pracowników wypłacanych przelewem
Wykazanie w KPiR wynagrodzeń pracowników powinno zostać dokonane do rąk własnych pracownika lub na wskazane przez niego konto. Jednak pracownik musi pisemnie wyrazić na to zgodę. Zobacz, jak poprawnie ujmować w KPiR wynagrodzenia wypłacane pracownikom!
6 września 2021
Zatrudnienie małżonka w firmie a koszty
Przepisy nie zabraniają zatrudniania małżonków w firmie. Należy jednak w takiej sytuacji zwrócić uwagę na sposób rozliczania małżonka. Sprawdź, jakie konsekwencje na gruncie podatkowym generuje zatrudnienie małżonka w firmie! Odpowiedź w artykule!
11 maja 2022
KPiR a rozliczenia w walucie obcej
Coraz częściej przedsiębiorcy w prowadzonej działalności spotykają się z rozliczeniami w walutach obcych. Wokół tego typu transakcji pojawia się wiele pytań i problemów, jak np. jaki kurs walut zastosować do przeliczeń oraz które zdarzenia ująć w księdze.
16 lutego 2022
Formy wtryskowe jako samodzielny środek trwały
Przedsiębiorca, który zakupił Formy wtryskowe niekiedy zastanawia się czy może wprowadzić maszynę do środków trwałych. Jakie warunki trzeba spełniać aby składnik majątku został zakwalifikowany do środków trwałych? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
20 września 2021
Dokument WZ podstawą zapisów w Księdze Przychodów i Rozchodów
Dokument WZ jest dowodem magazynowym dokumentującym wydanie materiałów bądź towarów na zewnątrz. Jest on ściśle związany z prowadzoną przez przedsiębiorstwo gospodarką magazynową i obowiązującymi w tym zakresie zasadami.
24 maja 2021
Dowody księgowe jako podstawa zapisów księgowych
Dowody księgowe jako podstawowe elementy zapisów księgowych muszą spełniać określone wymagania. Dodatkowo wyróżnia się kilka rodzajów tego typu dokumentów. W artykule zostały przedstawione najważniejsze informacje dotyczące dowodów księgowych.
25 czerwca 2022
Ewidencja przychodów - jak należy ją poprawnie prowadzić?
Obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów dotyczy przedsiębiorców, korzystających z uproszczonej formy opodatkowania w postaci ryczałtu ewidencjonowanego. Lecz, jak powinna być prowadzona ewidencja przychodów i jakie obowiązki się z tym wiążą? Sprawdź!
11 stycznia 2021