Księgowość firm
Rozliczenia międzyokresowe kosztów i przychodów - sposób dekretacji
Wśród podmiotów prowadzących księgi rachunkowe w oparciu o zasady wskazane w ustawie o rachunkowości, występują często rozliczenia międzyokresowe przychodów i kosztów. Dowiedz się, jak pomagają one zachować zasadę współmierności przychodów i kosztów.
19 maja 2023
Sprzedaż nieruchomości uzyskanej w spadku i wykorzystywanej w JDG
Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w jednoosobowej działalności gospodarczej, po spełnieniu określonych warunków, może być rozliczona jako sprzedaż majątku prywatnego. Powyższe dotyczy również nieruchomości uzyskanej w spadku wykorzystywanej w JDG.
12 maja 2023
Wycofanie pojazdu z firmy będącego towarem handlowym
Planujesz wycofanie pojazdu z firmy stanowiącego towar handlowy i przeznaczenie go na własne potrzeby? Sprawdź jakie będą skutki na gruncie podatku VAT oraz PIT. Przeczytaj nasz artykuł i dopełnij wszystkich obowiązków podatkowych!
10 maja 2023
Koszty stałe i zmienne - klasyfikacja kosztów w działalności
Podatnicy prowadzący działalność ponoszą koszty, które podzielić możemy na koszty stałe oraz koszty bezpośrednie. Podział ten ma szczególne znaczenie przy podejmowaniu decyzji w sprawie sprzedaży i produkcji. Sprawdź, czym charakteryzują się takie koszty!
8 maja 2023
Podatek gruntowy - kto i kiedy musi go płacić?
Przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości czym jest podatek gruntowy, a także kto i kiedy powinien go opłacić. Jak obliczyć wysokość podatku gruntowego i jakiego rodzaju gruntów dotyczy obowiązkowa opłata? Odpowiedź na te i inne pytania w poniższym artykule!
4 maja 2023
Obowiązkowe terminale płatnicze – dla kogo wprowadził je Polski Ład?
Reforma Polskiego Ładu wywołała niemałą rewolucję podatkową nakładając na podatników coraz to nowsze zobowiązania. Jednym z nich są obowiązkowe terminale płatnicze od 2022 roku. Sprawdź, kto zostanie objęty obowiązkiem posiadania terminala płatniczego!
2 maja 2023
Diety w podróży służbowej gdy w hotelu wykupione są posiłki
Podróże służbowe to często nieodłączny element prowadzenia biznesu. Zarówno pracownikom jak i przedsiębiorcom przebywającym w delegacji przysługują diety. Jak wyliczyć wartość diety w podróży służbowej gdy w hotelu zapewnione są posiłki? Sprawdź!
27 kwietnia 2023
Czy obniżenie odsetek od zaległości podatkowych jest możliwe?
Odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności. Czy w przypadku płatności podatku możliwe jest obniżenie odsetek od zaległości podatkowych? Jak to wygląda w sytuacji odsetek za zwłokę wobec ZUS-u?
27 kwietnia 2023
Credit note w WNT - co to jest i jak zaksięgować notę kredytową?
Korygując transakcje zakupu towarów z innego kraju Unii Europejskiej, polski podatnik może otrzymać od unijnego kontrahenta credit note zamiast faktury korygującej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest credit note i jak ją poprawnie zaksięgować?
19 kwietnia 2023
Wielkanocne paczki dla pracowników w KPiR
Coraz częściej można zauważyć w firmach tendencję do przekazywania pracownikom prezentów szczególnie w okresie świątecznym. Pracodawcy często dzięki temu ocieplają swój wizerunek. Jak rozliczać paczki dla pracowników? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
14 kwietnia 2023
Samochód wykupiony z leasingu a metody amortyzacji
Czy wiesz, w jaki sposób należy amortyzować samochód wykupiony z leasingu? Jakie stawki oraz jakie metody amortyzacji należy zastosować? Czy znaczenie ma wartość wykupywanego z leasingu samochodu oraz jak odliczyć VAT? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!
12 kwietnia 2023
Sprzedaż poza terytorium kraju a eksport – gdzie rozliczyć VAT?
Sprzedaż poza terytorium kraju a eksport - czym się różnią? Podatek od towarów i usług przewiduje szeroki katalog czynności, których wykonanie podlega opodatkowaniu VAT. Do eksportu towarów nie można zaliczyć każdej sprzedaży dokonanej do kraju spoza UE.
7 kwietnia 2023
Więcej niż jedna działalność osoby fizycznej – czy jest to możliwe?
Więcej niż jedna działalność osoby fizycznej budzi wątpliwości przedsiębiorców. Firma jest ściśle związana z działalnością przedsiębiorcy. W jaki sposób rozszerzyć prowadzoną działalność? Więcej niż jedna działalność osoby fizycznej – czy jest to możliwe?
6 kwietnia 2023
Amortyzacja bilansowa i podatkowa - jakie są zasadnicze różnice?
Przez amortyzację rozumie się zmniejszenie wartości środka trwałego przez jego naturalne zużycie. Sprawdź, na czym polega amortyzacja bilansowa i podatkowa oraz czym się różnią. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
4 kwietnia 2023
Nadawanie uprawnień do KSeF - jak przebiega?
Obecnie faktury ustrukturyzowane funkcjonują w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji, po to, aby docelowo je zastąpić. Faktury te można wystawić za pomocą KSeF. Sprawdź, jak wygląda nadawanie uprawnień do KSeF!
31 marca 2023