Serwis Księgowy
W jakim momencie ująć wynagrodzenie w KPiR?
Przy prowadzeniu działalności gospodarczej przedsiębiorcy zatrudniający osoby na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych są zobowiązani do wypłaty wynagrodzeń, naliczenia i odprowadzenia składek ZUS. Sprawdź, kiedy ująć wynagrodzenie w KPiR!
23 września 2024
Korekta sprzedaży - jak powinna wyglądać w KPIR?
Przychody osiągane w działalności gospodarczej mogą ulegać zmniejszeniu bądź zwiększeniu. Powodem zaistnienia takiej sytuacji może być zwrot towaru. Wówczas przedsiębiorcy zadają sobie pytanie, jak powinna wyglądać korekta sprzedaży. Przeczytaj!
19 lipca 2024
Nieodpłatne przekazanie polikwidacyjnego majątku a VAT
Gdy likwidowana spółka z o.o. przekazuje udziałowcom składniki majątku, w stosunku do których miała prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT, pojawia się pytanie jak powinno być opodatkowane nieodpłatne przekazanie polikwidacyjnego majątku. Sprawdź!
19 lipca 2024
Sprzedaż na kasie fiskalnej w KPiR - najważniejsze informacje
Czy wiesz, jak należy ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej w KPiR? Jak ująć w ewidencjach podatkowych fakturę wystawioną po wydaniu paragonu? Dowiedz się, czy zapisów w KPiR można dokonywać zbiorczo na koniec miesiąca czy na koniec każdego dnia!
18 lipca 2024
Podatek od nieruchomości w KPiR - prawidłowe rozliczenie
Posiadanie własnej nieruchomości wiążę się z opłatą podatku od nieruchomości. Jego wysokość wykazywana jest na decyzji wydawanej przez organ podatkowy. Zdarza się, że podatek ten może stanowić koszt. Sprawdź, jak rozliczyć podatek od nieruchomości w KPiR!
18 lipca 2024
Środki trwałe wykorzystywane sezonowo a amortyzacja
Środki trwałe wykorzystywane sezonowo wymagają szczególnej uwagi przy amortyzacji. Wyjaśniamy, jakie zasady obowiązują w przypadku amortyzacji bilansowej i podatkowej tych środków oraz jak prawidłowo prowadzić ewidencję księgową, aby uniknąć błędów.
18 lipca 2024
KPiR - zakładanie Księgi Przychodów i Rozchodów
Najczęściej wybieraną formą prowadzenia ewidencji księgowej przez małych i mikro przedsiębiorców jest Księga Przychodów i Rozchodów (w skrócie KPiR). Jakie elementy powinna zawierać prawidłowa KPiR oraz jakie ma ona funkcje? Sprawdź w artykule!
17 lipca 2024
Usługa w ramach działalności nierejestrowej dla firmy małżonka w KPiR
Praca własna małżonka w firmie żony nie stanowi kosztu podatkowego. Co w sytuacji, gdy jeden z małżonków świadczy usługę na rzecz drugiego z nich ? Czy wykonywana usługa w ramach działalności nierejestrowej dla firmy małżonka będzie kosztem podatkowym?
17 lipca 2024
Błędne paragony z kasy fiskalnej - jak należy je zaksięgować w KPiR?
Dokumentem z kasy rejestrującej potwierdzającym dokonanie sprzedaży jest paragon fiskalny. Co w sytuacji, gdy wystawione paragony fiskalne zawierają błędy? Jak należy ująć błędne paragony z kasy fiskalnej w KPiR? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
17 lipca 2024
Dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych w estońskim CIT
Dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych odnosi się do zdarzeń, które nie zostały ujęte w księgach rachunkowych ani uwzględnione w wyniku finansowym jednostki. Jakie błędy mogą prowadzić do powstania takiego dochodu i jak je skorygować?
17 lipca 2024
Formularz VAT UE z omówieniem sposobu wypełniania
Przedsiębiorcy uczestniczący w transakcjach z kontrahentami z Unii Europejskiej często są zobowiązani do złożenia w urzędzie informacji VAT-UE. Czym jest formularz VAT UE i jak prawidłowo należy go wypełnić? Wyjaśniamy w artykule!
17 lipca 2024
Jak zaksięgować zakup towarów handlowych w KPiR?
Księgowanie zakupu towarów handlowych nie zawsze jest tak intuicyjne jak mogłoby się wydawać. W niektórych sytuacjach ścieżka księgowania jest zupełnie inna niż w przypadku pozostałych kosztów. Dowiedz się, jak księgować zakup towarów handlowych w KPiR!
16 lipca 2024
Ewidencjonowanie przychodów bezrachunkowych w KPiR
Ewidencjonowanie przychodów bezrachunkowych za pomocą specjalnej ewidencji sprzedaży bezrachunkowej jest obowiązkiem przedsiębiorców, którzy korzystają ze zwolnienia z kasy fiskalnej i dokonują sprzedaży na rzecz osób prywatnych. Dowiedz się więcej!
16 lipca 2024
Ogrodzenie wokół budynku – część budynku czy odrębny środek trwały?
W artykule omówimy, jak zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych (KŚT) klasyfikować ogrodzenie wokół budynku. Analizujemy, czy ogrodzenie powinno zwiększać wartość początkową budynku, czy też kwalifikowane jest jako odrębny środek trwały. Sprawdź!
16 lipca 2024
Zakup na raty - rozliczenie i ewidencja w KPiR
Dokonując zakupu, w niektórych sklepach przedsiębiorcy mogą jako sposób finansowania wybrać płatność w systemie ratalnym. Dowiedz się, w jaki sposób należy ująć w KPiR zakup na raty oraz kiedy odsetki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu! Przeczytaj!
15 lipca 2024