Na wejście w życie przepisów związanych z tarczą antykryzysową czekali wszyscy przedsiębiorcy. Pakiet proponowany przez Ministerstwo Finansów i Rozwoju ma wesprzeć polski biznes w związku z kryzysem, jaki wywołuje w Polsce koronawirus (COVID-19). W ustawie próżno jednak szukać zapowiadanych przez minister Jadwigę Emilewicz konkretnych zapisów dotyczących skrócenia terminu zwrotu VAT. Mimo to w transmisji prowadzonej na swoim profilu na Facebooku zapowiadała szybszy zwrot VAT w 15 dni dla wybranych branż!
Zwrot VAT w 15 dni – dla kogo?
Pani minister w swojej wypowiedzi nawiązała do sytuacji, w której znalazła się w 2017 roku branża budowlana na skutek wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu odwrotnego obciążenia. Zmiana przepisów dotknęła wówczas najbardziej mikroprzedsiębiorców, którzy występowali w roli podwykonawców, ponieważ borykali się oni z zagrożeniem utraty płynności finansowej. Ministerstwo Finansów wyszło naprzeciw ich potrzebom, umożliwiając im zwrot VAT w 15 dni od wpływu deklaracji VAT (skrócono podstawowy 60-dniowy termin oczekiwania) pod warunkiem, że wraz z deklaracją przekazali dobrowolnie plik JPK_VAT (obowiązkiem przekazywania JPK_VAT mikroprzedsiębiorcy byli bowiem objęci dopiero od 1 stycznia 2018 roku).
Obecnie pani minister Emilewicz zapewniła, że ministerstwo zwróciło się do Krajowej Administracji Skarbowej z apelem, aby w związku z pandemią koronawirusa i krytyczną sytuacją, w jakiej znalazły się niektóre branże, stosowane były dobre praktyki w zakresie szybszego terminu zwrotu VAT.
- przesunięcie części terminów podatkowych,
- odroczenie wejścia w życie niektórych przepisów (w tym objęcie obowiązkiem przesyłania nowego JPK wszystkich czynnych podatników VAT od lipca 2020 roku),
- zmiany w rozliczaniu strat.
Przyspieszony termin zwrotu VAT – w 25 dni
Przedsiębiorcy mogą wnioskować o zwrot podatku VAT w terminie 25 dni. Mają oni do wyboru dwie ścieżki:
- nie wymagającą dodatkowych formalności, przy czym zwrot dokonywany jest na specjalny rachunek VAT,
- wymagającą spełnienia szeregu warunków, przy czym zwrot dokonywany jest na zwykły rachunek przedsiębiorcy.
Zwrot VAT na specjalny rachunek VAT
Zgodnie z art. 87 ust. 6a ustawy o VAT podatnik ma prawo wnioskować o zwrot VAT w terminie przyspieszonym, wynoszącym 25 dni i jest to rozwiązanie, które nie wymaga od przedsiębiorcy spełniania dodatkowych warunków ewidencyjnych. Aby było to możliwe, podatnik musi zaznaczyć w deklaracji VAT, z której wynika nadwyżka podatku VAT naliczonego (od zakupów) nad należnym (od sprzedaży) opcję zwrotu podatku VAT na rachunek VAT. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca nie musi spełniać szeregu wymogów wymienionych w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT.
Zwrot VAT na zwykły rachunek bankowy
Jeżeli jednak przedsiębiorca nie chce „zamrażać” zwróconych środków na rachunku VAT, może wnioskować o zwrot VAT w terminie 25 dni na zwykły rachunek bankowy. W takiej sytuacji może dowolnie dysponować zwróconymi środkami. Zwrot VAT na zwykły rachunek bankowy w terminie 25 dni jest możliwy po spełnieniu łącznie czterech warunków:
- wykazana kwota do zwrotu w deklaracji VAT wynika z:
a. faktur VAT, które zostały w całości zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo rachunku podatnika w SKOKu, który został zgłoszony na formularzu CEIDG-1 jako numer rachunku firmowego;
b. innych faktur VAT w przypadku, gdy ich łączna kwota nie przekroczyła 15 000 zł;
c. opłaconych przez przedsiębiorcę dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy o VAT;
d. uproszczonego importu towarów zgodnie z art. 33a, WNT, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji VAT została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji; - nierozliczona w poprzednich okresach kwota podatku naliczonego wykazana w deklaracji nie przekracza 3 000 zł;
- najpóźniej w dniu złożenia deklaracji przedsiębiorca przedstawi w urzędzie skarbowym dowody zapłaty faktur VAT (o których mowa w pkt 1 lit. a);
- przedsiębiorca był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym oraz składał za każdy okres rozliczeniowy deklaracje VAT przez kolejne 12 miesięcy poprzedzające bezpośrednio miesiąc, za który składana jest deklaracja VAT, w której wskazany został zwrot nadwyżki podatku VAT w terminie 25 dni.
Zapytana o to, czy Rada Ministrów ma w planach zrezygnowanie ze split payment i uwolnienie środków z subkonta VAT w związku z sytuacją, w jakiej znalazło się wiele branż z uwagi na pandemię, pani minister Jadwiga Emilewicz odpowiedziała, że rząd nie planuje działań w tym zakresie. Zaznaczyła jednak, że niewykluczone jest podejmowanie kolejnych działań ze strony rządu, jeżeli sytuacja gospodarcza na skutek pandemii ulegnie w kolejnych tygodniach pogorszeniu.
Jak wypełnić deklarację VAT aby otrzymać zwrot VAT?
W systemie wfirma.pl deklaracja VAT generowana jest automatycznie na podstawie danych zawartych w rejestrze sprzedaży i zakupów VAT. W celu utworzenia deklaracji VAT należy przejść do zakładki: START » PODATKI » PODATEK VAT » DODAJ » DEKLARACJA VAT-7 (lub VAT-7K). W oknie które się pojawi wystarczy wybrać okres za który składana będzie deklaracja i cel rozumiany jako złożenie pierwotnej deklaracji lub korekty deklaracji.
Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, która może która może zostać zwrócona na rachunek bankowy podatnika, znajduje się w części E w poz. 56. Przedsiębiorca który chce uzyskać zwrot VAT w terminie 25 dni powinien kwotę do zwrotu wprowadzić w poz.:
-
58 - w przypadku wniosku o zwrot na specjalny rachunek VAT lub,
-
59 - w przypadku wniosku o zwrot w terminie 25 dni na zwykły rachunek bankowy (pod warunkiem spełnienia warunków wymienionych w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT).
Dzięki temu, wartość wprowadzona w poz. 58 lub 59 zostanie automatycznie przeniesiona do poz. 57 - Kwota do zwrotu na rachunek wskazany przez podatnika.