Ordynacja podatkowa
Mały podatnik VAT i PIT a zgłoszenie do urzędu skarbowego
Mały podatnik VAT i PIT to wiele preferencji dla podatników. Kiedy podatnik ma status małego podatnika? Jakie warunki należy spełnić, aby móc z tego skorzystać i z czym się wiąże utrata tego statusu? Odpowiadamy na te pytania w artykule!
24 maja 2022
Nabycie sprawdzające – nowe narzędzie urzędów skarbowych od 2022 roku
Reforma Polskiego Ładu wdraża kolejne działania w zakresie uszczelniania systemu podatkowego. Tym razem urzędnicy otrzymają nowe narzędzie do kontroli uczciwości podatników, a mianowicie nabycie sprawdzające. Dowiedz się, czym jest nabycie sprawdzające!
25 czerwca 2022
Bank jako płatnik z tytułu wypłaty zagranicznej emerytury
Zagraniczne emerytury stanowią świadczenie pieniężne podlegające opodatkowaniu w Polsce. Czy bank pełni rolę płatnika z tytułu wypłaty zagranicznej emerytury? Odpowiadamy w tym artykule! Dowiedz się więcej na temat wypłaty zagranicznej emerytury i renty!
12 września 2022
Budowa domu na sprzedaż przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności
Na gruncie podatku PIT prowadzenie działalności nie zostało uzależnione od okoliczności formalnego zarejestrowania we właściwym urzędzie. Jak w takim razie powinna być rozliczona budowa domu na sprzedaż przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności?
11 maja 2022
Elektroniczne potwierdzenie rezerwacji lotu a dowód księgowy
Wydatek co do zasady powinien zostać odpowiednio udokumentowany fakturą lub rachunkiem. Co w przypadku, gdy usługodawca nie wystawia faktur sprzedaży? Czy elektroniczne potwierdzenie rezerwacji lotu wystarczy do ujęcia wydatku w kosztach KPiR? Sprawdź!
9 kwietnia 2022
Jakie skutki podatkowe niesie przeniesienie siedziby firmy do innego kraju?
Skutki przeniesienia siedziby firmy do innego kraju mają kontekst wielowymiarowy. Decydując się na takie działanie powinno brać się pod uwagę nie tylko ustawy o PIT i CIT, ale też exit tax. Czym skutkuje przeniesienie siedziby firmy do innego kraju?
22 maja 2022
Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych na majątku pracodawcy
Zobowiązaniem podatkowym nazywamy zobowiązanie osoby płacącej podatki do płacenia na rzecz jednostek państwowych podatków, do których się zobowiązał. Do czego służy zabezpieczenie zobowiązań podatkowych w przypadku podatnika? Dowiedz się czytając artykuł
11 listopada 2021
Ulga podatkowa na zatrudnienie i szkolenia na wniosek przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą
Dla przedsiębiorców przyznawane są różne ulgi, nie każdy jednak jest świadomy tego jak z nich korzystać. Jedną z ulg jest ulga podatkowa na zatrudnienie i szkolenia dla przedsiębiorców. Kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach?
15 listopada 2021
Wyłączenie pracownika US z prowadzenia sprawy podatkowej
Wyłączenie pracownika urzędu skarbowego z prowadzenia sprawy podatkowej i kwestie z tym związane są regulowane w Ordynacji podatkowej. Pracownik wyłączony nie może podejmować żadnych czynności procesowych. Więcej na ten temat dowiesz się czytając artykuł!
9 listopada 2021
Interpretacja 590 jako rozwiązanie wprowadzane w ramach Polskiego Ładu
Interpretacja 590 to nowe rozwiązanie zaproponowane w ramach Polskiego Ładu. Porozumienie inwestycyjne oznacza wiążącą opinię dla inwestorów strategicznych o wszystkich skutkach podatkowych planowanej inwestycji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
9 listopada 2021
Deklaracja VAT-26 – aktualizacja przy rezygnacji z odliczenia 100% VAT
Użytkując pojazd wyłączenie w działalności przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia formularza VAT-26, niemniej jednak możliwa jest zmiana użytkowania zgłoszonego pojazdu. Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy deklaracja VAT-26 podlega aktualizacji
19 kwietnia 2022
Czy opóźnienie w odbiorze mieszkania przekreśla prawo do ulgi mieszkaniowej?
Prawo do ulgi mieszkaniowej a opóźnienie w odbiorze mieszkania to kwestia sporna. Jakie są wyroki NSA i zdanie Fiskusa w tej kwestii? Czy samo zawarcie umowy deweloperskiej uprawnia do skorzystania z ulgi? A może jedyne odbiór? Sprawdź w naszym artykule!
25 czerwca 2022
Korekta kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R – rozliczenie
Wprowadzenie ulgi na działalność b+r ma na celu wspieranie innowacyjności w gospodarce państwa. Może bowiem dać korzyści podatkowe i zmniejszyć opodatkowanie. Aby z niej skorzystać konieczna jest korekta kosztów kwalifikowanych. Zobacz jak ją rozliczyć!
26 stycznia 2022
Jak opodatkować zaliczki na poczet dywidendy w spółce?
Spółka może wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy, jeżeli jej zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Jak opodatkować zaliczki na poczet dywidendy w spółce? Odpowiadamy w tym artykule! Dowiedz się!
25 czerwca 2022
Kwartalne deklaracje akcyzowe – zmiany od 1 lipca 2021 roku
Podatek akcyzowy jest niezwykle skomplikowany. Podatnicy mają wiele problemów, aby zrobić to w prawidłowy sposób. Kwartalne deklaracje akcyzowe to nowy obowiązek nałożony przez ustawodawcę. Kto musi je składać? W jakim terminie? Przeczytaj artykuł!
16 października 2021