Podatek VAT
Sprzedaż voucherów na usługi gastronomiczne a opodatkowanie VAT część 2
Jak w świetle prawa podatkowego wygląda sprzedaż voucherów na nieokreślone usługi? Jakie obowiązki ma podatnik dokonując sprzedaży voucherów na konkretne usługi? Co kiedy klient nie wykorzysta vouchera w terminie? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
18 maja 2021
Metodyka należytej staranności w VAT - opracowany katalog
Metodyka należytej staranności w VAT jest zbiorem przesłanek oraz wskazówek, których przestrzeganie zwiększa możliwość posiadania prawa do odliczenia podatku od towarów i usług Sprawdź, co zawiera katalog przesłanek dochowania należytej staranności!
23 października 2020
Rejestracja do celów VAT wstecz w sytuacjach praktycznych (cz.II)
Podatnicy którzy chcą być czynnymi podatnikami VAT, muszą dokonać rejestracji składając odpowiedni formularz w urzędzie skarbowym. Jak należy postąpić w przypadku złożenia formularz po dokonaniu sprzedaży? Czy rejestracja do celów VAT wstecz jest możliwa?
2 czerwca 2020
VAT z tytułu importu towarów - czy można uregulować z rachunku VAT?
Dokonując importu towarów, trzeba się liczyć z koniecznością zapłaty podatku VAT. W jaki sposób trzeba uregulować tę należność: gotówką czy przelewem? Czy VAT z tytułu importu towarów można opłacić ze środków zgromadzonych na rachunku VAT? Dowiedz się!
22 grudnia 2020
Odszkodowanie za wywłaszczenie pod budowę drogi krajowej
Rozwój budownictwa drogowego wiąże się z wywłaszczeniem gruntów pod budowę dróg, co oznacza otrzymanie odszkodowania przez właścicieli. Sprawdź, czy odszkodowanie za wywłaszczenie pod budowę drogi krajowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT!
20 listopada 2021
Opodatkowanie dotacji czyli jak ją prawidłowo rozliczyć?
Dotacje są coraz częstszym źródłem finansowania działalności wykorzystywanym przez przedsiębiorców ogólnie lub na konkretne przedsięwzięcia. Jak rozliczyć otrzymane dotacje na gruncie PIT i CIT? Kiedy konieczne jest opodatkowanie dotacji? Sprawdź!
24 lutego 2021
Procedura marży przy sprzedaży towarów używanych - komis samochodowy
Kiedy występuje procedura marży przy sprzedaży towarów używanych i czy zawsze można ją zastosować? Dowiedz się, w jaki sposób następuje opodatkowanie sprzedaży w ramach VAT marża i kiedy występuje obowiązek podatkowy po stronie komisanta i komitenta!
17 stycznia 2022
Skonto przy WDT za wcześniejszą zapłatę - jak prawidłowo je rozliczyć?
Skonto to procentowa obniżka ceny, którą przedsiębiorcy stosują w celu zachęcenia kontrahentów do dokonywania wcześniejszej zapłaty. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak rozliczyć skonto przy WDT i czy konieczne jest wystawienie faktury korygującej!
24 czerwca 2022
Usługi budowlane świadczone na rzecz osób fizycznych - obowiązek podatkowy VAT
Przedsiębiorca, który świadczy usługi budowlane, musi ustalić, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w odniesieniu do wykonywanych przez niego usług. Dowiedz się, kiedy należy wykazać VAT w przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz osób prywatnych.
28 stycznia 2022
Skonto w praktyce gospodarczej - część 2
Skonto w teorii wydaje się być łatwym rabatem w zastosowaniu, w niektórych sytuacjach jednak ścieżka postępowania nie zawsze jest dla nas jasna. Masz wątpliwości? Sprawdź jaka kwota jest podstawą do obliczenia skonta oraz kiedy wystawiamy korektę.
17 stycznia 2022
Brak daty wystawienia na fakturze a prawo do odliczenia podatku VAT
Jednym z praw czynnych podatników jest możliwość odliczenia naliczonego podatku VAT z faktur zakupu. Co w sytuacji, gdy faktura nie zawiera daty wystawienia? Czy brak daty wystawienia na fakturze wyłącza prawo do odliczenia VAT? Wyjaśniamy w artykule!
25 czerwca 2022
Jak uniknąć wykreślenia z VAT pomimo braku aktywności gospodarczej?
Podatnik VAT jest zobowiązany do zgłoszenia firmy do urzędu skarbowego. W przypadku braku aktywności gospodarczej urząd ma możliwość wykreślenia podatnika z VAT. Co w przypadku działalności sezonowej? Jak uniknąć wykreślenia z VAT? Sprawdź w artykule!
4 lutego 2020
Sprzedaż nowych towarów w systemie VAT marża – czy to możliwe?
System VAT marża stosowany jest jedynie do wybranych rodzajów transakcji, m.in. dla towarów używanych. Zdarzyć się może, że w tej procedurze sprzedawane są towary nowe. Sprawdź, czy sprzedaż nowych towarów w systemie VAT marża jest możliwa.
25 czerwca 2022
Transakcje karuzelowe – wyłudzenia podatku VAT
Transakcje karuzelowe to nic innego jak mechanizm oszustwa podatkowego polegający na wyłudzeniu podatku VAT przez zorganizowaną grupę kontrahentów. Dowiedz się, w jaki sposób uchronić się przed nieświadomym udziale w tego typu przestępstwie. Przeczytaj!
25 stycznia 2020
Opodatkowanie bonów – nowe zasady na gruncie podatku VAT
Do końca 2018 roku ustawa o podatku od towarów i usług nie regulowała w szczególny sposób opodatkowania bonów. Jednak od 1 stycznia 2019 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje ich opodatkowania. Sprawdź, jak aktualnie wygląda opodatkowanie bonów!
25 czerwca 2022