Ordynacja podatkowa
Ulga na złe długi niezgodna z prawem UE - wyrok TSUE
Polskie przepisy ustawy o VAT regulujące możliwość skorzystania z ulgi na złe długi są niezgodne z prawem UE? Dlaczego ulga na złe długi jest niezgodna z obowiązującym prawem UE? Przeczytaj artykuł i sprawdź szczegóły wyroku TSUE w tej sprawie!
10 marca 2022
Koszty prowadzenia działalności gospodarczej - jak je zwiększyć?
Jakie są minimalne koszty prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku firmy jednoosobowej? Czy kosztami firmowymi można w jakiś sposób oszacować i jaki to ma później wpływ na podatek dochodowy? Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule!
12 września 2022
Odsetki podatkowe o wartości niższej niż 8,70 zł
Nieuregulowanie zobowiązań w terminie może się zdarzyć każdemu, lecz trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji może się to wiązać z naliczeniem dodatkowych odsetek podatkowych do zobowiązania wobec US. Sprawdź, czy zawsze trzeba zapłacić odsetki podatkowe!
30 czerwca 2022
Sprzedaż w opakowaniach zwrotnych (w VAT i PIT) – jak rozliczać i dokumentować od strony nabywcy i sprzedawcy?
Sprzedaż w opakowaniach zwrotnych staje się powszechną praktyką. Jest to opłacalne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również środowiskowych. Sprawdź, jak rozliczać i dokumentować sprzedaż w opakowaniach zwrotnych od strony sprzedawcy i nabywcy!
17 stycznia 2022
Stawka sankcyjna PCC od ujawnionej pożyczki - ile wynosi?
Co do zasady pożyczka od osób trzecich wiąże się z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdarza się, że w przypadku nieopodatkowania pożyczki może zostać nałożony podatek sankcyjny. Sprawdź, ile wynosi stawka sankcyjna PCC od ujawnionej pożyczki!
17 lutego 2022
Zakup towarów za gotówkę a brak umowy handlowej
Limit transakcji, po którego przekroczeniu zakup towarów za gotówkę nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w działalności, wynosi 15 000 zł. Przedsiębiorcy często mają problem z określeniem, do jakiej części zapłaty on obowiązuje. Odpowiedź w artykule!
30 czerwca 2022
Indywidualne konto podatkowe - najważniejsze informacje
Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy, regulując zobowiązania podatkowe z tytułu PIT, CIT i VAT muszą wykorzystać do tego indywidualne konto podatkowe. Przeczytaj i sprawdź, jak uzyskać informacje o nadanym rachunku oraz jakie przyniesie to korzyści!
30 czerwca 2022
Opodatkowanie wadium - kiedy należy to zrobić?
Wadium jest określona suma pieniędzy składana na poczet zabezpieczenie dotrzymania warunków umowy. Czy można traktować wadium jako zaliczkę? Jak rozliczyć wadium na gruncie podatku VAT? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź opodatkowanie wadium!
30 czerwca 2022
Wizerunek firmy a poniesione koszty podatkowe
Aby zbudować dobry wizerunek firmy, nieuniknione jest poniesienie nakładów finansowych. Czy wydatki na taki cel można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
30 czerwca 2022
Faktura płatna częściowo voucherem – czy stanowi koszt lub przychód?
Faktura płatna częściowo voucherem jest bardzo często stosowaną formą płatności za zakup towarów lub usług. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć taki dokument oraz jak jest traktowana na gruncie podatkowym taka faktura.
25 czerwca 2022
WIS czyli Wiążąca Informacja Stawkowa - od kiedy obowiązuje?
Wiążąca Informacja Stawkowa zajmować się będzie wydawaniem decyzji w sprawie właściwej stawki VAT dla towaru lub usługi będącej przedmiotem zapytania. Dowiedź się, kto ma możliwość skorzystania z usług WIS oraz jaki jest termin wydania decyzji!
30 czerwca 2022
Odliczenie składek ZUS przy stracie podatkowej z działalności
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają problemy z rozliczeniem zapłaconych składek ZUS, zwłaszcza gdy dana działalność nie przynosi dochodów. Dowiedz się, kiedy odliczenie składek ZUS przy stracie podatkowej jest możliwe i jak tego dokonać!
14 stycznia 2022
Korekta faktury uproszczonej - jakie dane zawiera?
Po wystawieniu faktury często pojawia się konieczność jej korekty. Co w sytuacji, gdy korekta dotyczy faktury uproszczonej? Czym różnią się od siebie faktura standardowa i uproszczona? Dowiedz się jakie dane powinna zawierać korekta faktury uproszczonej.
30 czerwca 2022
Firmy korzystające z dofinansowania do cen prądu zapłacą podatek
Firmy których dotknęła panująca epidemia mogą złożyć wniosek o dofinansowania do cen prądu. to nowe dofinansowanie, które zostało przygotowane przez rząd dla utrzymania płynności finansowej polskiej przedsiębiorczości. Poznaj szczegóły w artykule!
25 czerwca 2022
Faktura prognoza za zużycie energii elektrycznej - jak rozliczyć?
Jeżeli rozliczenie zużycia energii elektrycznej odbywa się na zasadach prognozy dystrybutor energii wystawia fakturę dokumentującą prognozowane zużycie energii. Dowiedz się, jak powinna zostać rozliczona faktura prognoza za zużycie energii elektrycznej!
30 czerwca 2022