Serwis Podatkowy
Jak zaksięgować koszty powypadkowej naprawy samochodu?
Służbowy samochód może ulec wypadkowi lub uczestniczyć w stłuczce. Pojazd ten należy później naprawić i odebrać odszkodowanie. Dowiedz się, z artykułu jak zaksięgować koszty powypadkowej naprawy samochodu oraz jaki wpływ ma posiadanie ubezpieczenia AC!
8 sierpnia 2024
Kolumny 10, 11 i 13 kpir - charakterystyka
Odpowiednie ujmowanie wydatków w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów może sprawiać przedsiębiorcą problem, w których kolumnach księgować dane grupy kosztów podatkowych? Objaśnienie kolumny 10 11 i 13 kpir znajdziesz w naszym artykule!
1 października 2024
Materiały zużywane do wykonania usługi - ujmowanie w KPiR
Podatnicy często zastanawiają się, jak ujmować w ewidencji podatkowej materiały zużywane do wykonania usługi. W związku z tym warto zapoznać się z naszym artykułem, w którym omawiamy ewidencje materiału zużywanego przy usłudze w KPiR oraz spisie z natury.
1 października 2024
Obowiązek raportowania schematu podatkowego w fundacjach rodzinnych
Obowiązek raportowania schematu podatkowego pojawia się, gdy fundacja rodzinna spełnia określone kryteria kwalifikowanego korzystającego. Przedsiębiorcy muszą być świadomi tych wymogów, aby uniknąć sankcji i zapewnić zgodność z przepisami. Sprawdź!
7 sierpnia 2024
Opłacenie faktury wystawionej spółce przez wspólnika z rachunku osobistego za paliwo
Jak wygląda opłacenie faktury wystawionej spółce przez wspólnika z jego prywatnego konta za paliwo? Jaki ma związek to działanie z opodatkowaniem podatkiem PCC? Co na ten temat mówią przepisy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
7 sierpnia 2024
Otrzymanie darowizny przez spółkę – rozliczenie CIT
Otrzymanie darowizny przez spółkę może wiązać się z określonymi skutkami podatkowymi. Kluczowe jest zrozumienie, że darowizny dla spółek nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jak w takim razie opodatkować taki przychód? Sprawdź!
6 sierpnia 2024
Transakcje pomocnicze na gruncie podatku VAT
Ustawa o podatku od towarów i usług odnosi się do pojęcia transakcji pomocniczych. Czy wiesz, czym są transakcje pomocnicze na gruncie podatku VAT, jak je zdefiniować i rozpoznać? Sprawdź, kiedy określona czynność ma charakter transakcji pomocniczych!
6 sierpnia 2024
Amortyzacja wartości firmy - kiedy jest możliwa?
Wartość firmy, czyli tzw. goodwill jest szczególną kategorią wartości niematerialnych i prawnych. Czy wiesz, kiedy możliwa jest amortyzacja wartości firmy? Jak ustalić wartość podlegającą amortyzacji? podatkowej? Wyjaśniamy w artykule!
6 sierpnia 2024
Wynajem leasingowanych samochodów a limitów kosztów w PIT
Wynajem leasingowanych samochodów to praktyczne rozwiązanie dla przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wynajmu samochodów. Kluczowe jest jednak zrozumienie zasad rozliczania kosztów oraz obowiązujących limitów podatkowych. Sprawdź!
5 sierpnia 2024
Ulga na złe długi po zawieszeniu działalności przez dłużnika
Instytucja ulgi na złe długi chroni wierzycieli przed nieuczciwymi nabywcami, którzy nie dokonują zapłaty za dokonane transakcje. Czy wiesz, kiedy możliwa jest ulga na złe długi po zawieszeniu działalności przez dłużnika? Wyjaśniamy w artykule!
5 sierpnia 2024
Amortyzacja bazy klientów - kiedy jest możliwa?
Podmioty, które zakupiły od innej jednostki bazę z danymi klientów często mają problem z jej właściwą klasyfikacją. Czy baza klientów stanowi wartość niematerialną i prawną? Czy możliwa jest amortyzacja bazy klientów? Wyjaśniamy w artykule!
5 sierpnia 2024
Darowizna udziałów w spółce z o.o. - czy należy zapłacić PCC?
Darowizna udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to przeniesienie udziałów w spółce w sposób nieodpłatny. Czy takie zdarzenie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Jak rozliczyć darowiznę udziałów? Wyjaśniamy!
2 sierpnia 2024
Kogo obowiązuje podatek akcyzowy na wyroby węglowe?
Podatek akcyzowy na wyroby węglowe jest naliczany w przypadku sprzedaży oraz zużycia tych wyrobów przez przedsiębiorców. Kluczowym aspektem jest identyfikacja statusu nabywcy, aby określić, czy transakcja podlega opodatkowaniu. Sprawdź!
1 sierpnia 2024
Exit tax - czy możliwe jest rozłożenie podatku na raty?
Exit tax, czyli podatek od niezrealizowanych zysków może dotyczyć podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Czy możliwe jest rozłożenie podatku od niezrealizowanych zysków na raty? Jakie warunki należałoby spełnić? Wyjaśniamy w artykule!
1 sierpnia 2024
Wynajem laptopa od zagranicznej firmy w kontekście podatku u źródła
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może być zmuszony do wynajmu różnego sprzętu użytkowanego na cele działalności. Czy wynajem laptopa od zagranicznej firmy rodzi konieczność rozliczenia podatku u źródła po stronie polskiego podatnika?
1 sierpnia 2024