Księgowość firm
Działalność gospodarcza prowadzona na terenie UE - co musisz wiedzieć?
Polska będąc członkiem Unii Europejskiej umożliwia przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej w innym kraju UE. Jak rozliczana jest działalność gospodarcza prowadzona na terenie UE? Gdzie opłaca się podatki? Odpowiedź w artykule!
22 lutego 2022
Otrzymana faktura po zakończeniu działalności gospodarczej
Czy otrzymana faktura po zakończeniu działalności gospodarczej podlega wpisaniu w koszty uzyskania przychodów?
23 października 2020
Opłata targowa - czym jest i ile wynosi?
Osoby, które handlują na targowiskach, co do zasady zobowiązane są do zapłaty opłaty targowej. Czym w zasadzie jest opłata targowa, kogo faktycznie dotyczy i ile wynosi? Przeczytaj i sprawdź, jakie są konsekwencje braku uiszczenia opłaty targowej!
26 sierpnia 2021
Opodatkowanie VAT aportu nieruchomości - co stanowi podstawę podatku?
Często tworząc spółkę jako wkład własny wnosimy nie tylko środki pieniężne, ale też nieruchomości i ruchomości. Wniesione rzeczowe składniki majątku nazywane są aportem. Przeczytaj i sprawdź, czy konieczne jest opodatkowanie VAT aportu nieruchomości!
21 grudnia 2020
Zmiany w cenach transferowych - co zostało wprowadzone w 2019 roku
Od 01 stycznia 2019 r. wprowadzono szereg zmian w podatku PIT, CIT i Ordynacji podatkowej. Jednym z obszarów, które zostały objęte nowelizacją przepisów są ceny transferowe. Jakie zmiany w cenach transferowych zostały wprowadzone? Odpowiedź w artykule!
23 października 2020
Księgowość internetowa dla samozatrudnionych - jakie są jej zalety?
W dobie rozwoju technologii, wielu przedsiębiorców zastanawia się czy prowadzić księgowość samodzielnie czy skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Jakie zalety ma księgowość internetowa dla samozatrudnionych i kto może z niej korzystać? Odpowiadamy!
17 listopada 2021
Koszty działalności prowadzonej w mieszkaniu – nowe stanowisko fiskusa
Przedsiębiorcy często zadają pytanie czy koszty działalności prowadzonej w mieszkaniu mogą być ujęte w Księdze Przychodów i Rozchodów jako koszt uzyskania przychodu? Jakie stanowisko odnośnie takich wydatków zajmują ograny podatkowe? Przeczytaj artykuł!
17 lutego 2020
Księgowość uproszczona - formy opodatkowania dla przedsiębiorców
Jednym z najczęstszych pytań, jakie stawiają sobie przedsiębiorcy rozpoczynający działalność to: księgowość pełna czy księgowość uproszczona? Poznaj formy opodatkowania występujące w księgowości uproszczonej i dowiedz się, z jakimi obowiązkami się wiążą!
21 lipca 2021
Rozliczenie sprzedaży mieszkania a zmiany w podatku dochodowym
W 2019 roku zostały wprowadzone zmiany w ustawie o PIT, CIT dotyczące opodatkowania dochodów ze sprzedaży nieruchomości. Kogo obowiązują wprowadzone zmiany w 2019 roku? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy następuje rozliczenie sprzedaży mieszkania!
16 marca 2021
Zmiany w najmie prywatnym - nowe zasady opodatkowania od 2019 rok
Zakup mieszkania w celu jego wynajmu jest obecnie bardzo popularną formą inwestycji, na którą decydują się osoby fizyczne. W 2019 roku weszły zmiany w najmie prywatnym dotyczące podatku dochodowego. Jak rozliczyć przychód z najmu po zmianach? Sprawdź!
11 lutego 2021
Amortyzacja darowanego środka trwałego - czy stanowi koszt firmowy?
Otrzymując środek trwały w spadku lub darowiźnie podatnicy mogą zastanawiać się czy naliczona amortyzacja darowanego środka trwałego będzie stanowić koszt uzyskania przychodu. Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy odpisy amortyzacyjne stanowią koszt!
17 lipca 2020
Zmiana metody amortyzacji - czy to możliwe?
Wprowadzając środek trwały do działalności gospodarczej, przedsiębiorcy mają obowiązek wybrać jego metodę oraz stawkę amortyzacji. Czy istnieje możliwość zmiany metody amortyzacji? Przeczytaj artykuł i sprawdź czy zmiana metody amortyzacji jest możliwa!
1 czerwca 2020
Opłata recyklingowa za reklamówki - kiedy należy ją uregulować?
Przedsiębiorcy zajmujący się handlem detalicznym są zobowiązani do opłacania opłaty recyklingowej za reklamówki. Czym jest opłata recyklingowa za reklamówki, ile wynosi i kiedy należy ją opłacić? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na te i inne pytania!
17 stycznia 2022
Centralny rejestr faktur - czym jest i jakie ma zadanie?
Centralny rejestr faktur (CRF) jest bazą wszystkich faktur. Jego budowa opiera się na plikach JPK_VAT. Podatnik, wysyłając plik JPK wyśle także informację dotyczącą wystawionych faktur. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej jaką rolę pełni CRF?
29 czerwca 2022
Kogo dotyczy i od kiedy centralny rejestr faktur zostanie wprowadzony?
Kolejnym sprawdzającym narzędziem organów podatkowych ma być centralny rejestr faktur. Sprawdź, od kiedy centralny rejestr faktur zostanie wprowadzony, co ma na celu oraz jakich przedsiębiorców będzie on dotyczył! Odpowiedź znajdziesz w artykule!
15 listopada 2019