Księgowość firm
Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu?
Dzięki kreatywnej księgowości możliwe jest w sposób zgodny z przepisami osiągnięcie zamierzonego rachunkowego celu np. zwiększenia straty czy wyniku zysku. Przeczytaj i sprawdź, czym jest kreatywna księgowość oraz czym się różni od księgowości agresywnej!
10 stycznia 2021
Jednorazowa amortyzacja nowych środków trwałych - dla kogo (cz.2)
Majątek trwały jest podstawowym wyposażeniem wielu firm, przedsiębiorcy nabywają środki trwałe ujmując je w kosztach poprzez amortyzację. Wyróżniamy kilka form amortyzacji, ale czy możliwa jest jednorazowa amortyzacja nowych środków trwałych? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Czy odszkodowanie dla byłego pracownika stanowi KUP?
Pracodawca, w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, może wypłacić odszkodowanie dla byłego pracownika. Czy zatem wypłata odszkodowania stanowi koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy? Ile wynosi wysokość odszkodowania? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
22 stycznia 2021
JPK_VDEK - jakie informacje będą przekazywane w tym pliku?
Aktualnie podejmowane przez Ministerstwo Finansów działania mają na celu uszczelnienie tzw. "luki podatkowej" VAT. Dotąd możliwe było złożenie deklaracji zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Jakie będzie teraz? Co to jest JPK_VDEK?
23 października 2020
Utrata prawa do korzystania z preferencyjnej stawki CIT - przyczyny
Przedsiębiorco, prowadzisz działalności i opodatkowujesz swoje dochody preferencyjną stawka CIT w wysokości 9%? Sprawdź, jakie występują w tym zakresie ograniczenia oraz czy może nastąpić utrata prawa do korzystania z preferencyjnej stawki CIT!
12 lutego 2020
Podatek od darowizny przekazanej przez przedsiębiorcę - rozliczenie!
Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na przekazywanie różnego rodzaju darowizn organizacjom pożytku publicznego, domom dziecka lub swoim pracownikom. Jak należy rozliczyć podatek od darowizny przekazanej przez przedsiębiorcę? Odpowiedź w artykule!
4 lutego 2022
Sprzedaż nieruchomości po wycofaniu z działalności - jak rozliczyć?
Przedsiębiorcy, często wprowadzają do działalności swój majątek prywatny, zdarza się również, że wycofują składniki majątku firmowego na cele prywatne. Przeczytaj i sprawdź, jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości po wycofaniu z działalności gospodarczej!
4 maja 2020
Przekwalifikowanie towaru na środek trwały - o czym należy pamiętać?
Prowadząc działalność gospodarczą może się zdarzyć, że zakupiony przedmiot, który początkowo miał być towarem handlowym nie został sprzedany i jest wykorzystywany w firmie powyżej roku. Czy możliwe jest przekwalifikowanie towaru na środek trwały? Sprawdź!
24 lipca 2019
Błędne określenie daty powstania obowiązku podatkowego – import usług
Określenie momentu obowiązku podatkowego może wzbudzać wątpliwości, zwłaszcza gdy na fakturze wszystkie daty różnią się od siebie. Jak wówczas ustalić właściwy moment? Czy błędne określenie daty powstania obowiązku podatkowego powoduje konsekwencje?
22 czerwca 2022
Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca - ważne informacje!
Każdy cudzoziemiec spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który zamierza nabyć nieruchomość w Polsce powinien uzyskać wcześniej zezwolenie. Skąd należy uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
25 czerwca 2022
Sprzedaż przedawnionej wierzytelności – jak ją rozliczyć?
Przedsiębiorcy prowadząc działalność gospodarczą, mogą spotkać się z sytuacją, w której nie otrzymają zapłaty za sprzedane towary czy usługi. Czym jest wierzytelność przedawniona oraz jak rozliczyć sprzedaż przedawnionej wierzytelności? Sprawdź!
5 czerwca 2022
Podwykonawca w robotach budowlanych – co powinien wiedzieć inwestor?
W ramach procesu budowlanego obowiązuje zasada odpowiedzialności solidarnej w relacji inwestor a podwykonawca w robotach budowlanych. Czy wiesz czym jest odpowiedzialność solidarna oraz kiedy odpowiedzialność inwertora jest ograniczona? Dowiedz się!
23 października 2020
Przychody operacyjne - wszystko co warto wiedzieć!
Przychody w działalności gospodarczej dzieli się ze względu na źródło ich powstania i możemy wśród nich wyróżnić m.in. przychody operacyjne i przychody finansowe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym są przychody operacyjne i czym się charakteryzują!
6 września 2021
Faktury otrzymane po likwidacji działalności - jak rozliczyć?
Z różnych przyczyn przedsiębiorcy decydują się na likwidację działalności. Zdarza się, że po likwidacji działalności przedsiębiorca otrzymuje jeszcze faktury od kontrahentów. Czy faktury otrzymane po likwidacji działalności można rozliczyć? Odpowiadamy!
18 stycznia 2022
Leasing samochodu od zagranicznej firmy a podatek u źródła
Jedną z form pozyskania samochodu w prowadzonej działalności jest leasing samochodu. Co zrobić, gdy podatnik nie posiada certyfikatu rezydencji? Przeczytaj i sprawdź, kiedy leasing samochodu od zagranicznej firmy a podatek u źródła są nie rozłączne!
25 czerwca 2022