0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Odsetki za zwłokę - jakie obowiązują w 2017 roku?

Z dniem 1 stycznia 2016 roku weszła w życie nowelizacja ordynacji podatkowej. Na mocy nowych przepisów zmieniła się wysokość odsetek za zwłokę w podatkach. Przeczytaj i sprawdź, komu będą przysługiwać obniżone odsetki za zwłokę przy zaległości podatkowej!

2 kwietnia 2018

Ordynacja podatkowa

Opłata skarbowa jako koszt uzyskania przychodu

Przedsiębiorcy często ponoszą opłaty skarbowe z powodu załatwienia określonych spraw urzędowych. W jaki sposób opłata skarbowa może być rozliczona w kosztach firmowych? Czy możliwy jest zwrot poniesionej opłaty skarbowej? Dowiedz się więcej z artykułu!

28 stycznia 2020

Ordynacja podatkowa

Odwołanie od decyzji urzędu skarbowego - co warto wiedzieć

Jeżeli podatnik dojdzie do wniosku, że wydana przez właściwy organ skarbowy decyzja administracyjna narusza obowiązujące prawo, może skorzystać ze środków odwoławczych. Przeczytaj i sprawdź, jak powinno wyglądać odwołanie od decyzji urzędu skarbowego!

19 października 2021

Ordynacja podatkowa

Postępowanie podatkowe - o czym należy pamiętać?

Postępowanie podatkowe stanowi rodzaj postępowania administracyjnego, które przeprowadzane jest przez organ podatkowy pierwszej instancji. Ma przede wszystkim na celu ustalenie wysokości prawidłowego zobowiązania podatkowego. Przeczytaj więcej!

2 września 2021

Ordynacja podatkowa

Podpis na deklaracji podatkowej - czy jest konieczny?

Czy podpis na deklaracji podatkowej jest konieczny? Gdzie należy złożyć wniosek o udzielenie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji? Jakie skutki niesie za sobą brak ważnego podpisu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule! Sprawdź!

25 maja 2021

Ordynacja podatkowa

Doręczanie pism przez organy podatkowe - warto wiedzieć

Jedną z fundamentalnych zasad postępowania podatkowego jest załatwianie wszelkich spraw w formie pisemnej. Doręczanie pism przez organy podatkowe najczęściej odbywa się do rąk własnych. Ale co jeśli adresata nie ma w domu? Sprawdź!

25 marca 2019

Ordynacja podatkowa

Struktura JPK (Jednolitego Pliku Kontrolnego) - analiza

Jednolity plik kontrolny obejmuje nie tylko rejestry sprzedaży i zakupów VAT. Tworzeniu JPK podlegają również m.in. księgi rachunkowe, faktury sprzedaży VAT, wyciągi bankowe. Jak wygląda struktura JPK w poszczególnych obszarach? Dowiedz się więcej!

4 maja 2021

Ordynacja podatkowa

Rozłożenie podatku na raty - kiedy jest to możliwe?

Przedsiębiorcy, którzy mają problem z opłacaniem terminowo zobowiązań podatkowych, aby uniknąć dodatkowych opłat np. sankcji mogą złożyć wniosek o rozłożenie podatku na raty. Sprawdź, jak należy to zrobić? Na ile rat można rozłożyć zaległość podatkową?

23 marca 2022

Ordynacja podatkowa

Faktura bez polskich znaków stanowi dokument księgowy

Przy wystawianiu faktur w programach komputerowych możliwe jest iż nie będzie on posiadał polskich znaków, czy w takiej sytuacji faktura jest ważna czy też wymaga korekty? Sprawdź, czy faktura bez polskich znaków jest akceptowalna! Odpowiedź w artykule!

27 grudnia 2017

Ordynacja podatkowa

Zamykanie okresu rozliczeniowego - co powinien wiedzieć przedsiębiorca

Zamykanie okresu rozliczeniowego to jeden z obowiązków podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jak powinno wyglądać i jakie warunki spełniać, żeby dopełnione zostały wszystkie kwestie formalne i rozliczeniowe? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

23 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Deklaracje podatkowe przez internet - kwestie formalne

Prowadząc działalność, przedsiębiorcy mają obowiązek składania deklaracji podatkowych. Niektóre z nich muszą zostać złożone w formie elektronicznej. Przeczytaj i dowiedz się, w jaki sposób można wysłać do urzędu deklaracje podatkowe przez internet!

20 lutego 2022

Ordynacja podatkowa

Zmiana właściwości urzędu dla VAT - warto wiedzieć

Od stycznia 2016 roku, została wprowadzona zmiana właściwości urzędu dla celów rozliczania podatku. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, do którego urzędu należy składać deklarację VAT i odprowadzać podatek od towarów i usług oraz podatek dochodowy!

5 sierpnia 2019

Ordynacja podatkowa

Wydanie interpretacji indywidualnej - kwestie formalne

Prowadząc działalność gospodarczą, podatnicy często mają wątpliwości związane ze stosowaniem przepisów podatkowych. Rozwiązaniem tego problemu może być wydanie interpretacji indywidualnej przez właściwy organ. Przeczytaj i dowiedz się, jak ją uzyskać!

1 kwietnia 2022

Ordynacja podatkowa

Obowiązek wystawienia faktury a sprzedaż na rzecz osób prywatnych

Dokonując sprzedaży na rzecz osób prywatnych, przedsiębiorca powinien zarejestrować ją na kasie fiskalnej. Na żądanie klienta sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury do paragonu. Przeczytaj i sprawdź, jaka kara grozi za zignorowanie tego obowiązku!

28 czerwca 2021

Ordynacja podatkowa

Dowody w postępowaniu podatkowym czyli jak się zabezpieczyć!

Odpowiednio wcześnie zebrane dowody w postępowaniu podatkowym mogą nas zabezpieczyć przed stresem związanym z wyjaśnianiem i udowadnianiem swoich słuszności. Zobacz, co może być dowodem w postępowaniu podatkowym oraz jakie dokumenty oprócz faktur!

16 października 2018

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów