Ordynacja podatkowa
Ujawnienie spadku po terminie przedawnienia a opodatkowanie
Obowiązkiem po otrzymaniu spadku jest złożenie odpowiedniego zeznania fiskusowi. Czy raz powstały obowiązek może ulec odnowieniu? Czy ujawnienie spadku po terminie przedawnienia niesie ze sobą konsekwencje prawne? Przeczytaj artykuł!
25 czerwca 2022
Cesja umowy na mieszkanie podpisanej z deweloperem
Cesja umowy na mieszkanie polega na odpłatnym przeniesieniu praw z umowy deweloperskiej na inną osobę. Czy takie rozwiązanie wywołuje skutki na gruncie podatku PIT? Jak prawidłowo rozliczyć taki podatek? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
18 marca 2022
Kopia certyfikatu rezydencji - kiedy można się nią posługiwać?
Certyfikat rezydencji to dokument, który zaświadcza o miejscu zamieszkania, wydany dla celów podatkowych. Czy podatnicy muszą posługiwać się zawsze oryginalną wersją certyfikatu? do czego może służyć kopia certyfikatu rezydencji? Przeczytaj artykuł!
25 czerwca 2022
Kontrola przedsiębiorcy w świetle ustawy Prawo przedsiębiorców
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z możliwością zetknięcia się przedsiębiorcy z różnymi kontrolami. Jak powinna przebiegać kontrola i czy można się jej sprzeciwić? Sprawdź, kontrola przedsiębiorcy w świetle ustawy prawo przedsiębiorców!
15 marca 2020
Konsekwencje karno skarbowe nieprzekazywania JPK do właściwego organu
Jednolity plik kontrolny to księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów komputerowych, przekazywane. W naszym artykule odpowiadamy jakie są konsekwencje karno skarbowe nieprzekazywania JPK do właściwego organu! Sprawdź!
25 czerwca 2022
Wgląd do akt sprawy w trakcie postępowania podatkowego - warto wiedzieć
W przypadku postępowania podatkowego, co do zasady ograny podatkowe są zobowiązań do zapewnienia stronom czynnego udziału w postępowaniu. Czy organy podatkowe musza zapewnić stronom wgląd do akt sprawy w trakcie postępowania podatkowego? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Zaliczka otrzymana przez dewelopera - rozliczenie cz.1
Transakcje zawierane na rynku nieruchomości z deweloperami często związane są z dokonywaniem przez nabywców wpłat przed wykonaniem usługi, takimi jak zaliczki oraz opłaty rezerwacyjne. Jak powinna zostać rozliczona zaliczka otrzymana przez dewelopera?
17 stycznia 2022
Zaliczka otrzymana przez dewelopera - rozliczenie cz.2
Co do zasady, deweloperzy zawierając umowę z klientami, otrzymują zaliczki z tytułu zawarcia umów przedwstępnych. W jaki sposób rozliczana jest zaliczka otrzymana przez dewelopera na gruncie PIT i VAT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
25 czerwca 2022
Najważniejsze zmiany podatkowe i księgowe 2019/2020
Pamiętaj o wszystkich ważnych terminach podatkowych i zmianach w przepisach. Pobierz bezpłatnie poradnik przygotowany przez ekspertów księgowości, gdzie opisano zmiany podatkowe i księgowe, do jakich muszą dostosować się przedsiębiorcy w 2019 i 2020 r.
3 grudnia 2020
Środki trwałe w budowie - rozliczenie na gruncie VAT i PIT
Dokonując zakupu składnika majątku, który nie jest kompletny i zdatny do użytku, należy szczególnie pamiętać o jego właściwym rozliczeniu. Dowiedz się, jak we właściwy sposób rozliczać środki trwałe w budowie na gruncie podatku VAT i PIT!
25 czerwca 2022
Jakie są konsekwencje podatkowe po otrzymaniu dotacji?
Zdarzają się sytuację, że przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie własnego biznesu, korzystają z dofinansowania w formie dotacji. Jak należy dysponować otrzymanymi pieniędzmi oraz jakie są konsekwencje podatkowe po otrzymaniu dotacji? Sprawdź!
18 lutego 2022
Zaliczka w umowie przedwstępnej - skutki podatkowe
Przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży strony często podpisują umowę przedwstępną. Co zawiera tak umowa? Czy zaliczka w umowie przedwstępnej rodzi skutki na gruncie podatku dochodowego lub podatku od towarów i usług? Odpowiadamy w artykule!
25 czerwca 2022
Pojęcie transakcji powyżej 15 000 zł – jak ją interpretować?
Pojęcie transakcji oraz jednolitej transakcji pojawia się w obrocie gospodarczym coraz częściej. Wykorzystywane jest do określenia obowiązku weryfikacji rachunku na białej liście czy płatności w mechanizmie split payment. Przeczytaj w naszym artykule!
1 listopada 2020
Zasady obliczania terminów podatkowych - warto wiedzieć!
Rozliczeń z US, należy dokonać według określonych terminów. Dotrzymanie terminów podatkowych jest ważne dla każdego, kto nie chce ponosić negatywnych konsekwencji w postaci kar grzywny czy odsetek. Sprawdź, jakie są zasady obliczania terminów podatkowych!
1 listopada 2020
Korekta deklaracji po kontroli celno-skarbowej - kiedy jest możliwa?
W celu zwalczania przestępstw podatkowych urzędy celno-skarbowe mają prawo do przeprowadzenia kontroli przedsiębiorstw. Niekiedy wymagana jest korekta deklaracji po kontroli celno-skarbowej. Dowiedz się, co w przypadku gdy nie zostanie ona dokonana!
3 grudnia 2019