Formularz NIP-8 jest przeznaczony dla podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego (z wyłączeniem rejestru dłużników niewypłacalnych) i służy zgłaszaniu oraz aktualizacji danych nieobjętych wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Analizując dane, jakie należy zgłosić na druku NIP-8, zastanowimy się, czy również zgłoszenie tymczasowego magazynu musi być wykazany w tym formularzu.
Zakres danych objętych formularzem NIP-8
Zgodnie z art. 5 ust. 2b ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników zgłoszenie identyfikacyjne podatników wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego zawiera dane:
- objęte treścią wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, z wyłączeniem rejestru dłużników niewypłacalnych, przekazywane automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego;
- uzupełniające: skróconą nazwę (firmę), wykaz rachunków bankowych lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, z wyjątkiem rachunku VAT w rozumieniu art. 2 pkt 37 Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, adresy miejsc prowadzenia działalności, dane prowadzącego dokumentację rachunkową, w tym jego NIP, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej, dane kontaktowe, a w przypadku osobowych spółek handlowych i podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych – dane dotyczące poszczególnych wspólników, w tym ich identyfikatory podatkowe.
W myśl art. 5 ust. 2c ww. ustawy podatnicy wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego wyłącznie w zakresie danych uzupełniających wskazanych w ust. 2b pkt 2, w terminie 21 dni od dnia dokonania wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego.
W myśl natomiast art. 9 ust. 1 ww. ustawy w przypadku zmiany danych podmioty objęte obowiązkiem ewidencyjnym są zobowiązane do dokonania zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych. Podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego dokonują zgłoszenia aktualizacyjnego wyłącznie w zakresie danych uzupełniających wskazanych w art. 5 ust. 2b pkt 2.
Dane uzupełniające to dane wymagane przepisami prawa na potrzeby prowadzonych przez US, GUS i ZUS rejestrów i ewidencji, które są danymi zbliżonymi merytorycznie, a z uwagi na to, że wykraczają poza zakres danych wpisywanych do KRS, zgłaszane będą do właściwych organów w wyniku samodzielnego działania zobowiązanego podmiotu. Dane te, z punktu widzenia powstawania bytu prawnego podmiotu i jego startu w obszarze działalności gospodarczej, nie mają istotnego znaczenia, dlatego nie są objęte wpisem w KRS. Znaczenie mają jednak z punktu widzenia realizacji zadań powierzonych organom administracji publicznej, tj. US, GUS i ZUS.
W ramach ww. danych uzupełniających zgłoszenia identyfikacyjnego oraz zgłoszenia aktualizującego dokonuje się poprzez formularz NIP-8. Z treści art. 5 ust. 2b pkt 2 ustawy wynika, że podatnik jest zobowiązany wskazać wszystkie adresy miejsc prowadzenia działalności.
W opisie pola B.4 zgłoszenia NIP-8 (adresy miejsc prowadzenia działalności) wpisano: „W zgłoszeniu identyfikacyjnym w zakresie danych uzupełniających należy podać adresy wszystkich miejsc prowadzenia działalności (również hurtowni, magazynów, składów), a w zgłoszeniu aktualizacyjnym w zakresie danych uzupełniających stosownie do okoliczności i zmian. W przypadku braku miejsca na wpisanie dalszych adresów sporządzić listę adresów tych miejsc odpowiednio, zgodnie z zakresem części B.4. (poz. 33–43). Formularz składany za pomocą środków komunikacji elektronicznej obejmuje listę. W przypadku adresu nietypowego (np. sklep w przejściu podziemnym, działalność na terenie kraju) dane adresowe podać z możliwą dokładnością”.
Zgłoszenie tymczasowego magazynu a stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej
Co do zasady z formularza zgłoszenia identyfikacyjnego / zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-8 wynika, że w polu „Adresy miejsc prowadzenia działalności” podatnik zobowiązany jest do podania adresów wszystkich miejsc prowadzenia działalności. Należy zauważyć, że ani ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, ani też ustawa – Ordynacja podatkowa nie definiują pojęcia „miejsce prowadzenia działalności”.
