0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek VAT

Podatek VAT

Sprzedaż towarów w porcie i na pokładach statków w praktyce cz.2

Dokonując zakupu towarów od zagranicznych kontrahentów podatnicy zastanawiają się, jak opodatkowana jest sprzedaż towarów w porcie i na pokładach statków. Dowiedz się, jak w tym przypadku zastosowane są reguły Incoterms oraz transakcji łańcuchowej!

17 stycznia 2022

Podatek VAT

Sprzedaż towarów na statkach - zasady identyfikacji i opodatkowania

Sprzedaż towarów na statkach jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Czy w przypadku takiej sprzedaży należy zapłacić podatek VAT? Czy sprzedaż towarów na statkach na morzu lub w porcie zagranicznym można uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT)?

17 stycznia 2022

Podatek VAT

Opłata recyklingowa – rozliczenie podatkowe

Opłata recyklingowa jest w całości opłacana przez konsumenta, i stanowi dochód budżetu państwa. Opłata za jedno opakowanie z tworzywa sztucznego jest ustalona poprzez rozporządzenie Ministra Środowiska i nie może przekraczać 1 zł. Dowiedz się więcej!

25 czerwca 2022

Podatek VAT

Obowiązek podatkowy usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym kontrahenta

Nieprawidłowe rozpoznanie momentu, w którym następuje obowiązek podatkowy usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym kontrahenta może skutkować koniecznością dopłaty podatku VAT wraz z odsetkami. Sprawdź, jak prawidłowo należy go ustalić!

15 marca 2022

Podatek VAT

Duplikat faktury - jak prawidłowo rozliczyć?

Może zdarzyć się, że faktura dla nabywcy ulegnie zniszczeniu lub zaginie. Wówczas nabywca ma obowiązek zażądać wystawienia duplikatu. Sprawdź, kiedy należy wystawić duplikat faktury oraz jak wpływa on na rozliczenie faktury na gruncie PIT oraz VAT!

1 czerwca 2020

Podatek VAT

Odwrotne obciążenie - w jakich usługach występuje?

Przedsiębiorcy świadcząc usługi budowlane nierzadko korzystają z usług podwykonawców jak również oni sami świadczą usługi w tym charakterze. Sprawdź, w jaki usługach budowlanych, zgodnie z załącznikiem ustawy o VAT, występuje odwrotne obciążenie!

17 stycznia 2022

Podatek VAT

Ulga na złe długi a odwrotne obciążenie

W sytuacji, gdy nabywca zalega z płatnością przy sprzedaży krajowej, przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z ulgi na złe długi. Jednak czy ma miejsce ulga na złe długi a odwrotne obciążenie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

17 stycznia 2022

Podatek VAT

Odwrotne obciążenie przy usługach budowlanych z podmiotem zagranicznym

Odwrotne obciążenie znalazło zastosowanie także przy usługach budowlanych. Jednak, by tak się stało musi spełnić szereg warunków o charakterze przedmiotowym i podmiotowym. Dowiedz się, jak go stosować, gdy wykonawcą usługi jest podmiot zagraniczny!

25 czerwca 2022

Podatek VAT

Ulga za złe długi – kiedy przedsiębiorca może z niej skorzystać?

Ulga za złe długi, czyli prawo do uiszczenia podatku VAT pomimo, iż kontrahent nie uiścił zapłaty. Kiedy przedsiębiorca może z niej skorzystać? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby skorzystać z ulgi za złe długi? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

30 sierpnia 2021

Podatek VAT

Zwrot podatku VAT - jak odzyskać podatek VAT zapłacony za granicą?

Każdy przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT i dokonuje zakupu towarów i usług w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej może ubiegać się o zwrot podatku VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak odzyskać podatek pobrany za granicą!

23 października 2020

Podatek VAT

Zmiany w ryczałcie cz. 1 - wszystko co muszą wiedzieć podatnicy

Nowelizacja ustawy o podatkach o dochodowych wprowadza dla podatników uproszczenia, ale również obowiązki. Zawiera ona istotne zmiany w ryczałcie, z którymi powinien zapoznać się każdy przedsiębiorca wybierający ryczałt jako formę opodatkowania. Sprawdź!

11 października 2020

Podatek VAT

Zwolnienie podmiotowe z VAT - czy możliwe dla polskiego oddziału czeskiej firmy?

Zwolnienie podmiotowe z VAT przeznaczone jest dla określonej grupy podatników, których sprzedaż w poprzednim roku podatkowym nie przekracza kwoty 200 000 zł. Sprawdź, czy przedsiębiorca z Czech otwierający oddział w Polsce może skorzystać ze zwolnienia!

17 stycznia 2022

Podatek VAT

Odliczenie VAT w przypadku świadczenia usług za granicą

Świadczenie usług za granicą w wielu przypadkach wiąże się z dokonywaniem zakupów towarów oraz narzędzi w Polsce ze względu na niższe ceny. Dowiedz się czytając nasz artykuł, kiedy możliwe jest odliczenie VAT w przypadku świadczenia usług za granicą!

17 stycznia 2022

Podatek VAT

Usługi medyczne na gruncie podatku VAT - jak należy je rozliczyć?

Usługi świadczone w zakresie opieki medycznej są zwolnione z podatku VAT. Należy jednak pamiętać, że są pewne wyjątki. Jak zatem prawidłowo rozliczyć usługi medyczne na gruncie podatku VAT? Kogo zaliczamy do osób wykonujących zawód medyczny? Odpowiadamy!

22 grudnia 2022

Podatek VAT

Sprzedaż voucherów na usługi gastronomiczne a opodatkowanie VAT część 2

Jak w świetle prawa podatkowego wygląda sprzedaż voucherów na nieokreślone usługi? Jakie obowiązki ma podatnik dokonując sprzedaży voucherów na konkretne usługi? Co kiedy klient nie wykorzysta vouchera w terminie? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

18 maja 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów