Serwis Podatkowy
Umowa leasingu – co trzeba wiedzieć, leasingując samochód?
Umowa leasingu została uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Jest uznawana za korzystniejszą alternatywę kredytu, gdyż ryzyko jest mniejsze. Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, by z niej skorzystać i jakie są harmonogramy spłaty!
9 marca 2022
Odwrotne obciążenie - w jakich usługach występuje?
Przedsiębiorcy świadcząc usługi budowlane nierzadko korzystają z usług podwykonawców jak również oni sami świadczą usługi w tym charakterze. Sprawdź, w jaki usługach budowlanych, zgodnie z załącznikiem ustawy o VAT, występuje odwrotne obciążenie!
17 stycznia 2022
Leasing samochodu ciężarowego - o czym pamiętać!
Leasing samochodu ciężarowego jest coraz bardziej popularną formą nabycia firmowego składnika majątku. Należy mieć jednak na uwadze, że sposób jego rozliczenia uzależniony jest m.in. w głównej mierze od formy leasingu. Przeczytaj i sprawdź!
29 listopada 2021
Ulga na złe długi a odwrotne obciążenie
W sytuacji, gdy nabywca zalega z płatnością przy sprzedaży krajowej, przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z ulgi na złe długi. Jednak czy ma miejsce ulga na złe długi a odwrotne obciążenie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
17 stycznia 2022
Sprzedaż mieszkania a prawo do ulgi mieszkaniowej
Sprzedaż mieszkania wiąże się z koniecznością opodatkowania powstałego dochodu. Możliwe jest jednak uniknięcie zapłacenia podatku przez skorzystanie z prawa do ulgi mieszkaniowej. Dowiedz się, w jaki sposób możesz skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania.
17 stycznia 2022
Podatek u źródła a certyfikat rezydencji podatkowej - warto wiedzieć!
Przedsiębiorco, dokonujesz zakupu towarów lub usług od podmiotów zagranicznych? Czym jest podatek u źródła oraz kiedy należy go zapłacić? Kto ma obowiązek posiadać certyfikat rezydencji podatkowej i jaki jest termin jego ważności? Odpowiadamy w artykule!
9 marca 2022
Użytkowanie nieprawidłowe pieniędzy a PCC na przykładach
Użytkowanie nieprawidłowe pieniędzy - czy zawsze jest opodatkowane podatkiem PCC? Jakie czynności cywilnoprawne podlegają opodatkowaniu PCC? Jakie skutki prawne może nieść użytkowanie nieprawidłowe pieniędzy? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
31 marca 2022
Pełnienie funkcji członka zarządu bez wynagrodzenia to też przychód
W spółce akcyjnej oraz w spółce z o.o. powoływany jest zarząd, w związku z czym może się zdarzyć, że członek zarządu pełni swoją funkcję bez wynagrodzenia. Sprawdź, czy pełnienie funkcji członka zarządu bez wynagrodzenia stanowi nieodpłatne świadczenie!
17 stycznia 2022
Ulga na złe długi w podatku dochodowym - kogo będzie obowiązywać?
Od 2020 r. ustawodawca wprowadzi kolejne zmiany w PIT, które dotyczą m.in. ulgi na złe długi w PIT. Sprawdź, jakie zmiany ulegną w rozliczeniu zobowiązań u nabywcy oraz sprzedawcy, jeżeli zastosowana zostanie ulga na złe długi w podatku dochodowym!
17 stycznia 2022
Odwrotne obciążenie przy usługach budowlanych z podmiotem zagranicznym
Odwrotne obciążenie znalazło zastosowanie także przy usługach budowlanych. Jednak, by tak się stało musi spełnić szereg warunków o charakterze przedmiotowym i podmiotowym. Dowiedz się, jak go stosować, gdy wykonawcą usługi jest podmiot zagraniczny!
25 czerwca 2022
Podatek rolny - kto i kiedy musi płacić?
Podatek rolny obejmuje m.in. osoby, które są właścicielami gruntów rolnych. Podatnicy mają obowiązek składać formularze do organu podatkowego z informacjami na temat gruntów. Dowiedz się, jak obliczana jest stawka podatku rolnego i kiedy dokonywać opłat.
25 czerwca 2022
Ulga za złe długi – kiedy przedsiębiorca może z niej skorzystać?
Ulga za złe długi, czyli prawo do uiszczenia podatku VAT pomimo, iż kontrahent nie uiścił zapłaty. Kiedy przedsiębiorca może z niej skorzystać? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby skorzystać z ulgi za złe długi? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
30 sierpnia 2021
Podatek od przychodów z budynków w 2019r. - jak obliczyć?
Podatnicy zobowiązani są do opodatkowania sumy przychodów z poszczególnych budynków, którą stanowi łączna wartość początkowa ustalona na pierwszy dzień miesiąca. Sprawdź, jak wyliczyć podatek od przychodów z budynków oraz co podlega opodatkowaniu!
17 stycznia 2022
Zmiany w ryczałcie cz. 2 - co nowego dla podatników?
W 2019 roku wprowadzone zostały kolejne zmiany w zryczałtowanym podatku dochodowym, które dotyczą m.in. terminów wyboru ryckaltu jako formy opodatkowania oraz przychodów z przedsiębiorstwa w spadku. Sprawdź, jakie zmiany w ryczałcie obowiązują od 2019 r.!
25 czerwca 2022
Czy dofinansowanie wycieczki pracowników stanowi dla nich przychód?
Pracownik może na wniosek otrzymać od pracodawcy dopłatę do wyjazdu. Dowiedz się w jakich sytuacjach dofinansowanie wycieczki pracowników spowoduje obowiązek opodatkowania i jaki jest limit podatkowy dla nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego świadczenia.
17 stycznia 2022