0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Środki trwałe

Montaż centralnego ogrzewania w budynku - remont czy ulepszenie?

Montaż centralnego ogrzewania w budynku może być zakwalifikowany jako remont lub ulepszenie, w zależności od zakresu prac i celu. Ważne jest, aby prawidłowo określić sposób ujęcia wydatku w kosztach przedsiębiorcy. Dowiedz się więcej w artykule!

19 lutego 2025

Środki trwałe

Wycofanie środka trwałego na cele prywatne - prawidłowe rozliczenie

Sam fakt przekazania środka trwałego na cele prywatne nie wywołuje konsekwencji na gruncie PIT. Inaczej wygląda sytuacja w odniesieniu do VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinno prawidłowo przebiegać wycofanie środka trwałego na cele prywatne!

18 lutego 2025

Księgowość firm

Faktura korygująca rozwiązaniem na błędne dane nabywcy

Faktura korygująca ma za zadanie poprawić błędy w wystawionych dokumentach sprzedaży. Jednym z takich błędów może być przypadek, gdy wprowadzone dane odbiorcy są niewłaściwe. Czy w takiej sytuacji można wystawić fakturę korygującą i jak się ją ujmuje?

18 lutego 2025

Środki trwałe

Likwidacja środka trwałego zniszczonego w powodzi – skutki podatkowe

Likwidacja środka trwałego zniszczonego w powodzi może pozwolić na zaliczenie nieumorzonej wartości do kosztów podatkowych. Kluczowe jest spełnienie warunków ustawowych oraz właściwa dokumentacja likwidacji. Jak prawidłowo to rozliczyć? Sprawdź!

17 lutego 2025

Sprawozdawczość

Zwrot z tytułu ulgi na dzieci a składki w części M. w zeznaniu rocznym PIT-36

Odliczasz ulgę na dzieci? Czy wiesz, że zwrot z tytułu ulgi na dzieci przysługuje, nawet jeśli w zeznaniu rocznym kwota należnego podatku nie umożliwia pełnego odliczenia ulgi na dzieci? Sprawdź, wykazać ją w części M. zeznania rocznego PIT-36?

17 lutego 2025

Księgowość firm

Wystąpienie wspólnika ze spółki z o.o. – sprzedaż udziałów czy umorzenie?

Wystąpienie wspólnika ze spółki z o.o. przez umorzenie udziałów wymaga odpowiedniego ujęcia w księgach rachunkowych. Tekst omawia zasady ewidencji księgowej nabycia, umorzenia oraz finansowania udziałów, wskazując na skutki podatkowe i bilansowe.

14 lutego 2025

Księgowość firm

Zagraniczna podróż służbowa właściciela firmy

Właściciele przedsiębiorstw często wyjeżdżają w zagraniczne delegacje. Czy taka zagraniczna podróż służbowa może stanowić koszt uzyskania przychodu? Jak taką podróż poprawnie rozliczyć w KPiR? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

14 lutego 2025

Księgowość firm

Pay and refund w podatku u źródła – jak unikąć konieczności stosowania systemu?

Pay and refund związany jest z poborem podatku u źródła, w ramach którego płatnik może zastosować preferencje, zwolnienie, czy też wyłączenia podatkowe. Na czym polega system pay and refund? Jakie formalności są z nim związane? Przeczytaj i dowiedz się!

14 lutego 2025

Księgowość firm

Ewidencja w KPiR przychodów i kosztów podatkowych

Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest uproszczoną formą prowadzenia rachunkowości. Na jej podstawie obliczany jest dochód stanowiący podstawę obliczenia podatku. Dowiedz się, jak powinna wyglądać ewidencja w KPiR, aby prawidłowo rozliczyć się z US!

14 lutego 2025

Sprawozdawczość

Nieodpłatne świadczenia między podmiotami powiązanymi w CIT

Nieodpłatne świadczenia mogą generować przychód do opodatkowania i obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Sprawdź, kiedy transakcje między podmiotami powiązanymi wymagają zachowania ceny rynkowej i jakie konsekwencje to niesie!

13 lutego 2025

Ewidencje księgowe

Podróż służbowa przedsiębiorcy - jak rozliczyć?

Jak prawidłowo rozliczyć delegacje właściciela firmy oraz jego pracowników? Są to najczęstsze pytania, jakie zadają sobie obecnie przedsiębiorcy. Niniejszy artykuł z pewnością wskaże jak powinna zostać rozliczona taka podróż służbowa przedsiębiorcy.

13 lutego 2025

Księgowość firm

Pozostałe koszty operacyjne - warto wiedzieć

Pozostałe koszty operacyjne to koszty niezwiązane bezpośrednio z prowadzoną działalnością. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co zaliczamy do pozostałych kosztów operacyjnych oraz jak prawidłowo przeksięgować je na rachunek zysków i strat!

12 lutego 2025

Środki trwałe

Likwidacja działalności gospodarczej a korekta VAT od nakładów na obcy środek trwały

Likwidacja działalności gospodarczej wymaga spisu z natury i odprowadzenia VAT w ramach remanentu. Jak wygląda opodatkowanie nakładów na obcy środek trwały? Dowiedz się w naszym artykule, jak prawidłowo rozliczyć te kwestie!

12 lutego 2025

Środki trwałe

Likwidacja środka trwałego może być kosztem podatkowym

Likwidacja środka trwałego może wiązać się z rozliczeniem nieumorzonej wartości w kosztach. Warunkiem jest, by nie wynikała ze zmiany działalności. Sprawdź, kiedy poniesiona strata może obniżyć podatek i jakie wymogi trzeba spełnić w tym zakresie.

11 lutego 2025

Kasy rejestrujące

Ile lat należy przechowywać paragony?

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przechowywania firmowej dokumentacji księgowej. Ile lat należy przechowywać paragony fiskalne? Czy trzeba przechowywać paragony w formie papierowej? Jak zabezpieczyć dokumenty? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

10 lutego 2025

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów