Środki trwałe
Ogrodzenie wokół budynku – część budynku czy odrębny środek trwały?
W artykule omówimy, jak zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych (KŚT) klasyfikować ogrodzenie wokół budynku. Analizujemy, czy ogrodzenie powinno zwiększać wartość początkową budynku, czy też kwalifikowane jest jako odrębny środek trwały. Sprawdź!
16 lipca 2024
Przeszacowanie środka trwałego - jak go dokonać?
Jednostki na koniec roku aktualizują wycenę posiadanych w majątku firmowym środków trwałych. Taka konieczność może wynikać również w przypadku wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia. Czy wiesz, jak wygląda przeszacowanie środka trwałego w praktyce?
2 lipca 2024
Amortyzacja letniskowego domku modułowego - czy jest możliwa?
Czy w przypadku domków letniskowych niezwiązanych z gruntem, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej w postaci najmu krótkoterminowego mamy do czynienia ze środkami trwałymi? Jak wygląda amortyzacja letniskowego domku modułowego? Sprawdź!
18 czerwca 2024
Jednorazowa amortyzacja środków trwałych o wartości powyżej 10 000 zł
Czy wiesz, że możliwa jest jednorazowa amortyzacja środka trwałego, którego wartość przekracza 10 000 zł? Przedsiębiorcy mogą skorzystać z niej w ramach pomocy de minimis lub ulgi na fabrycznie nowe środki trwałe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
12 czerwca 2024
Korekta odpisów amortyzacyjnych w księgach rachunkowych
Zdarzają się sytuacje, kiedy podatnik zobowiązany jest do korekty wcześniej dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Czy wiesz, jak korekta odpisów amortyzacyjnych powinna zostać wykazana w księdze rachunkowej? Sprawdź sposób księgowania w artykule!
12 czerwca 2024
Motorower w firmie jako środek trwały - co warto wiedzieć?
Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na zakup motoroweru i wpisanie go do ewidencji środków trwałych. Motorower w firmie może budzić jednak pewne wątpliwości. Dowiedz się, czy jak należy rozliczyć jego zakup oraz jaką metodę amortyzacji należy zastosować!
5 czerwca 2024
Składnik majątku o wartości 10 000 zł – środek trwały czy wydatek?
Przedsiębiorco, czy wiesz w jaki sposób powinien być rozliczony wydatek poniesiony na zakup niskocennych środków trwałych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy składnik majątku o wartości 10 000 zł musi zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych!
5 czerwca 2024
Aport przedsiębiorstwa wraz ze środkami trwałymi a wycena składników majątku
Środki trwałe mogą zostać wniesione do spółki aportem. Aport przedsiębiorstwa wraz ze środkami trwałymi zobowiązuje spółkę do dokonania poprawnej wyceny tych składników majątku w razie ich późniejszej sprzedaży. Sprawdź, jak prawidłowo dokonać wyceny!
4 czerwca 2024
Inwestycje w obcym środku trwałym - jak księgować?
Poniosłeś nakłady na obce środki trwałe? Sprawdź, czym są inwestycje w obcym środku trwałym oraz dowiedz się jak ustalić jej wartość początkową i jaką metodę amortyzacji zastosować. Przeczytaj, jak należy dokonać jej sprzedaży i likwidacji.
17 maja 2024
Nieruchomość otrzymana w spadku a zwolnienie z podatku
Nieruchomość otrzymana w spadku niesie za sobą szereg obowiązków jakie musi spełnić spadkobierca. Bardziej skomplikowany może okazać się proces dziedziczenia, jeżeli więcej osób jest spadkobiercami. O czym trzeba pamiętać otrzymując nieruchomość w spadku?
9 maja 2024
Ujawnienie środków trwałych: czym jest i jak wpływa na amortyzację?
W prowadzeniu działalności gospodarczej napotykamy różne wyzwania. Jednym z nich jest sytuacja, gdy środek trwały zostaje wprowadzony do użytku w firmie z opóźnieniem, co oznacza ujawnienie środków trwałych. Jakie skutki niesie to ze sobą dla amortyzacji?
8 maja 2024
Remont a modernizacja środka trwałego - czym się różnią?
Remont a modernizacja środka trwałego są to dwa różne pojęcia, których nie można mylić. Właściwa klasyfikacja wpływa bowiem na rozliczenie podatkowe, ponieważ sposób ujęcia kosztów ulepszenia czy remontu w KPiR różni się. Sprawdź, co znaczą oba pojęcia!
25 kwietnia 2024
Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych - warto wiedzieć!
Prowadzisz działalność gospodarczą i użytkujesz wartości niematerialne i prawne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie składniki majątku należy zakwalifikować jako WNiP oraz jak powinna przebiegać amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych.
10 kwietnia 2024
Jak rozliczyć kradzież części składowej środka trwałego?
Odszkodowanie uzyskane za kradzież części składowej środka trwałego może być zwolnione z podatku. Jakie warunki należy spełnić, aby z takiego zwolnienia skorzystać oraz jak rozliczyć zastąpienie skradzionej części nową sfinansowaną z odszkodowania?
10 kwietnia 2024
Amortyzacja samochodu osobowego i ciężarowego - warto wiedzieć
Najczęstszą metodą zaliczenia pojazdu do majątku firmowego jest wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych. Wiąże się to z dokonaniem amortyzacji. Sprawdź, czytając artykuł w jaki sposób powinna przebiegać amortyzacja samochodu osobowego i ciężarowego!
3 kwietnia 2024