Serwis Księgowy
Oprocentowana pożyczka pracownicza - jak rozliczyć?
Oprocentowana pożyczka pracownicza jest praktyką stosowaną w wielu spółkach. Czy pożyczka pracownicza stanowi przychód ze stosunku pracy? Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegóły i dowiedz się, jak prawidłowo zaksięgować taką transakcję!
7 października 2024
Dzierżawa dystrybutora wody - ewidencja w księgach rachunkowych
Dzierżawa dystrybutora wody w niektórych typach działalności może okazać się koniecznością. Czy wiesz, jak ewidencjonować w księgach rachunkowych wydatki poniesione na dzierżawę dystrybutora wody i zakup wody? Wyjaśniamy w artykule!
4 października 2024
Nieodpłatne nabycie towaru a remanent końcowy
Towary nabyte nieodpłatnie w działalności gospodarczej powinny zostać prawidłowo wykazane w ewidencjach podatkowych. Czy wiesz, jak wykazać nieodpłatne nabycie towaru w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz remanencie końcowym? Wyjaśniamy!
1 października 2024
Konta syntetyczne i analityczne w księgach rachunkowych
Odpowiednie ustalenie planu kont jest kluczowym elementem dla prowadzenia ewidencji, jaką jest księga rachunkowa. Czy wiesz, czym są konta syntetyczne i analityczne? Jakie są między nimi różnice i jak prawidłowo ustalić plan kont? Wyjaśniamy w artykule!
1 października 2024
Korekta błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym - jak dokonać?
Sprawozdanie finansowe odzwierciedla sytuacje finansową danej jednostki, stąd powinno zostać sporządzone w sposób rzetelny. Czy wiesz, jak wygląda korekta błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym? Sprawdź, czy takie błędy można ująć na bieżąco!
30 września 2024
Jak rozliczyć rabat potransakcyjny w księgach rachunkowych?
Rabat potransakcyjny to zniżka udzielana po zakończeniu transakcji. Jego ewidencja w księgach zależy od momentu otrzymania faktury korygującej. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć rabat potransakcyjny, aby zachować zgodność z przepisami rachunkowymi.
25 września 2024
Najem - działalność gospodarcza czy najem prywatny?
W praktyce wiele osób zajmuje się najmem nieruchomości, czerpiąc z tego zyski. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć najem prywatny oraz najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej! Jaką formę opodatkowania wybrać?
25 września 2024
Księgowanie składek społecznych finansowanych przez płatnika z umów o pracę
Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników w ramach stosunku pracy mogą ująć w kosztach wypłacane wynagrodzenia wraz z należnymi z ich tytułu składkami ZUS. Czy wiesz, jak wygląda księgowanie składek społecznych finansowanych przez płatnika? Sprawdź!
24 września 2024
Wartość graniczna dla środków trwałych - jak ją ustalić?
Wartość graniczna dla środków trwałych określa jasno zasady w zakresie klasyfikacji nabywanych składników majątku dotyczące ujęcia danego wydatku bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów lub amortyzowania w czasie. Sprawdź, jak należy ją ustalić!
20 września 2024
Płatności otrzymane przez pośrednika a kasa rejestrująca
Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych zobowiązani są do posiadania kasy fiskalnej. Czy płatności otrzymane przez pośrednika uprawniają do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej? Wyjaśniamy!
19 września 2024
Koszt polisy w księgach rachunkowych - jak zaksięgować?
Jednymi z podstawowych wydatków przedsiębiorcy są koszty polis ubezpieczeniowych, które zabezpieczają majątek firmowy. Czy wiesz, jak prawidłowo ująć koszt polisy w księgach rachunkowych? Sprawdź, czy taki wydatek powinien zostać rozliczony w czasie!
17 września 2024
Rezerwy na zobowiązania w księgach rachunkowych - jak wykazać?
Rezerwy na zobowiązania powinny być prawidłowo wykazywane w ewidencjach podatkowych. Czy wiesz, jakie są zasady tworzenia i rozwiązywania rezerw na zobowiązania oraz jak wygląda ich prawidłowa prezentacja w bilansie? Wyjaśniamy w artykule!
16 września 2024
Pojazd zakupiony w UE w systemie VAT marża
Zakupiłeś w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pojazd z UE w systemie VAT marża? Masz wątpliwości, jak rozliczyć zakup na gruncie kosztu podatkowego w KPiR oraz na gruncie VAT? Sprawdź, czy pojazd zakupiony w UE w systemie VAT marża stanowi WNT!
11 września 2024
Faktura korygująca – księgowanie na przykładzie
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy często otrzymują lub wystawiają faktury korygujące. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób powinna być prawidłowo zaksięgowana faktura korygująca po stronie nabywcy i sprzedawcy.
11 września 2024
Wysokość diety w podróży służbowej przedsiębiorcy a zapewnione wyżywienie
Przedsiębiorcy bardzo często w związku ze swoją działalnością wyjeżdżają w podróże służbowe. W jaki sposób należy wyliczyć wysokość diety w podróży służbowej przedsiębiorcy przy zapewnionym wyżywieniu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
10 września 2024