Księgowość firm
Czy zakup wody, kawy i herbaty można zaliczyć do kosztów?
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy często dokonują zakupów artykułów gospodarczych, biurowych i spożywczych wykorzystywanych w firmie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy zakup wody, kawy czy herbaty może stanowić koszt podatkowy!
20 stycznia 2025
Limit płatności gotówką - ile wynosi kwota limitu w 2025?
Regulowanie zobowiązań gotówką jest bardzo powszechną formą płatności. Jednakże w przypadku transakcji B2B mamy do czynienia z limitem transakcji gotówkowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakich sytuacjach należy uważać na limit płatności gotówką!
16 stycznia 2025
PKWiU, czyli Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług
PKWiU, czyli Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług zapewnia właściwe zidentyfikowanie świadczonej usługi. Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek stosowania określenia PKWiU w 2025 roku? Jak funkcjonuje klasyfikacja? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
15 stycznia 2025
Koszty uzyskania przychodu 2025 - co to jest i jak liczyć?
W przypadku rozliczania się na skali podatkowej oraz liniowo podatnicy mogą pomniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodów. Co to są koszty firmowe? Jakie wydatki można do nich zaliczyć, aby nie zostały zakwestionowane przez urzędy? Odpowiadamy!
13 stycznia 2025
Czy można posiadać dwa telefony w jednoosobowej działalności gospodarczej?
Przedsiębiorcy, posiadając dwa telefony w jednoosobowej działalności gospodarczej, często zadają sobie pytanie, czy można ująć w kosztach uzyskania przychodu wydatki związane z ich zakupem oraz koszty abonamentu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
13 stycznia 2025
Bilet lotniczy w kosztach firmowych a podróż służbowa przedsiębiorcy
Podróż służbowa przedsiębiorcy niejednokrotnie wiąże się z zakupem kart wstępu na pokład samolotu. Szybkie tempo życia sprawia, że większość osób wybiera ten środek transportu podczas wyjazdów. Zobacz, jak rozliczyć bilet lotniczy w kosztach firmowych!
10 stycznia 2025
Kara umowna w walucie obcej w księgach rachunkowych - ewidencja
Zabezpieczeniem interesów przedsiębiorcy w zakresie niewywiązania się z warunków umowy czy należytego jej wykonania może być kara umowna. Czy wiesz, jak zaewidencjonować karę umowną w walucie obcej w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy na przykładzie!
9 stycznia 2025
Działalność nierejestrowana 2025 - jaki jest limit przychodu?
Zgodnie z bieżącymi przepisami, wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrósł również limit przychodu dla działalności nierejestrowanej. Czy wiesz, ile wynosi limit przychodu w 2025 roku, do wysokości którego nie trzeba zakładać działalności gospodarczej?
8 stycznia 2025
Koszty na przełomie roku w KPiR - jak wykazać?
Przedsiębiorcy często mają wątpliwość jak zaewidencjonować koszty, zwłaszcza gdy wydatki zostały poniesione na przełomie roku. Sposób ujęcia wydatku zależy od przyjętej metody ujmowania kosztów. Zobacz, jak ujmować koszty na przełomie roku w KPiR.
30 grudnia 2024
Paragon z NIP-em a faktura uproszczona w 2025 roku
Paragon z NIP-em nabywcy na kwotę wskazaną przez ustawodawcę zawiera wszystkie niezbędne dane do uznania go za fakturę uproszczoną. Jakie zatem warunki musi spełnić paragon z NIP-em, aby mógł stanowić fakturę uproszczoną w 2025 roku? Odpowiadamy!
27 grudnia 2024
Remanent, czyli spis z natury na koniec roku
Na koniec grudnia każdego roku podatkowego podatnicy prowadzący księgę przychodów i rozchodów zobowiązani są do sporządzenia spisu z natury - jest to tzw. remanent lub inwentaryzacja. Dowiedz się, jak prawidłowo sporządzić spis z natury na koniec roku!
27 grudnia 2024
Remanent - jak prawidłowo przeprowadzić spis z natury?
Przedsiębiorco, zbliża się koniec roku, czy wiesz jakich obowiązków należy dopilnować? Jednym z nich jest obowiązkowy remanent końcowo-roczny. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie dane powinien on zawierać oraz w jaki sposób należy go przeprowadzić!
24 grudnia 2024
Remanent, czyli spis z natury na 2025 rok!
Jednym z podstawowych obowiązków, prowadzących działalność gospodarczą jest przeprowadzenie remanentu na koniec roku podatkowego oraz w innych określonych przypadkach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinien zawierać remanent i kiedy go sporządzić!
23 grudnia 2024
Wycena towarów w remanencie a podważanie wyceny i obowiązek prowadzenia magazynu
Jednym z obowiązków przedsiębiorcy jest sporządzanie remanentu (spisu z natury). W procesie sporządzania spisu z natury, konieczna jest wycena towarów w remanencie. Dowiedz się jakie składniki powinien obejmować remanent i jak dokonać ich wyceny!
23 grudnia 2024
Zmiana systemu finansowo-księgowego - jak jej dokonać?
Zmiana systemu finansowo-księgowego niekiedy może okazać się konieczna. Przedsiębiorcy obawiają się jednak, że jest to złożony proces, który pochłonie wiele zasobów czasowych i finansowych. W artykule omówimy, jak krok po kroku przygotować się do zmiany!
20 grudnia 2024