0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Księgowość firm

Korekta pustej faktury - czy jest dopuszczalna?

W obrocie gospodarczym może zdarzyć się sytuacja wystawienia tzw. "pustej faktury", która nie potwierdza rzeczywistej sprzedaży, jak należy wówczas postąpić? Czy korekta pustej faktury jest możliwa? Sprawdź zasady rozliczania i korygowania pustych faktur!

16 lutego 2022

Kasy rejestrujące

Sprzedaż online a wysyłka paragonów pocztą

Każdy sprzedawca ma obowiązek wystawić paragon fiskalny do każdej sprzedaży. Jednak są pewne wyjątki, gdzie sprzedaż odbywa się bez konieczności wydania paragonu. A jak jest ze sprzedażą online? Dowiedz się, czy jest konieczna wysyłka paragonów pocztą!

23 października 2020

Kasy rejestrujące

Awaria kasy fiskalnej - sprawdź co dalej

Co ma zrobić przedsiębiorca, w sytuacji gdy jego kasa fiskalna odmówiła posłuszeństwa? Czy jest jakaś możliwość, dzięki której nie musiałby przerywać sprzedaży? Sprawdź w naszym artykule, jakie skutki rodzi awaria kasy fiskalnej w działalności!

17 stycznia 2022

Księgowość firm

Rozliczanie kosztów dostawy przy sprzedaży wysyłkowej

Dokonując wysyłki zakupionego towaru, przedsiębiorcy niejednokrotnie zastanawiają się w jaki sposób właściwie przeprowadzić rozliczanie kosztów dostawy. Czy powinny znaleźć się na fakturze jako osobna pozycja czy zostać wliczone w cenę? Wyjaśniamy!

17 września 2021

Środki trwałe

Odłączenie części składowej środka trwałego a wpływ na amortyzację

Bardzo często składnikami majątku przedsiębiorców są środki trwałe. Co należy zrobić w przypadku gdy nastąpi odłączenie części składowej środka trwałego? Czy taka sytuacja ma wpływ na odpisy amortyzacyjne oraz na jego wartość początkową? Sprawdź!

23 października 2020

Księgowość firm

Firmowe straty spowodowane koronawirusem – czy można ująć je w kosztach?

Wielu przedsiębiorcom firmowe straty spowodowane koronawirusem zaburzyły płynność finansową. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie przesłanki muszą spełniać wydatki poniesione w dobie pandemii, aby móc zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu!

14 kwietnia 2021

Księgowość firm

Podwyższenie kapitału zakładowego jako forma dofinansowania spółki!

Niekiedy spółka handlowa wpada w problemy finansowe i konieczne jest jej dokapitalizowanie. Czy wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego stanowią koszt podatkowy? Dowiedz się, jak uratować spółkę poprzez podwyższenie kapitału zakładowego!

5 lipca 2022

Księgowość firm

Zwrot nadpłaconych składek społecznych – rozliczenie z ZUS i US

Każdy pracodawca, zatrudniając pracownika zobowiązany jest do uiszczania świadczeń publicznoprawnych. Co w przypadku, gdy pracodawca dokona nadpłaty składek? Sprawdź, w jakim terminie następuje zwrot nadpłaconych składek społecznych oraz komu przysługuje!

25 maja 2022

Sprawozdawczość

Transakcje łańcuchowe w JPK V7 - jak należy wykazywać?

W jaki sposób transakcje łańcuchowe w JPK będą wykazywane? Czy analogicznie jak transakcja trójstronna?

8 października 2021

Księgowość firm

Prawo jazdy pracownika opłacone przez pracodawcę, a koszty firmy

Czy prawo jazdy pracownika sfinansowane przez przedsiębiorcę można ująć w koszty firmy. Sprawdź czy w przypadku rozwiązaniu umowy lub odejścia pracownika z pracy możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów i czy będzie to wówczas przychód firmy.

23 października 2020

Środki trwałe

Wartość początkowa środka trwałego - jaki wpływ ma współwłasność?

Przedsiębiorcy coraz częściej wprowadzają do firmowej ewidencji środków trwałych składniki prywatnego majątku. Dowiedz się, jak powinna być ustalona wartość początkowa środka trwałego, gdy jest on współwłasnością majątkową obojga małżonków lub wspólników!

25 czerwca 2022

Środki trwałe

Przekazanie towaru handlowego na środek trwały

Możliwe jest zaistnienie sytuacji, w której przedsiębiorca zmienia zdanie odnośnie kwalifikacji danego składnika majątku. Czy wiesz, w jaki sposób następuje przekazanie towaru handlowego na środek trwały? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

27 sierpnia 2021

Księgowość firm

Wystąpienie ze spółki jawnej a zwrot wkładu - warto wiedzieć

Zakładając spółkę jawną wspólnicy wnoszą do niej aport w formie pieniężnej i niepieniężnej, przez co stanowią one majątek początkowy spółki. Wspólnicy mogą występować ze spółki jawnej, zatem możliwy jest też zwrot wkładu. Jakie niesie to skutki podatkowe?

27 kwietnia 2022

Ewidencje księgowe

Czy raty leasingowe stanowią KUP w przypadku użyczenia samochodu?

Raty leasingowe za samochód mogą stanowić jeden z podstawowych kosztów podatkowych. W praktyce bywa, że przedsiębiorca użyczy samochodu innej osobie – zwykle członkowi rodziny. Czy w takiej sytuacji raty leasingowe stanowią koszt podatkowy? Sprawdź!

12 kwietnia 2022

Środki trwałe

Jednorazowa amortyzacja maszyn i urządzeń

Jednorazowa amortyzacja jest korzystną metodą optymalizacji podatkowej. Pozwala ona na uzyskanie wysokich kosztów podatkowych, które wpłyną na zmniejszenie podstawy opodatkowania. Jakie są zasady skorzystania z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego?

25 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów