W związku z uszczelnianiem systemu podatkowego uprawnienia urzędów skarbowych czy Krajowej Administracji Skarbowej z roku na rok są zwiększane. W artykule omówione zostaną najważniejsze dotychczasowe uprawnienia oraz te, które wprowadza Polski Ład.
Uprawnienia urzędów skarbowych – informowanie podatników o podejrzanych podmiotach
Polski Ład nie tylko wpłynie na opłacalność poszczególnych form opodatkowania, lecz także na uprawnienia urzędów skarbowych. Od stycznia 2022 roku Szef KAS może informować podatników o tym, że w obrocie handlowym z udziałem przedsiębiorcy pojawia się znikający podatnik. Powyższe uprawnienie reguluje art. 15a ustawy o KAS.
Wprowadzane uprawnienie ma na celu walkę z oszustwami podatkowymi, zwłaszcza karuzelami podatkowymi. Należy w tym miejscu podkreślić, że organy podatkowe w ramach codziennej działalności gromadzą od podatników obszerne informacje.
Uprawnienia urzędów skarbowych – tymczasowe zajęcie nieruchomości
Zgodnie z założeniami nowego uprawnienia, które wprowadził Polski Ład, funkcjonariusze KAS zyskają narzędzie pozwalające na zwiększenie efektywności egzekucji administracyjnej. W toku prowadzonej kontroli celno-skarbowej funkcjonariusz KAS otrzymał możliwość tymczasowego zajęcia ruchomości kontrolowanego na poczet prowadzonej wobec niego egzekucji administracyjnej na podstawie tytułów wykonawczych obejmujących należności pieniężne przekraczające łącznie kwotę 10 000 zł. Przy czym zajęcie nie będzie miało miejsca, jeśli zobowiązany pokaże dowody potwierdzające, że dokonał on zapłaty należności bądź udowodni, iż nie miał obowiązku zapłaty. Zajęcie egzekucyjne nastąpi w drodze protokołu. Powyższe uprawnienie reguluje dodany rozdział 1c w ustawie o KAS.
Uprawnienia urzędów skarbowych a nabycie sprawdzające
Nabycie sprawdzające to nowe uprawnienie urzędów skarbowych, które ma przeciwdziałać praktyce „chowania gotówki do kieszeni” bez nabijania sprzedaży na kasie rejestrującej. Ma więc ono na celu wyeliminowanie nienabijania sprzedaży na kasie oraz niewystawiania albo niewydawania paragonu fiskalnego. Od 2022 roku funkcjonariusz służby celno-skarbowej może więc dokonać nabycia sprawdzającego – czyli sprawdzić, czy w związku z nabyciem towaru lub usługi sprzedawca wywiąże się z rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej i tym samym zostanie wydany paragon.
Uprawnienie to reguluje m.in. art. 94k ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej: nabycie sprawdzające polega na nabyciu towarów lub usług w celu sprawdzenia wywiązywania się przez sprawdzanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego w zakresie:
- ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej;
- wydawania nabywcy paragonu fiskalnego.
STIR jako uprawnienie urzędów skarbowych
Głównym celem STIR jest zmniejszenie luki VAT i walka z karuzelami VAT. Następuje to poprzez przesyłanie informacji o rachunkach bankowych otwartych i prowadzonych dla uprawnionych podmiotów oraz informacji o wszelkich transakcjach pomiędzy bankami a systemami spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i administracjami podatkowymi, które są rozumiane jako uznania lub obciążenia za pośrednictwem tych rachunków. Na podstawie tych informacji system informatyczny Szefa KAS dokona analizy ryzyka nadużyć finansowych. Wszystkie informacje są automatycznie przesyłane drogą elektroniczną za pośrednictwem izby rozliczeniowej do systemu informatycznego KAS.
Analiza opiera się na opracowanym przez Izbę Rozliczeniową algorytmie uwzględniającym najlepsze praktyki branży bankowej i spółdzielni kredytowych dotyczące zwalczania wykorzystywania ich działalności w zakresie przestępczości i przestępstw skarbowych.