0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Ulga w podatku od spadków i darowizn - cześć 2

Ulga w podatku od spadków i darowizn, po spełnieniu przez podatnika określonych warunków, umożliwia zwolnienie z tego rodzaju podatku w przypadku nabycia nieruchomości w drodze dziczenia lub darowizny. Sprawdź, kiedy możliwe jest skorzystanie z tej ulgi!

7 lutego 2021

Ordynacja podatkowa

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn w drodze dziedziczenia- część 1

Nabycie nieruchomości w przypadku dziedziczenia lub darowizny wiąże się z opodatkowaniem. Istnieje jednak grupa podatników, która po spełnieniu pewnych warunków może skorzystać z ulgi. Sprawdź, komu przysługuje zwolnienie z podatku od spadków i darowizn!

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Posiłki dla podwykonawców - czy mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Podatnik, który nie jest w stanie zrealizować wszystkich usług, więc musi skorzystać z usług podwykonawców. W ramach współpracy zobowiązuje się do zapewnienia im posiłków. Czy zatem może ująć w kosztach podatkowych wydatki posiłki dla podwykonawców?

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Opłata prolongacyjna - co to takiego i ile wynosi?

W sytuacji, gdy przedsiębiorca uzyska zgodę na odroczenie terminu zapłaty podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty, może zostać zobowiązany do wniesienia opłaty prolongacyjnej. Dowiedz się, czym jest opłata prolongacyjna i jak obliczyć jej wartość.

1 listopada 2020

Ordynacja podatkowa

Depozyt nieprawidłowy czy umowa przechowania - co podlega opodatkowaniu?

Co w sytuacji, gdy podatnik przeleje na konto swojego znajomego pieniądze, które po jakimś czasie ma w całości zwrócić? Jest to depozyt nieprawidłowy czy umowa przechowania? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka jest różnica w opodatkowaniu obu umów!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Czynności sprawdzające urzędu skarbowego

Jeżeli coś zwróci uwagę urzędu skarbowego, w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, w pierwszej kolejności zastosowane zostaną mniej sformalizowane czynności sprawdzające. Dowiedz się, z naszego artykułu na czym polegają czynności sprawdzające!

13 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Podatek tonażowy - czym jest i kogo dotyczy?

Jakimi podatkami są objęci przedsiębiorcy żeglugowi i jakie są ich stawki? Czy podatek tonażowy jest formą opodatkowania obowiązkową czy dobrowolną? W jaki sposób należy go obliczać oraz do kiedy należy dokonywać jego zapłaty? Przeczytaj artykuł!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Podatki lokalne – co warto o nich wiedzieć?

Podatki lokalne kwalifikują się jako podatki bezpośrednie. Są nimi m.in. podatki od nieruchomości, podatek leśny czy podatek od środków transportowych. Dowiedz się, czym są podatki lokalne, do kogo one trafiają oraz czy mogą stanowić koszt podatkowy!

10 grudnia 2020

Ordynacja podatkowa

Ewidencja gruntów i budynków – czym jest i jakie informacje zawiera?

Przedsiębiorco, musisz dokonać wpisu w księdze wieczystej, a nie wiesz od kogo i gdzie uzyskać informacje o nieruchomości lub gruncie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest ogólnodostępna ewidencja gruntów i budynków i jak z niej korzystać!

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Karta parkingowa nie tylko dla uprawnionych

Osoby niepełnosprawne, mające trudności z poruszaniem się, na podstawie posiadanego orzeczenia, mogą otrzymać kartę parkingową. Karta parkingowa uprawnia m.in. do parkowania w miejscach zakazanych. Sprawdź, czy placówka opiekuńcza też może ją posiadać!

15 listopada 2019

Ordynacja podatkowa

Firma w mieszkaniu – kiedy wydatki stanowią koszty przedsiębiorcy?

Często specyfika prowadzonej działalności nie wymaga wyodrębnienia specjalnego lokalu. Jednak firma w mieszkaniu może spowodować wzrost wydatków np. telefon, czy internet. Sprawdź, jakie wydatki związane z mieszkaniem stanowią koszt uzyskania przychodu!

15 listopada 2019

Ordynacja podatkowa

Skutki podatkowe połączenia spółek

Połączenie się spółek stanowi złożoną operację, która regulowana jest zasadami wynikającymi z kodeksu spółek handlowych. Dowiedz się, jakie są skutki podatkowe połączenia spółek oraz jak odnoszą się one do zastosowania zwolnienia z podatku VAT!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Darowizna na cele kształcenia zawodowego – jak wpływa na rozliczenie podatkowe?

Darowizna na cele kształcenia zawodowego została objęta nową ulgą podatkową. Tym samym przedsiębiorca, który przekaże materiały dydaktyczne lub środki trwałe publicznej szkole prowadzącej kształcenie zawodowe może obniżyć podstawę opodatkowania dochodu.

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Aktualizacja dokumentacji cen transferowych - na czym polega?

Obowiązek aktualizacji dokumentacji podatkowej stosowany jest nie tylko do transakcji finansowych, lecz do wszystkich transakcji lub innych zdarzeń kontynuowanych w kolejnych latach. Sprawdź, z czym wiążę się aktualizacja dokumentacji cen transferowych!

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Darowizna przedsiębiorstwa - w jaki sposób jej dokonać?

Darowizna przedsiębiorstwa niesie za sobą wiele wątpliwości, między innymi co do jej opodatkowania na gruncie PIT i VAT oraz o konieczności rejestracji nowej firmy. Sprawdź, z czym wiąże się przekazanie działalności gospodarczej w formie darowizny!

21 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów