Środki trwałe
Czym różni się ulepszenie środka trwałego od remontu?
Przedsiębiorca, który posiada w firmie środki trwałe powinien wiedzieć jak odróżnić wydatki poniesione na remont od tych, które stanowią ulepszenie środka trwałego. Bowiem poprawne ujęcie danych kosztów ma wpływ na rozliczenie podatkowe.
21 marca 2025
Zakup firmowego gruntu - jak rozliczyć w KPiR?
Przedsiębiorco planujesz budowę lub rozbudowę nieruchomości i w związku z tym zamierzasz zakupić grunty? Sprawdź, jak rozliczyć zakup firmowego gruntu! Odpowiedź, na te i inne pytania związane z zakupem gruntu znajdziesz w naszym artykule!
17 marca 2025
Amortyzacja środków trwałych a estoński CIT – jakie zasady obowiązują?
W estońskim CIT amortyzacja środków trwałych odbywa się wyłącznie na zasadach bilansowych. Brak możliwości dokonywania podatkowych odpisów amortyzacyjnych wpływa na sposób rozliczeń. Sprawdź, jakie konsekwencje ma to dla Twojej firmy!
14 marca 2025
Indywidualna wycena środka trwałego przez podatnika a skutki podatkowe
Indywidualna wycena środka trwałego w przypadku braku dokumentów potwierdzających jego nabycie to rozwiązanie, które nie zawsze jest dopuszczalne. Jak fiskus podchodzi do tej kwestii i jakie mogą być tego konsekwencje podatkowe? Przeczytaj więcej!
13 marca 2025
Darowizna środka trwałego - skutki podatkowe
W praktyce gospodarczej zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorca decyduje się przekazać majątek firmy w formie darowizny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinna zostać prawidłowo rozliczona darowizna środka trwałego i jakie powoduje konsekwencje!
6 marca 2025
Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych a estoński CIT
Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych została zakazana w ujęciu podatkowym, ale wciąż obowiązuje w księgach rachunkowych. Sprawdź, jakie są wyjątki, jak rozliczać amortyzację w firmie oraz czy estoński CIT pozwala na jej kontynuowanie!
5 marca 2025
Jakie skutki podatkowe wywołuje darowizna środka trwałego?
Przedsiębiorca może zlikwidować, sprzedać lub podarować środek trwały, który nie jest już przydatny w firmie. Czy wiesz, jakie konsekwencje podatkowe wywołuje darowizna środka trwałego? Sprawdź, czy dokonanie darowizny jest opłacalne dla przedsiębiorcy!
5 marca 2025
Amortyzacja lokali mieszkalnych przy estońskim CIT – korzyści i ograniczenia
Amortyzacja lokali mieszkalnych przy estońskim CIT stanowi wyjątek od ogólnych zasad dotyczących odpisów amortyzacyjnych, pozwalając przedsiębiorcom na korzystniejsze rozliczenia podatkowe. Sprawdź, czy możesz zoptymalizować podatki swojej firmy!
27 lutego 2025
Sprzedaż środka trwałego a wycofanie majątku na cele prywatne
Prowadząc działalność podatnicy wykorzystują środki trwałe które mogą sprzedać lub wycofać na cele prywatne. Jakie dokumenty należy posiadać aby sprzedaż środka trwałego przebiegła prawidłowo? Jak podatkowo rozliczyć taką transakcję sprzedaży? Sprawdź!
25 lutego 2025
Sprzedaż nieruchomości na rzecz osób fizycznych a kasa fiskalna
Sprzedaż nieruchomości jako rodzaj odpłatnej dostawy towaru może być wykonywana nie tylko na rzecz innych podatników, ale i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprawdź, czy w takiej sytuacji konieczne jest stosowanie kasy fiskalnej!
25 lutego 2025
Montaż centralnego ogrzewania w budynku - remont czy ulepszenie?
Montaż centralnego ogrzewania w budynku może być zakwalifikowany jako remont lub ulepszenie, w zależności od zakresu prac i celu. Ważne jest, aby prawidłowo określić sposób ujęcia wydatku w kosztach przedsiębiorcy. Dowiedz się więcej w artykule!
19 lutego 2025
Wycofanie środka trwałego na cele prywatne - prawidłowe rozliczenie
Sam fakt przekazania środka trwałego na cele prywatne nie wywołuje konsekwencji na gruncie PIT. Inaczej wygląda sytuacja w odniesieniu do VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinno prawidłowo przebiegać wycofanie środka trwałego na cele prywatne!
18 lutego 2025
Likwidacja środka trwałego zniszczonego w powodzi – skutki podatkowe
Likwidacja środka trwałego zniszczonego w powodzi może pozwolić na zaliczenie nieumorzonej wartości do kosztów podatkowych. Kluczowe jest spełnienie warunków ustawowych oraz właściwa dokumentacja likwidacji. Jak prawidłowo to rozliczyć? Sprawdź!
17 lutego 2025
Likwidacja działalności gospodarczej a korekta VAT od nakładów na obcy środek trwały
Likwidacja działalności gospodarczej wymaga spisu z natury i odprowadzenia VAT w ramach remanentu. Jak wygląda opodatkowanie nakładów na obcy środek trwały? Dowiedz się w naszym artykule, jak prawidłowo rozliczyć te kwestie!
12 lutego 2025
Likwidacja środka trwałego może być kosztem podatkowym
Likwidacja środka trwałego może wiązać się z rozliczeniem nieumorzonej wartości w kosztach. Warunkiem jest, by nie wynikała ze zmiany działalności. Sprawdź, kiedy poniesiona strata może obniżyć podatek i jakie wymogi trzeba spełnić w tym zakresie.
11 lutego 2025