Ordynacja podatkowa
Podatki lokalne – co warto o nich wiedzieć?
Podatki lokalne kwalifikują się jako podatki bezpośrednie. Są nimi m.in. podatki od nieruchomości, podatek leśny czy podatek od środków transportowych. Dowiedz się, czym są podatki lokalne, do kogo one trafiają oraz czy mogą stanowić koszt podatkowy!
10 grudnia 2020
Ewidencja gruntów i budynków – czym jest i jakie informacje zawiera?
Przedsiębiorco, musisz dokonać wpisu w księdze wieczystej, a nie wiesz od kogo i gdzie uzyskać informacje o nieruchomości lub gruncie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest ogólnodostępna ewidencja gruntów i budynków i jak z niej korzystać!
25 czerwca 2022
Karta parkingowa nie tylko dla uprawnionych
Osoby niepełnosprawne, mające trudności z poruszaniem się, na podstawie posiadanego orzeczenia, mogą otrzymać kartę parkingową. Karta parkingowa uprawnia m.in. do parkowania w miejscach zakazanych. Sprawdź, czy placówka opiekuńcza też może ją posiadać!
15 listopada 2019
Firma w mieszkaniu – kiedy wydatki stanowią koszty przedsiębiorcy?
Często specyfika prowadzonej działalności nie wymaga wyodrębnienia specjalnego lokalu. Jednak firma w mieszkaniu może spowodować wzrost wydatków np. telefon, czy internet. Sprawdź, jakie wydatki związane z mieszkaniem stanowią koszt uzyskania przychodu!
15 listopada 2019
Skutki podatkowe połączenia spółek
Połączenie się spółek stanowi złożoną operację, która regulowana jest zasadami wynikającymi z kodeksu spółek handlowych. Dowiedz się, jakie są skutki podatkowe połączenia spółek oraz jak odnoszą się one do zastosowania zwolnienia z podatku VAT!
17 stycznia 2022
Darowizna na cele kształcenia zawodowego – jak wpływa na rozliczenie podatkowe?
Darowizna na cele kształcenia zawodowego została objęta nową ulgą podatkową. Tym samym przedsiębiorca, który przekaże materiały dydaktyczne lub środki trwałe publicznej szkole prowadzącej kształcenie zawodowe może obniżyć podstawę opodatkowania dochodu.
17 stycznia 2022
Aktualizacja dokumentacji cen transferowych - na czym polega?
Obowiązek aktualizacji dokumentacji podatkowej stosowany jest nie tylko do transakcji finansowych, lecz do wszystkich transakcji lub innych zdarzeń kontynuowanych w kolejnych latach. Sprawdź, z czym wiążę się aktualizacja dokumentacji cen transferowych!
25 czerwca 2022
Darowizna przedsiębiorstwa - w jaki sposób jej dokonać?
Darowizna przedsiębiorstwa niesie za sobą wiele wątpliwości, między innymi co do jej opodatkowania na gruncie PIT i VAT oraz o konieczności rejestracji nowej firmy. Sprawdź, z czym wiąże się przekazanie działalności gospodarczej w formie darowizny!
21 czerwca 2022
Brak stałego miejsca prowadzenia działalności - jaki urząd wybrać?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca może wskazać w CEIDG brak stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawdź, jak w tym przypadku przedsiębiorca powinien dokonać wyboru właściwego urzędu skarbowego dla celów PIT oraz VAT!
14 maja 2022
Odpowiedzialność solidarna a wprowadzane zmiany - część II
Od 2020 r. ustawodawca wprowadza kolejne zmiany na gruncie podatkowym. Ważną kwestią, która wiąże się z nimi jest odpowiedzialność solidarna. Regulacje dotyczą także płatności za fakturę bez użycia konta firmowego lub innego niż z wykazie podatników VAT.
23 października 2020
Klauzula obejścia prawa podatkowego - co warto wiedzieć?
Klauzula obejścia prawa podatkowego wprowadzona została w celu zapobiegania sztucznego zmniejszenia zobowiązań fiskalnych przez przedsiębiorców. Dowiedz się, Jakie czynności wyłączone są spod w.w. klauzuli oraz jak w praktyce wygląda jej zastosowanie!
23 października 2020
Nieruchomość cudzoziemca w Polsce - jak opodatkować?
Jedną z podstawowych grup podatków są podatki majątkowe, którym podlega również nieruchomość cudzoziemca w Polsce. Sprawdź, czy możliwe jest uniknięcie podwójnego opodatkowania takiej nieruchomości podatkiem rolnym i podatkiem od nieruchomości!
23 października 2020
Wydatek na CSR - czy można ująć w rachunku podatkowym?
Prowadzone przedsiębiorstwa oprócz dążenia do maksymalizacji zysku, coraz częściej przyjmują współodpowiedzialność za społeczne potrzeby środowiska, w którym funkcjonują. Czy poniesiony przez firmę wydatek na CSR można ująć w rachunku podatkowym? Sprawdź
23 października 2020
Sprzedaż towarów na pokładach statków i w portach w praktyce cz. 1
Sprzedaż towarów na pokładach statków, samolotów bądź w porcie budzi wiele wątpliwości co do jej opodatkowania. Dowiedz się z artykułu, jak wygląda sprzedaż w przypadku gdy następuje ona w momencie transportowania towarów statkiem poza polskimi wodami!
17 stycznia 2022
Podatek od niezrealizowanych zysków (Exit Tax) – kogo dotyczy?
Podatek od niezrealizowanych zysków - Exit Tax wszedł w życie od stycznia 2019 roku. Zadaniem podatku wyjścia jest uszczelnienie polskiego systemu podatkowego. Jaka jest kwota wolna od Exit Tax i jakich formalności należy dopełnić rozliczając ten podatek?
25 czerwca 2022