Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Środki trwałe

Wycofanie mieszkania z działalności - skutki podatkowe

Przedsiębiorcy posiadając w działalności gospodarczej mieszkanie, mogą po pewnym czasie zdecydować się na jego sprzedaż luz wycofanie na cele prywatne. Przeczytaj artykuł i sprawdź, wycofanie mieszkania z działalności gospodarczej a skutki podatkowe!

18 stycznia 2022

Księgowość firm

Potwierdzenie faktury korygującej

Jeżeli na fakturze występują błędne dane w treści bądź też w kwocie wówczas rozwiązaniem będzie wystawienie faktury korygującej. Na jej podstawie można skorygować fakturę pierwotną. Czy do takiej zmiany potrzebne jest potwierdzenie faktury korygującej?

25 czerwca 2022

Ewidencje księgowe

Zmiany zasad księgowania faktur korygujących i niektóre problemy w korygowaniu pliku JPK_V7

Błąd popełniony w wystawionej fakturze pierwotnej skutkuje koniecznością korekty w ewidencji JPK_V7. Należy uważać na zmiany które zostały niedawno wprowadzone. Przeczytaj artykuł i dowiedź się jakie zmiany zasad księgowania faktur korygujących obowiązują

25 czerwca 2022

Sprawozdawczość

I42 jako oznaczenie szczególnej procedury importu towarów w JPK V7

Transakcje zagraniczne dokonywane przez polskich przedsiębiorców pomiędzy podmiotami z krajów trzecich, wymagają stosowania pewnych symboli. Przeczytaj i dowiedz się o symbolu I42 jako oznaczenie szczególnej procedury importu towarów w JPK V7!

30 czerwca 2022

Ewidencje księgowe

Ulga termomodernizacyjna a otrzymana dotacja – jak rozliczyć?

Ulga termomodernizacyjna odliczona w zeznaniu rocznym za 2020 może spowodować konieczność skorygowania deklaracji, jeśli podatnik otrzymał dotację z programu Mój Prąd. Czy dotację można rozliczyć w inny sposób? Przeczytaj artykuł i poznaj wyjaśnienie MF!

26 sierpnia 2022

Księgowość firm

Darmowe oprogramowanie w firmie - wygoda czy kłopot?

Darmowe oprogramowanie jest coraz częściej wykorzystywane w małych przedsiębiorstwach poszukujących oszczędności. Czy darmowy program zobowiązuje do zapłaty podatku dochodowego? W artkule odpowiadamy czy takie oprogramowanie w firmie to dobry pomysł!

10 marca 2022

Księgowość firm

Odwołanie przekazanej darowizny - konsekwencje podatkowe

Czy wiesz, jakie skutki podatkowe powoduje odwołanie przekazanej darowizny zarówno po stronie obdarowanego, jak i darczyńcy? Sprawdź, kiedy powstanie z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu a kiedy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia!

25 czerwca 2022

Ewidencje księgowe

Wystawienie paragonu bez NIP dla przedsiębiorcy

Wystawienie paragonu bez NIP skutkuje brakiem możliwości wystawienia faktury. Czy w takiej sytuacji możliwe jest skorygowanie paragonu o dodanie NIP nabywcy? W artykule omawiamy kwestie związane z błędnie wystawionym paragonem a możliwością korekty!

30 czerwca 2022

Ewidencje księgowe

Ewidencja księgowa środka trwałego w budowie - warto wiedzieć!

Co do zasady środki trwałe podatnicy ujmują w ewidencji środków trwałych. Co jednak w przypadku składników majątku, które dopiero powstają? Jak należy ewidencjonować środki trwałe w budowie? Sprawdź, ewidencja księgowa środka trwałego w budowie!

25 czerwca 2022

Ewidencje księgowe

Świadczenie usług na rzecz konsumentów z innych krajów a obowiązek kasy fiskalnej

Świadczenie usług na rzecz obywateli Polski wiąże się obowiązkiem rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Czy w przypadku sprzedaży na rzecz konsumentów z innych krajów występuje obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

30 czerwca 2022

Księgowość firm

Darowizna towarów handlowych a obowiązek korekty kosztów u darczyńcy

Prowadząc działalność gospodarczą w obrębie członków rodziny często następuje przekazanie darowizn. Czy darowizna towarów handlowych wpływa na rozliczenie na gruncie podatkowym? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

30 czerwca 2022

Księgowość firm

Jak prawidłowo przechowywać dokumenty i dowody księgowe?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są do przechowywania dokumentacji księgowej. Jak prawidłowo przechowywać dokumenty i dowody księgowe? W artykule przedstawiamy najważniejsze zasady prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów!

24 maja 2022

Księgowość firm

Czynsz za najem o wartości powyżej 15 000 zł a płatność gotówką

Czy czynsz za najem o wartości powyżej 15 000 zł płatny gotówką stanowi koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej? Jakie różnice zachodzą między czynszem za najem na czas nieokreślony, a czynszem za najem na czas określony? Sprawdź!

8 stycznia 2022

Księgowość firm

Zastosowanie kosztów autorskich przy działalności architekta - czy jest możliwe?

Wielu architektów zadaje sobie pytanie czy ich działalność może skorzystać z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Czy architekci kwalifikują się jako artyści i twórcy? Sprawdź, zastosowanie kosztów autorskich przy działalności architekta

30 czerwca 2022

Księgowość firm

50% koszty uzyskania przychodów – nowa interpretacja Ministerstwa Finansów

Ustawodawca pozwolił niektórym zawodom na stosowanie kosztów ryczałtowych w wysokości 50%! Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym są koszty uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o PIT i kto może skorzystać z możliwości stosowania stawki 50 procent!

30 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów