Płacenie co miesiąc bądź kwartał podatków z tytułu podatku VAT oraz podatku dochodowego jest obowiązkiem większości polskich przedsiębiorców. Należy go wpłacać w ustawowym terminie do właściwego urzędu skarbowego, któremu podlega podatnik. Jednakże dla nowych przedsiębiorców problemem bywa ustalenie właściwego urzędu skarbowego oraz sposobu, w jaki należy uiścić płatność za podatek. Czy możliwa jest zapłata podatku kartą płatniczą, czy wyłącznie przelewem? W poniższym artykule wyjaśniamy!
Gdzie należy zapłacić podatek? – wybór właściwego urzędu skarbowego
Z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej polscy przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych, podatku liniowym bądź ryczałtem zobowiązani są do odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy oraz w przypadku, gdy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT – do zapłaty podatku VAT, za każdy okres wykonywania opodatkowanej działalności gospodarczej, co należy dokonać do właściwego urzędu skarbowego. W jaki sposób go ustalić?
Dla celów PIT właściwość urzędu skarbowego reguluje rozporządzenie w sprawie właściwości organów podatkowych, a dokładnie art. 4 ust. 1, w którym zostało wskazane, że urząd skarbowy ustala się według miejsca zamieszkania podatnika (miejsce stałego pobytu).
Natomiast dla celów podatku VAT właściwość urzędu skarbowego reguluje art. 17 ust. 1 ustawy Ordynacja podatkowa, według którego w przypadku osób fizycznych należy wziąć pod uwagę miejsca zamieszkania. Dla osób niebędących osobą fizyczną, np. w przypadku spółek cywilnych, właściwy urząd skarbowy ustala się według adresu siedziby firmy.
Uiszczenie podatku – czy możliwa jest zapłata podatku kartą płatniczą?
Sposoby uregulowanie zobowiązania z tytułu podatku VAT bądź PIT:
- wysłanie zwykłego przelewu za pośrednictwem bankowości online na konto właściwego urzędu skarbowego,
- zapłatę gotówkową bezpośrednio w okienku urzędu skarbowego,
- złożenie druczku przelewu na poczcie, w banku albo w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej (SKOK),
- zapłata podatku kartą płatniczą bądź za pomocą systemu płatności mobilnych Blik, jeżeli urząd skarbowy dysponuje terminalem do obsługi tego typu płatności (większość urzędów w dużych miastach zaopatrzyła się w potrzebne do tego celu urządzenie).
Dodatkowo w związku z wejściem od lipca 2018 roku mechanizmu podzielonej płatności, czynni podatnicy VAT mają możliwość opłacenia podatku VAT bezpośrednio z rachunku VAT, poprzez zlecenie specjalnym komunikatem przelewu wpłaty zobowiązania z tytułu podatku VAT na konto urzędu skarbowego. Co ciekawe, tego typu rozwiązanie dotyczy tylko zobowiązania z tytułu podatku VAT, nie ma bowiem możliwości opłacenia innego zobowiązania za pomocą rachunku VAT.
Konsekwencje nieopłacenia podatku w terminie
Podatek należny urzędowi skarbowemu, który nie został opłacony w terminie, traktowany jest jako zaległość podatkowa. W związku z tym podatnik, który nie wywiązał się z tego obowiązku, zobowiązany jest do zapłaty podatku wraz z odsetkami z tytułu nieuregulowania płatności w ustawowym terminie. Odsetki należy wyliczyć samodzielnie i wpłacić na konto właściwego urzędu skarbowego.
Przy czym należy mieć na uwadze, że odsetki nie stanowią kary za nieuregulowanie należności skarbowych w terminie. W sytuacji gdy przedsiębiorca przez dłuższy okres czasu nie opłaca zobowiązań podatkowych w terminie, zobowiązany będzie bowiem do zapłacenia odsetek oraz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnoskarbowej. Wynika to bezpośrednio z art. 57 ust. 1 Kodeksu karnego skarbowego: Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Szybkie płatności za podatki w systemie wFirma.pl
Dzięki integracji z Blue Media w systemie wFirma.pl możliwe jest po wyliczeniu zobowiązań względem US oraz ZUS dokonanie zapłaty podatków do urzędów bezpośrednio z systemu. W tym celu należy przejść do zakładki, w której wyliczyliśmy zobowiązanie np. z tytułu podatku VAT, oznaczyć JPK V7 i skorzystać z funkcji Zapłać.
Po kliknięciu na funkcję Zapłać system przekierowuje do okna dokonania płatności, w którym należy wskazać bank, za którego pośrednictwem chcemy wykonać zapłatę. Resztę kroków wykonuje się zgodnie z instrukcją systemu Blue Media. Po opłaceniu system automatycznie odnotowuje zapłatę i rozlicza zobowiązanie w systemie. Dodatkowo na maila powinna przyjść wiadomość o dokonaniu transakcji.