Księgowość firm
Pierwszy rok obrotowy i podatkowy nowo powstałej spółki z o.o.
Dlaczego pierwszy rok obrotowy i podatkowy nowo powstałej spółki z o.o. jest tak bardzo ważny z perspektywy prowadzenia prawidłowej i niewadliwej ewidencji rachunkowej? Między innymi na to pytanie odpowiadamy w artykule. Przeczytaj więcej!
18 grudnia 2024
Zamknięcie roku w KPiR - wszystko co warto wiedzieć
Na zakończenie roku podatkowego osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych (skala podatkowa) lub podatkiem liniowym zobowiązane są do zamknięcia KPiR. Dowiedz się, w jaki sposób powinno przebiegać zamknięcie roku w KPiR!
18 grudnia 2024
Forma prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów
Obecnie papierowa forma prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest dopuszczalna, natomiast za jakiś czas będzie obowiązek prowadzenia jej wyłącznie elektronicznie. Sprawdź, jak poprawnie prowadzić ewidencję podatkową w sposób elektroniczny!
18 grudnia 2024
Zamknięcie roku w KPiR - jak powinno wyglądać?
Dla przedsiębiorcy koniec roku to bardzo ważny moment. Mimo podstawowych obowiązków związanych z prowadzeniem działalności, musi prawidłowo dokonać zamknięcia rok podatkowego. Jak powinno wyglądać zamknięcie roku w KPiR? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
17 grudnia 2024
Remanent, czyli inwentaryzacja na koniec grudnia
Na koniec grudnia każdego roku podatkowego podatnicy prowadzący księgę przychodów i rozchodów zobowiązani są do sporządzenia spisu z natury - inne nazwy to remanent oraz inwentaryzacja. Przeczytaj, jak sporządzić spis z natury na koniec roku!
16 grudnia 2024
Wydatki o charakterze osobistym w kosztach firmowych
Podatnik może ująć w kosztach firmowych jedynie te wydatki, które mają związek z prowadzoną przez niego działalnością czyli związane są z uzyskaniem przychodu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie wydatki o charakterze osobistym można ująć w kosztach.
16 grudnia 2024
Sposoby ujmowania kosztów w KPiR - metoda uproszczona i memoriałowa
Przedsiębiorca decydujący się na prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów ma do wyboru dwa sposoby ujmowania kosztów - uproszczoną i memoriałową. Sprawdź, czym różnią się te metody oraz jak rozliczyć koszty w zależności od stosowanej formy!
12 grudnia 2024
Symbole przelewów podatkowych dla zobowiązań podatkowych
Wszyscy podatnicy maja obowiązek uiszczania zobowiązań podatkowych na jeden indywidualny mikrorachunek podatkowy. Dowiedz się, jakie symbole przelewów podatkowych dotyczą poszczególnych zobowiązań podatkowych oraz jak dokonać wpłaty!
6 grudnia 2024
Usługi budowlane na ryczałcie ewidencjonowanym
Przedsiębiorcy mogą wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania swojej działalności. Ryczałt charakteryzuje się płatnością wyłącznie od przychodów, dlatego też często korzystają z niego podatnicy wykonujący usługi budowlane.
5 grudnia 2024
Świąteczne wydatki w kosztach firmowych - czy ująć je w kosztach?
Okres przedświąteczny to czas, w którym odbywają się wigilie firmowe oraz przedsiębiorstwa dokonują zakupów świątecznych ozdób. Jak rozliczyć świąteczne wydatki na gruncie podatku dochodowego oraz podatku VAT? Dowiedz się, czy można je ująć w kosztach!
3 grudnia 2024
Obniżone składki ZUS dla nowych firm - co warto wiedzieć?
Ustalenie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej to jedna z formalności jaka staje na drodze początkującego przedsiębiorcy, aby obniżone składki ZUS dla nowych firm były najbardziej opłacalne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest ulga na start!
3 grudnia 2024
Paragon za przejazd autostradą w kosztach firmowych
Bywają sytuacje, w których otrzymanie wymaganego dokumentu sprzedaży nie jest możliwe. Czy wiesz, że w niektórych przypadkach podstawą księgowania kosztu może być paragon? Sprawdź, jak rozliczyć paragon za przejazd autostradą w ewidencji księgowej!
2 grudnia 2024
Sankcje karne za niewystawienie paragonu fiskalnego
Jakie grożą sankcje za niewystawienie paragonu fiskalnego? Każdy przedsiębiorca posiadający kasę fiskalną jest zobowiązany do wystawiania paragonów. Jest to określone w Kodeksie karnym skarbowym. Sprawdź porady ekspertów w tym zakresie!
2 grudnia 2024
VAT na usługi budowlane - kiedy można zastosować 8% dla usług budowlanych?
Preferencyjna stawka VAT dotyczy m.in. budowy, remontu czy przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przeczytaj i sprawdź, kiedy można zastosować stawkę 8% dla usług budowlanych!
22 listopada 2024
Faktura i jej elementy - wzór z omówieniem
Faktura VAT jest jednym z podstawowych dokumentów księgowych dokumentujących dokonane transakcje. Dowiedz się , jak prawidłowo powinna zostać sporządzona faktura VAT i jak właściwie ją przechowywać! Pobierz darmowy wzór faktury w formacie PDF oraz DOC.
22 listopada 2024