Serwis Księgowy
Rezygnacja z kasy fiskalnej - kto może skorzystać?
Rezygnacja z kasy fiskalnej w toku działalności jest możliwa po spełnieniu prawnych wymogów określonych w rozporządzeniu. Zmieniłeś profil działalności i zastanawiasz się czy obowiązek posiadania kasy rejestrującej nadal Cię dotyczy? Wyjaśniamy w artykule
18 marca 2022
Wydatki poniesione w celu walki z koronawirusem – czy stanowią KUP?
Aby wydatki poniesione w celu walki z koronawirusem mogły być rozliczone zgodnie z przepisami, należy wykazać ich powiązanie z przychodem. W niniejszym artykule dowiesz się jakie urządzenia, środki ochrony, media czy zakwaterowanie będą stanowiły KUP!
27 maja 2021
Trwałe wyłączenie środka trwałego z użytkowania - konsekwencje podatkowe
Prowadząc działalność może zdarzyć się , że z jakiegoś powodu następuje trwałe wyłączenie środka trwałego z użytkowania. Jak takie zdarzenie wpływa na odpisy amortyzacyjne? Czy częściowe wyłączenie środka trwałego wywołuje takie same skutki podatkowe?
27 maja 2021
Ubezpieczenie OC przedsiębiorcy – co daje?
Prowadząc działalność w Polsce należy pamiętać, że niektóre zawody objęte są posiadaniem obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kto polega temu obowiązkowi i jakie daje ono zabezpieczenie? Sprawdziliśmy, kiedy ubezpieczenie OC przedsiębiorcy jest obowiązkowe?
18 marca 2022
JPK V7M struktura zastąpiła deklarację VAT i plik JPK VAT
Ministerstwo Finansów wprowadziło kolejne zmiany dla podatników. W tym przypadku wiąże się to z obowiązkiem składania JPK V7 zamiast deklaracji VAT i pliku JPK VAT. JPK V7M struktura – sprawdź jak wygląda struktura oraz od kiedy należy ją sporządzać!
18 lipca 2022
Kiedy i jak prowadzić magazyn w działalności jednoosobowej?
Osoby, które prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, często zastanawiają się, czy powinny prowadzić magazyn, jeżeli zajmują się produkcją lub handlem towarami. Jak prowadzić magazyn w działalności jednoosobowej? Jaki program magazynowy wybrać?
30 czerwca 2022
Wymiana informacji podatkowych z innymi państwami - warto wiedzieć!
Czy wiesz, na czym polega wymiana informacji podatkowych z innymi państwami Unii Europejskiej oraz jakie dane i przez kogo są przekazywane w ramach takiej wymiany? Sprawdź, czym jest tzw. "trust" i kiedy składa się oświadczenie o rezydencji podatkowej!
18 lipca 2022
Wydatki na zdobycie kwalifikacji zawodowych w kosztach firmowych
Zakładając firmę, należy liczyć się z konkurencją oraz wysokimi wymaganiami klientów. Aby umocnić swoją pozycję na rynku, warto inwestować w różnego rodzaju kursy czy szkolenia. Sprawdź, czy wydatki na zdobycie kwalifikacji zawodowych mogą stanowić koszt.
18 lipca 2022
Zakup wyposażenia mieszkania przed rozpoczęciem najmu a KUP
Czy wyposażenie mieszkania zakupione przed rozpoczęciem najmu może stanowić koszt podatkowy? Kiedy powstaje moment ujęcia wydatku w kosztach podatkowych? Przeczytaj i dowiedz się, jak rozliczyć zakup wyposażenia mieszkania przed rozpoczęciem najmu!
14 marca 2022
W jaki sposób oznaczać folię w JPK V7?
Wykonuję sprzedaż opakowań foliowych, w tym także folii typu stretch. W jaki sposób oznaczać folię w JPK V7?
18 lipca 2022
Klasyfikacja i amortyzacja budynku usługowo-mieszkalnego - warto wiedzieć
Klasyfikacja i amortyzacja budynku usługowo-mieszkalnego może sprawić trudność przedsiębiorcom, którzy wykorzystują budynki do różnych celów. W jaki sposób wybrać odpowiedni symbol KŚT i jaką zastosować stawkę amortyzacji dla takiego budynku? Sprawdź!
18 lipca 2022
Kasa fiskalna dla sklepu odzieżowego – kiedy należy ją posiadać?
Przedsiębiorco, prowadzisz sklep z odzieżą i zastanawiasz się, czy powinieneś zaopatrzyć się w kasę fiskalną? Kiedy kasa fiskalna dla sklepu odzieżowego jest obowiązkowa i czy można w tym przypadku skorzystać ze zwolnienia? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
10 marca 2022
Zakup na raty - jak poprawnie zaksięgować?
Przedsiębiorcy coraz częściej dokonują zakupu sprzętów wykorzystywanych w prowadzonej działalności w systemie ratalnym. Jednak zakup na raty wymaga odpowiedniego ujęcia w KPiR. Sprawdź, jak poprawnie ująć zakup na raty w Księdze Przychodów i Rozchodów!
31 października 2022
Wezwanie do zapłaty z naliczonymi odsetkami – wzór z omówieniem
Dłużnik nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania? Nie możesz uzyskać od niego zapłaty? Wyślij wezwanie do zapłaty! W tym artykule opisujemy czym jest oraz jak może wyglądać! Czy możesz naliczać odsetki od kolejnych dni zwłoki i jak je wyegzekwować?
28 czerwca 2022
Faktury wystawiane ręcznie a Jednolity Plik Kontrolny FA
Faktury wystawiane ręcznie przez podatnika nie świadczą zawsze, że ma obowiązek generowania i przekazywania pliku JPK FA organom podatkowym. Kiedy i jaki plik jest obowiązkowy mimo wystawiania własnoręcznie faktur? Przeczytaj artykuł!
16 lutego 2022