0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Nabycie spadku z zagranicy - jak rozliczyć?

Nabycie spadku z zagranicy podlega rozliczeniu podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli spadkobierca był obywatelem RP lub miał tu miejsce stałego pobytu. Czy jednak może się zdarzyć, że spadek będzie opodatkowany w RP i w kraju gdzie mieszkał spadkodawca?

26 kwietnia 2022

Ordynacja podatkowa

Wynajem samochodu za granicą a obowiązek zapłaty akcyzy

Ustawa o podatku akcyzowym wskazuje, że zapłata akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego uzależniona jest m.in. od przemieszczenia samochodu na terytorium kraju. Czy zatem wynajem samochodu za granicą będzie podlegać opodatkowaniu akcyzą?

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Jeden podatkowy rachunek płatniczy dla każdego podatnika (cz. 2)

W styczniu 2020 roku nastąpią zmiany w ordynacji podatkowej. Jeden podatkowy rachunek płatniczy ma znacznie usprawnić proces prawidłowego rozliczania podatków od strony urzędów skarbowych. Dowiedz się, jak będzie to wyglądać w praktyce gospodarczej!

16 września 2020

Ordynacja podatkowa

Umieszczanie numeru NIP nabywcy na paragonie

Zgodnie z przepisami umieszczanie numeru NIP nabywcy na paragonie jest możliwe na żądanie nabywcy. Nowe przepisy ustawy o VAT wprowadzają konieczność umieszczenia na paragonie numeru NIP, w przypadku chęci otrzymania od sprzedawcy faktury do paragonu!

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Przelew na rachunek niewskazany w oficjalnym wykazie - biała lista

W świetle nowych przepisów za przelew na rachunek niewskazany w oficjalnym wykazie będą grozić określone sankcje. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się czym jest nowy wykaz podatników i jak uniknąć konsekwencji za niedostosowanie się do przepisów!

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu we własność - konsekwencje podatkowe

Przez przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu we własność dochodzi do likwidacji wartości niematerialnej i prawnej oraz powstania nowego środka trwałego. Sprawdź, w jaki sposób powinien zostać amortyzowany i jak ustalić jego wartość początkową!

29 marca 2022

Ordynacja podatkowa

ZAP-3 (dawnej NIP-3) – co można za jego pośrednictwem zgłosić?

Zgłoszenie lub zmianę danych podatnika, który nie prowadzi działalności gospodarczej, należy dokonać w urzędzie skarbowym na odpowiednim formularzu ZAP-3 (dawniej NIP-3). Jakie dane można w ten sposób zgłosić i jak tego dokonać? Wyjaśniamy w artykule!

22 lutego 2022

Ordynacja podatkowa

Rabat pośredni – skutki w PIT i VAT

Rabat pośredni polega na tym, że jest udzielany nie bezpośredniemu nabywcy towarów czy usług, a kolejnemu ich odbiorcy w łańcuchu dostaw. Dowiedz się, co jest istotą rabatu pośredniego i jak wygląda jego rozliczenie na gruncie podatku VAT i dochodowego!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Wniesienie nieruchomości jako aportu do spółki cywilnej - jak rozliczyć?

Niekiedy jeden ze wspólników może zdecydować się na wniesienie nieruchomości jako aportu do spółki cywilnej. W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa o przeniesieniu własności? W jakiej sytuacji wniesienie aportu może zostać zwolnione z podatku VAT?

4 lutego 2022

Ordynacja podatkowa

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości - skutki podatkowe

W przypadku bezumownego wykorzystywania działalności przez najemcę lub dzierżawcę, właścicielowi nieruchomości przysługuje odszkodowanie w wartości rynkowej stawce czynszowej. Sprawdź, jak rozliczyć odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości!

7 lutego 2022

Ordynacja podatkowa

Wydanie wyrobu własnego na reprezentację i reklamę – rozliczenie PIT i VAT

Poprzez intensywne działania marketingowe przedsiębiorca może pozyskać nowych klientów. Nie każdy wydatek poniesiony w tym celu może być kosztem firmowym. Dowiedz się, czy wydanie wyrobu własnego na reprezentację i reklamę może być kosztem podatkowym!

1 listopada 2020

Ordynacja podatkowa

Rozliczenie podatku u źródła a brak potrącenia przy płatności kartą

Dokonując zakupu usług od zagranicznego kontrahenta, przedsiębiorca zobowiązany jest do uiszczenia przedpłaty. Płacąc kartą płatniczą nie ma, jednak możliwości potrącenia podatku u źródła. Jak powinno wyglądać rozliczenie podatku u źródła? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Sprzedaż nakładów inwestycyjnych poniesionych na obcy środek trwały

Podatnik może uznać inwestycje w obcym środku trwałym za środek trwały, który może amortyzować. Sprawdź, jak zatem powinien rozliczyć sprzedaż nakładów inwestycyjnych w obcym środku trwałym, które wcześniej odliczył w postaci odpisów amortyzacyjnych!

15 listopada 2019

Ordynacja podatkowa

Ulga w podatku od spadków i darowizn - cześć 2

Ulga w podatku od spadków i darowizn, po spełnieniu przez podatnika określonych warunków, umożliwia zwolnienie z tego rodzaju podatku w przypadku nabycia nieruchomości w drodze dziczenia lub darowizny. Sprawdź, kiedy możliwe jest skorzystanie z tej ulgi!

7 lutego 2021

Ordynacja podatkowa

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn w drodze dziedziczenia- część 1

Nabycie nieruchomości w przypadku dziedziczenia lub darowizny wiąże się z opodatkowaniem. Istnieje jednak grupa podatników, która po spełnieniu pewnych warunków może skorzystać z ulgi. Sprawdź, komu przysługuje zwolnienie z podatku od spadków i darowizn!

25 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów