Serwis Księgowy
Wierzytelność nieściągalna - czy może stanowić koszt podatkowy?
Niekiedy zdarzają się sytuacje, gdy wierzytelność nie jest możliwa do odzyskania i staje się nieściągalna. Czy wiesz, kiedy wierzytelność nieściągalna może stanowić koszt podatkowy? Jakie warunki należy spełnić? Wyjaśniamy w artykule!
19 sierpnia 2024
Poziom istotności w księgach rachunkowych - jak go ustalić?
Podmioty prowadzące księgi rachunkowe, które popełniły błędy w ewidencji zobowiązane są do ich prawidłowej korekty. Czy wiesz, jak poprawnie korygować błędy w księgach rachunkowych oraz jak należy ustalić poziom istotności? Wyjaśniamy w artykule!
14 sierpnia 2024
Oznaczenia dokumentów zakupu i sprzedaży w JPK V7M i JPK V7K
Jednolity Plik Kontrolny zawiera dane zawarte w rejestrze VAT sprzedaży i zakupów. Fiskus na bieżąco posiada informację na jakiej podstawie podatnik rozlicza podatek VAT. Poznaj oznaczenia dokumentów zakupu i sprzedaży w JPK V7M i JPK V7K. Sprawdź!
13 sierpnia 2024
Wydatki związane z dostosowaniem środka trwałego do używania
Podmioty prowadzące księgi rachunkowe zobowiązane są do prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń w zakresie posiadanego majątku firmowego. Czy wiesz, jak zaksięgować wydatki związane z dostosowaniem środka trwałego do używania? Wyjaśniamy w artykule!
13 sierpnia 2024
Indywidualny rachunek podatkowy na VAT, PIT, CIT - jak sprawdzić?
Indywidualny rachunek podatkowy tworzony jest dla każdego podatnika w celu zapłaty wszystkich należnych podatków - PIT, CIT, VAT. W jaki sposób płacone są podatki? Gdzie sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy? Sprawdź w naszym artykule!
12 sierpnia 2024
Środki trwałe w księgach rachunkowych - jak ewidencjonować?
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe są zobowiązane do prawidłowej ewidencji zdarzeń gospodarczych, również w zakresie operacji podejmowanych na składnikach majątku, jakimi są środki trwałe. Sprawdź, jak rozliczać środki trwałe w księgach rachunkowych!
12 sierpnia 2024
Koszty finansowe rozliczane w czasie w księgach rachunkowych
Jednostki, które ponoszą koszty dotyczące przyszłych okresów zobowiązane są do ich prawidłowej ewidencji. Czy wiesz, jak należy prawidłowo zaewidencjonować koszty finansowe rozliczane w czasie w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy w artykule!
8 sierpnia 2024
Dowody księgowe - jak należy je poprawnie numerować?
Przedsiębiorcy często mają wątpliwości, w jaki sposób powinna być dokonywana numeracja dowodów księgowych w KPiR. Czy dowody księgowe powinny mieć nadaną numerację roczną czy miesięczną? Sprawdź! W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
1 października 2024
System VAT marża a kasa fiskalna - warto wiedzieć
System VAT marża stosowany jest głównie przez przedsiębiorców przy usługach turystycznych, sprzedaży dzieł sztuki, towarów używanych i towarów kolekcjonerskich. Dowiedz się, czy taka sprzedaż na rzecz osób prywatnych wymaga posiadania kasy fiskalnej!
1 października 2024
Koszt polisy w księgach rachunkowych - jak wykazać?
Wydatki ponoszone na ubezpieczenie majątku firmowego stanowią jedne z podstawowych kosztów przedsiębiorcy. Czy wiesz, jak prawidłowo ująć koszt polisy w księgach rachunkowych? Czy taki wydatek powinien zostać rozliczony w czasie? Wyjaśniamy!
7 sierpnia 2024
Koszty i przychody bankowe w KPiR - jak je zaksięgować?
W celu rozliczania płatności za transakcje przedsiębiorcy wykorzystują konta bankowe. Czy prowadząc działalność trzeba posiadać firmowe konto, czy można korzystać z prywatnego rachunku? Sprawdź, jak prawidłowo rozliczać koszty i przychody bankowe w KPiR!
5 sierpnia 2024
Inwentaryzacja zapasów w świetle ustawy o rachunkowości
Inwentaryzacja zapasów zgodnie z ustawą o rachunkowości wymaga precyzyjnego planowania i realizacji. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą uniknąć nieprawidłowości w raportowaniu i zapewnić rzetelność sprawozdań finansowych. Sprawdź, jak uniknąć błędów!
2 sierpnia 2024
Otrzymane odszkodowania - księgowanie w KPiR
Obecnie ubezpieczenie na wypadek zajścia zdarzeń nieprzewidzianych jest bardzo popularne zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Czy wiesz, w jaki sposób należy rozliczyć otrzymane odszkodowania w KPiR? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
31 lipca 2024
Brak ubezpieczenia AC a rozliczenie powypadkowej naprawy auta osobowego firmy
Szukając oszczędności, przedsiębiorcy decydują się na brak ubezpieczenia AC firmowych pojazdów osobowych i zawierają jedynie obowiązkowe ubezpieczenie OC. Czy wiesz, jak w takiej sytuacji należy rozliczyć powypadkową naprawę samochodu pokrytą z OC?
31 lipca 2024
Sprzedaż maszyny rolniczej a opodatkowanie CIT
Sprzedaż maszyny rolniczej nie jest zwolniona z CIT. Dochód z tej transakcji należy rozpoznać jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ważne jest ustalenie kosztów uzyskania przychodów, aby prawidłowo rozliczyć podatek. Sprawdź!
30 lipca 2024