Serwis Podatkowy
Ubytki wyrobów akcyzowych - czy podlegają opodatkowaniu?
Ustawa o podatku akcyzowym zawiera zakres przedmiotowy objęty podatkiem akcyzowym. Są to m.in. wyroby energetyczne, energia elektryczna, alkohol i wyroby tytoniowe. Czy wiesz, że ubytki wyrobów akcyzowych również są przedmiotem opodatkowania? Wyjaśniamy!
16 września 2024
Czy zawyżony VAT na paragonie można skorygować?
Prowadzisz sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej? Zastanawiasz się jak można i czy to jest w ogóle możliwe aby skorygować zawyżony VAT na paragonie? Jakie stanowisko w tym zakresie przyjmują organy podatkowe i sądy? Na pytania odpowiadamy w artykule.
16 września 2024
Paragon bez NIP – czy można zaksięgować?
Żeby ująć wydatki udokumentowane paragonem, musi on spełniać warunki, w tym posiadać numer NIP, ale zdarzają się sytuacje gdy paragon został wystawiony bez NIP. Paragon bez NIP – jak zaksięgować taki wydatek oraz czy można odliczyć VAT? Sprawdź!
16 września 2024
Faktura do paragonu wystawiona bez NIP-u
Faktura do paragonu jest dowodem księgowym pozwalającym przedsiębiorcy na ujęcie danego zakupu do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym zmniejszenie podatku. Czy takie prawo też ma przedsiębiorca, który otrzymał fakturę do paragonu bez NIP-u?
16 września 2024
Usługi dodatkowe a WNT - stanowią import usług, czy zwiększają podstawę opodatkowania WNT?
Dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, przedsiębiorca ponosi ponadwymiarowe koszty związane z usługami dodatkowymi. Mając na uwadze, że jedną z czynności podlegających opodatkowaniu jest import usług, jak potraktować usługi dodatkowe a WNT?
16 września 2024
Elementy faktury VAT - informacje podstawowe
Dokument księgowy, jakim jest faktura, musi spełniać odpowiednie standardy. Kto może wystawiać faktury? Czym jest faktura imienna i uproszczona oraz jakie są podstawowe elementy faktury VAT? Dowiedz się, jakie są obowiązkowe elementy na fakturze VAT!
13 września 2024
Faktura bez podpisu nabywcy i odbiorcy jest ważna!
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą od wielu lat przywykli, że każdą wystawioną lub odebraną od dostawcy fakturę należało podpisać. Sprawdź, kiedy faktura bez podpisu nabywcy i odbiorcy zgodnie z aktualnymi przepisami jest prawidłowa!
13 września 2024
Towar od nievatowca otrzymany wcześniej niż faktura
Współpracując z różnymi kontrahentami, może się zdarzyć, że towar trafi do nas wcześniej od faktury. Co w przypadku, gdy kontrahent nie jest vatowcem? Jak zaksięgować zakup w sytuacji gdy towar od nievatowca został dostarczony przed fakturą? Przeczytaj!
13 września 2024
Roczna korekta VAT u podatnika opodatkowanego ryczałtem
Podatnicy VAT, którzy prowadzą sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną oraz odliczają podatek VAT proporcją powinni dokonywać rocznej korekty VAT. Czy wiesz, jak powinna zostać rozliczona roczna korekta VAT u podatnika opodatkowanego ryczałtem? Sprawdź!
13 września 2024
Odpisy aktualizujące w świetle ustawy o rachunkowości
Odpisy aktualizujące pełnią kluczową rolę w poprawnym przedstawianiu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Tworzone na mocy ustawy o rachunkowości, pozwalają na realne oszacowanie wartości należności, biorąc pod uwagę ryzyko ich nieściągalności. Sprawdź!
13 września 2024
Dochód a przychód - jaka jest między nimi różnica?
Nie każdy wie, że dochód i przychód oznaczają coś innego. Należy jednak pamiętać, że pojęcia te mają istotne znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka jest różnica między określeniem dochód a przychód.
12 września 2024
Towary handlowe w obrocie firmy - co warto wiedzieć!
Nieodłączną czynnością przedsiębiorcy zajmującego się handlem jest zakup towarów handlowych na rzecz działalności gospodarczej. Pojęcie towary handlowe łączny się z takimi zagadnieniami jak marża handlowa, strata, remanent. Wyjaśniamy ich znaczenie!
12 września 2024
Brak oznaczenia MPP na fakturze a jej skorygowanie
Brak oznaczenia MPP na fakturze może prowadzić do poważnych konsekwencji podatkowych. Sprawdź, jakie grożą konsekwencje ze strony urzędu skarbowego za brak właściwego oznaczenia na fakturze oraz jak można skorygować taki błąd, aby uniknąć mandatu.
12 września 2024
Likwidacja spółki opodatkowanej estońskim CIT
Likwidacja spółki opodatkowanej estońskim CIT rodzi obowiązek zapłaty ryczałtu od rozdysponowanego zysku netto. Jakie są zasady rozliczania i terminy płatności tego podatku? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać więcej informacji na ten temat!
12 września 2024
Niezapłacenie zaliczki na podatek dochodowy w terminie
Dowiedz się, jakie konsekwencje grożą za niezapłacenie zaliczki na podatek dochodowy do dnia wyznaczonego w przepisach? Czy w sytuacji gdy podatnik nie posiada środków na uregulowanie zobowiązania podatkowego, urząd może nałożyć na niego karę? Sprawdź!
11 września 2024