Jedynie art. 3 pkt 9 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, że pod pojęciem działalności gospodarczej rozumie się każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 6 marca 2018 roku – Prawo przedsiębiorców, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność – do przedsiębiorców.
Można również posiłkować się wyjaśnieniami zawartymi w interpretacji Dyrektora KIS z 8 lutego 2023 roku (nr 0111-KDIB3-2.4018.6.2022.1.MGO). Organ podatkowy w treści tego pisma wskazał, że analizowanymi aspektami w zakresie uznania, czy dany podmiot ma stałe miejsce prowadzenie działalności, jest to, czy placówka (struktura) funkcjonująca przez określony czas charakteryzuje się wystarczającą stałością, a nie została założona dla potrzeb przemijających, tj. np. tylko dla wybudowania konkretnego obiektu. Podatnik może „stworzyć” wymaganą infrastrukturę, opierając się na wynajmie, dzierżawie i innych podobnych formach.
Miejscem prowadzenia działalności będzie miejsce, gdzie wykonywana jest w sposób ciągły i zorganizowany jakakolwiek działalność gospodarcza. Nie musi się ono charakteryzować wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie personalnym i technicznym, o czym świadczyć może fakt, że do takich miejsc ustawodawca zaliczył magazyn czy parking, przykłady miejsc prowadzenia działalności wymienione w objaśnieniach do formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych/aktualizacyjnych.
Miejsce prowadzenia działalności, zgodnie z jego słownikowym brzmieniem, oznacza miejsce, w którym przedsiębiorca podejmuje czynności w zakresie działalności gospodarczej lub statutowej. Można za nie przykładowo uznać filie, przedstawicielstwa, oddziały, punkty, w których przedsiębiorca podejmuje czynności, nawet w sytuacji, gdy są one organizacyjnie podporządkowane.
Zatem miejscem prowadzenia działalności jest miejsce, gdzie działalność gospodarcza jest wykonywana. To miejsce spełniające poniższe warunki:
- w miejscu tym wykonywana jest działalność gospodarcza, tj. przedsiębiorca podejmuje czynności w zakresie działalności gospodarczej lub statutowej (przykładowo filie, przedstawicielstwa, oddziały, a także punkty, w których przedsiębiorca podejmuje czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), a także czynności wspomagające działalność przedsiębiorcy (przykładowo magazyny, parkingi). Działalność winna być prowadzona w celach zarobkowych, tj. w celu osiągnięcia przychodu (zysku) oraz wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły lub chociażby częstotliwy;
- czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej lub ją wspomagające wykonywane są w sposób zorganizowany i ciągły lub chociażby częstotliwy;
- czynności mogą być prowadzone przy wykorzystaniu zaplecza osobowo-rzeczowego niebędącego własnością podatnika.
Jak wynika z powyższych wyjaśnień, miejsce prowadzenia działalności gospodarczej powinno cechować się zarówno stałym charakterem, jak i odpowiednim zapleczem organizacyjnym. W konsekwencji uznać należy, że tymczasowe magazyny nie spełniają takich cech.
Przykład 1.
Spółka z o.o. sprzedała dużą partię towarów na rzecz kontrahenta z USA. Towar miał zostać przetransportowany drogą morską. Z uwagi na zmianę polityki celnej w USA dostawa została wstrzymana. Towar został czasowo rozładowany na placu portowym w Gdyni i przebywał tam przez okres 2 miesięcy, po czym został poddany procedurze eksportowej. Czy spółka miała obowiązek dokonać zgłoszenia tymczasowego magazynu w terminie 7 dni od dnia wyładunku towaru w Gdyni?
Biorąc pod uwagę przedstawione wyjaśnienia, należy stwierdzić, że tymczasowy magazyn w tych okolicznościach nie spełnia kryteriów do uznania go za adres prowadzenia działalności gospodarczej. W rezultacie spółka nie miała obowiązku aktualizacji formularza NIP-8 w tym zakresie.
Mając na uwadze powyższą analizę, należy stwierdzić, że nie każde miejsce przechowywania towarów będzie podlegać zgłoszeniu w ramach NIP-8. W formularzu tym należy wykazać tylko adresy miejsc prowadzenia działalności gospodarczej.
Polecamy: