Podatek VAT
Rabat pośredni - rozliczanie i dokumentowanie
Sprzedawcy często udzielają swoim stałym klientom różnego rodzaju rabatów. Istnieją różne rodzaje rabatów m.in możemy wyróżnić rabat "zwykły" oraz rabat pośredni. Czym jest i jak należy rozliczyć rabat pośredni pośredni względem podatkowym? Sprawdź!
23 lipca 2019
Nieodpłatne przekazanie towaru zagranicznemu klientowi na gruncie VAT
Niekiedy przedsiębiorca przekazuje kontrahentowi prezenty o małej wartości lub próbki na cele związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. Dowiedz się, czy takie nieodpłatne przekazanie towaru zagranicznemu klientowi należy opodatkować!
23 października 2020
Skutki w VAT kradzieży towaru - kiedy konieczna jest korekta VAT?
Przedsiębiorca prowadzący działalność zobowiązany jest do zapobiegania kradzieży towaru. Jednak mimo zachowania wszelkich starań, w niektórych przypadkach dochodzi do niezawinionego niedoboru. Dowiedz się, jakie są skutki w VAT kradzieży towaru!
25 czerwca 2022
Usługi podwykonawcy świadczone za granicą - rozliczenie na gruncie VAT
Przedsiębiorcy świadczący usługi budowlane poza granicami kraju nierzadko mają wątpliwości, co do prawidłowego rozliczenia podatku od towaru i usług. Dowiedz się, jak usługi podwykonawcy świadczone za granicą rozliczane są na gruncie podatku VAT!
25 czerwca 2022
Karuzela podatkowa - na czym polega i jak się przed nią ustrzec?
Karuzela podatkowa to oszustwo podatkowe z wykorzystaniem znikającego podatnika. Jej negatywne konsekwencje mogą dotknąć uczciwych przedsiębiorców. Jak się przed nią ustrzec? Sprawdź, za pomocą jakich komunikatów można dokonać weryfikacji kontrahenta!
23 października 2020
Rozliczenie skonta a opodatkowanie podatkiem VAT
Przedsiębiorcy udzielają różnego rodzaju obniżki w celu uzyskania jak największej ilości klientów. Jedną z form rabatów jest udzielenie skonta. Sprawdź, jak rozliczenie skonta wpływa na obowiązek wystawienia faktury korygującej oraz podatek VAT!
17 grudnia 2020
Zakup kart pre-paid i doładowań zagranicą a wykazanie importu usług
Podróż służbowa za granicę nierzadko wiążę się z konieczności zakupu kart pre-paid oraz doładowań w obcym kraju, ze względu na niższe koszty zagranicznych połączeń. Dowiedz się, jak rozliczyć zakup kart pre-paid i doładowań zagranicą jako import usług!
21 grudnia 2021
Wyjazd służbowy w procedurze VAT marża - czy możliwe?
Procedura VAT marża stosowana między innymi dla usług turystycznych. Jednak w niektórych przypadkach, po spełnieniu określonych warunków może dotyczyć również wyjazdów służbowych. Dowiedz się, jak rozliczany jest wyjazd służbowy w procedurze VAT marża!
17 stycznia 2022
Zarządca sukcesyjny w świetle ustawy o VAT
W przypadku śmierci przedsiębiorcy, na jego miejsce może zostać powołany zarządca sukcesyjny, który będzie reprezentować przedsiębiorstwo. Sprawdź, jak ustawa o zarządzie sukcesyjnym reguluje kontynuację działalności w zakresie rozliczeń VAT!
12 kwietnia 2022
Zaniechanie inwestycji - jak dokonać korekty odliczonego VAT?
W celu poszerzenia działalności, przedsiębiorcy często decydują się na inwestycje, jednak z różnych przyczyn niejednokrotnie dochodzi do rezygnacji z niej. Dowiedz się, czy zaniechanie inwestycji wiąże się z koniecznością korekty odliczonego podatku VAT!
23 października 2020
Odwrotne obciążenie i inna stawka VAT na jednej fakturze?
W przypadku sprzedaży opodatkowanej i objętej procedurą odwrotnego obciążenia, podatnicy mają wątpliwości, czy taką transakcję mogą udokumentować jedną fakturą. Dowiedz się, jak należy wystawić fakturę gdy występuje odwrotne obciążenie i inna stawka VAT!
23 października 2020
Przelew pieniędzy na rachunek VAT innego podmiotu - jakie skutki w VAT?
Może się zdarzyć, że podatnik wykona przelew pieniędzy na rachunek VAT innego podmiotu niż kontrahenta. Czy w takiej sytuacji będzie miała miejsce solidarna odpowiedzialność pomiędzy odbiorcą przelewu a nabywcą towaru lub usługi za nierozliczony VAT?
23 października 2020
Zmiany w VAT - kasy fiskalne online i zapłata tylko na zgłoszony rachunek
Od maja 2019 obowiązują zmiany w VAT dotyczące kas fiskalnych online oraz odliczenia ulgi na jej zakup. Natomiast w wkrótce obowiązywać będą obligatoryjne rozliczenia zapłaty na zgłoszony rachunek bankowy. Dowiedź się o nadchodzących zmianach w VAT!
10 grudnia 2019
Korekta VAT po udzieleniu rabatu pośredniego - jak dokonać?
W celu pozyskania większego grona kontrahentów, przedsiębiorcy nierzadko udzielają rabat pośredni bądź bezpośredni, który ma na celu zachęcenie do kupna towarów/usług. Dowiedz się, kiedy konieczna jest korekta VAT po udzieleniu rabatu pośredniego!
25 czerwca 2022
Najem lokalu należącego do majątku wspólnego - jak rozliczyć?
Zdarza się, że w celach inwestycyjnych małżeństwa przeznaczają wspólnie zgromadzone środki na zakup nieruchomości, która stanowić będzie ich wspólność majątkową. Dowiedz się, w jaki sposób rozliczyć najem lokalu należącego do majątku wspólnego!
17 stycznia 2022