Księgowość firm
Kwota słownie na fakturze – czy jest obowiązkowa?
Podatniku, czy wiesz jakie elementy zawiera faktura sprzedaży oraz czy obowiązkowym elementem jest kwota słownie na fakturze? Czy brak kwoty wyrażonej słownie pozbawia odliczenia podatku VAT? Wszystkiego na ten temat dowiesz się, czytając nasz artykuł!
23 października 2020
Przedłużenie terminu płatności a ulga na złe długi - kiedy należy skorygować VAT?
Podatnicy zalegający z płatnością za faktury są zobowiązani zwrócić do urzędu skarbowego VAT odliczony z takich faktur. Co w sytuacji, gdy kontrahent zmieni termin płatności? Jak wygląda przedłużenie terminu płatności a ulga na złe długi? Odpowiadamy!
4 marca 2022
Refaktura kosztów za media - jakie usługi podlegają refakturowaniu?
Przedsiębiorcy w ramach działalności inwestują w lokale użytkowe, które zostaną przeznaczone na wynajem. W związku z tym wynajmujący wystawiają faktury za najem lokalu, ale także za media. Kiedy zostanie wystawiona refaktura kosztów za media? Dowiedz się!
10 lutego 2022
Podatek VAT przy organizacji targów za granicą - jak rozliczyć?
Przedsiębiorcy często rozszerzają zakres działalności o współpracę z kontrahentami zagranicznymi. Decydują się również na organizację targów za granicą. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć podatek VAT przy organizacji targów za granicą!
1 marca 2020
Pożyczka leasingowa - jakie korzyści ze sobą niesie?
Chociaż pożyczka leasingowa jest mniej popularna niż kredyt bankowy czy leasing, z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców decyduje się z niej skorzystać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest pożyczka leasingowa oraz jakie korzyści ze sobą niesie!
19 listopada 2021
Sprzedaż wysyłkowa do krajów unijnych - czy można przekroczyć limit?
Sprzedaż wysyłkowa - czym jest i jakie obowiązki względem niej musi wypełniać przedsiębiorca? Co w sytuacji kiedy limit sprzedaży wysyłkowej zostanie przekroczony? Jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż wysyłkową? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Dumping - na czym polega zjawisko nieuczciwej konkurencji?
Dumping jest jednym z możliwych przejawów nieuczciwej konkurencji, który uznawany jest przez niektóre organizacje międzynarodowe za czyn zabroniony. Na czym polega zjawisko dumpingu i jakie są kary za jego stosowanie? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
7 sierpnia 2021
Rozliczenie podatku od darowizny - co podlega opodatkowaniu?
Otrzymanie spadku lub darowizny wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku. Istnieje jednak grupa osób, która podlega zwolnieniu z podatku. Kto jest zwolniony z opodatkowania darowizny? W jaki sposób odbywa się rozliczenie podatku od darowizny? Sprawdź!
23 października 2020
Czek w obrocie gospodarczym - czym jest oraz jak go zrealizować?
Czeki nie są najpopularniejszą formą rozliczeń, jednak nadal funkcjonują w obrocie gospodarczym. Czym jest czek oraz jakie prawa i obowiązki spoczywają na wystawcach oraz osobach, które otrzymują go jako formę zapłaty? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
24 grudnia 2020
Odmowa nadania NIP - kiedy może wystąpić?
Podatnicy mają obowiązek dokonania zgłoszenia numeru identyfikacyjnego do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie. Co zawiera zgłoszenie numeru NIP? Czy zgłoszenie może zostać odrzucone? Sprawdź, w jakim przypadku następuje odmowa nadania NIP!
24 sierpnia 2020
Paragon za przejazd taksówką podstawą wpisu do KPiR?
W czasie wyjazdów służbowych przedsiębiorcy często korzystają z taksówek. W związku z tym pojawia się pytanie, czy paragon za przejazd taksówką można uznać za dokument księgowy i na jego podstawie zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów firmy?
11 października 2022
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności - ważne informacje!
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest jedną z form pomocy dla osób, które chcą otworzyć własną firmę. Kto może otrzymać dotację? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności! Odpowiadamy!
1 listopada 2020
Ryczałt ewidencjonowany - co powinieneś wiedzieć?
Ryczałt ewidencjonowany jest to uproszczony sposób opodatkowania i polega na tym, że osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą podatek od przychodu. Dowiedz się, kto może korzystać z tej formy opodatkowania i w jaki sposób obliczyć wysokość podatku!
15 kwietnia 2021
Zaliczka a zadatek - najistotniejsze różnice!
Przedsiębiorco, obawiasz się nierzetelnego klienta i nie wiesz jak zabezpieczyć swoje interesy w umowie Nie wiesz czym jest zaliczka i zadatek oraz kiedy wpłata od kontrahenta podlega zwrotowi? Przeczytaj i sprawdź, czym różni się zaliczka a zadatek!
6 listopada 2021
Koszt podatkowy - co stanowi KUP?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą ponoszą wiele wydatków, jednak nie każdy z nich może zostać uznany za koszt podatkowy. Jak rozpoznać czy dany wydatek może być kosztem uzyskania przychodu? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedź!
9 maja 2022