Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Środki trwałe

Wycofanie środka trwałego na cele prywatne

Wycofanie środka trwałego na cele prywatne powoduje skutki nie tylko w formie sporządzenia właściwej dokumentacji, ale także skutki na gruncie podatku VAT i PIT. Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy i jaki podatek należy odprowadzić do urzędu skarbowego!

30 lipca 2024

Księgowość firm

Sprzedaż nieruchomości przez udziałowca a przychód spółki z ukrytych zysków

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, sprzedaż nieruchomości przez udziałowca spółce, której wartość przekracza rynkową, jest kwalifikowana jako ukryty zysk. Taka nadwyżka jest obciążona podatkiem dochodowym na zasadach estońskiego CIT. Sprawdź!

29 lipca 2024

Sprawozdawczość

Nierzetelnie lub wadliwie sporządzony JPK V7

Nieprawidłowo sporządzony Jednolity Plik Kontrolny może skutkować konsekwencjami dla przedsiębiorcy. Co zatem grozi za nierzetelnie lub wadliwie sporządzony JPK V7? Jakie kary finansowe przewiduje kodeks karny-skarbowy? Odpowiadamy w artykule!

29 lipca 2024

Księgowość firm

Autorskie koszty uzyskania przychodu a rozporządzanie prawami autorskimi

Autorskie koszty uzyskania przychodu stanowią istotny element w systemie podatkowym, szczególnie dla osób związanych z działalnością twórczą i artystyczną. Ustawa o PIT przewiduje możliwość zastosowania podwyższonych kosztów podatkowych. Sprawdź!

26 lipca 2024

Sprawozdawczość

Kody GTU w nowym JPK V7 - Pytania i odpowiedzi

Czym są grupy towarowo-usługowe ✅ (kody GTU)❓Czy należy je umieszczać na fakturach? Czy tylko w JPK V7? A może są jeszcze inne wymogi?

25 lipca 2024

Księgowość firm

Pracowniczy plan motywacyjny a podatek dochodowy

Pracowniczy plan motywacyjny, przyznający akcje spółki, staje się coraz bardziej popularnym narzędziem zwiększania zaangażowania i lojalności pracowników. Jednakże otrzymanie i sprzedaż tych akcji wiąże się z określonymi konsekwencjami podatkowymi.

25 lipca 2024

Sprawozdawczość

Jednolity Plik Kontrolny - wszystko co warto wiedzieć!

W celu uszczelnienia systemu podatkowego Ministerstwo Finansów wprowadza tzw. Jednolity Plik Kontrolny. Czy wiesz, jaka jest struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz kto jest zobligowany do jego składania? Dowiedz się, więcej czytając nasz artykuł!

24 lipca 2024

Ewidencje księgowe

Co to jest działalność nierejestrowana i jak ją prowadzić?

Działalność nierejestrowana to korzystne rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą na małą skalę. Poznaj zasady, obowiązki i korzyści związane z prowadzeniem działalności nierejestrowanej, aby dopełnić wszystkich formalności!

23 lipca 2024

Księgowość firm

Sprzedaż nowego środka transportu przez podatnika VAT

Sprzedaż nowego środka transportu w ramach UE wiąże się z obowiązkiem VAT. Nawet konsumenci mogą dokonywać WDT, jeśli spełnią warunki określone w przepisach. Sprawdź, co zrobić by skorzystać z zastosowania zerowej stawki VAT i jakich formalności dopełnić!

22 lipca 2024

Księgowość firm

Zakup wyposażenia przed rozpoczęciem działalności a koszt w KPiR

Założenie firmy wiąże się najczęściej z niezbędnymi wydatkami ponoszonymi w celu prawidłowego jej funkcjonowania. Często przedsiębiorca decyduje się na zakup wyposażenia przed rozpoczęciem działalności. Czy taki wydatek może stanowić koszt podatkowy?

22 lipca 2024

Księgowość firm

Umowa zlecenie w KPiR - jak księgować wynagrodzenia ?

Umowa zlecenie w KPiR umożliwia współpracę przedsiębiorcy z inną osobą, a wynagrodzenie można uznać jako koszt w KPiR. W celu poprawnej kwalifikacji kosztu istotne jest aby prace, które wykonuje zleceniobiorca dotyczyły zadań wykonywanych w działalności.

22 lipca 2024

Księgowość firm

KPiR - dokumentowanie kosztów i ich ewidencja

Prawidłowe dokumentowanie kosztów i ujęcie w księdze przychodów i rozchodów nierzadko przysparza przedsiębiorcom kłopotu. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jakie wydatki księguje się w poszczególnych kolumnach KPiR zajrzyj do naszego artykułu. Wyjaśniamy!

22 lipca 2024

Księgowość firm

Nota obciążeniowa w KPiR - sposoby księgowania

Przedsiębiorco, czy wiesz na podstawie jakich dokumentów można dokonywać wpisów w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy nota obciążeniowa stanowi dokument księgowy który stanowi podstawę do ujęcia w ewidencji!

22 lipca 2024

Środki trwałe

Sprzedaż środka trwałego wycofanego na cele osobiste a przychód w KPiR

Sprzedaż środka trwałego będącego składnikiem majątku firmy wywołuje określone skutki podatkowe. Jednak czy sprzedaż środka trwałego wycofanego na cele osobiste wywołuje skutki na gruncie podatku VAT i podatku dochodowego? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

19 lipca 2024

Księgowość firm

Koszty wysyłki w KPIR, czyli Księdze Przychodów i Rozchodów

Ewidencja w księdze przychodów i rozchodów wielu początkującym podatnikom przynosi sporo problemów. Sprawdź, jak prawidłowo zakwalifikować i zaksięgować koszty wysyłki w KPIR, a także transport związany z zakupem towarów i materiałów handlowych.

19 lipca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów