0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Czym jest mediacja i w jakich przypadkach należy ja zastosować?

Mediacja jest stosowana w sprawach, w których spór można rozwiązać poprzez zawarcie ugody. Jest dobrowolnym środkiem rozwiązywania konfliktów, i wyjaśnienia spornych kwestii. Strony samodzielnie podejmują decyzję o czasie trwania mediacji. Przeczytaj!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Jak wygląda kontrola w myśl Konstytucji biznesu?

Kontrola w myśl Konstytucji biznesu zostaje, co do zasady przeprowadzona na wniosek i musi zawierać uzasadnienie. Organ może dokonać kontroli, gdy m.in.zostało popełnione przestępstwo, wykroczenie skarbowe, albo gdy powstało zagrożenie życia lub zdrowia.

24 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Jakie zostały wprowadzone zasady Konstytucji biznesu?

"Wszystko co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone" - to zasada wprowadzona przez Konstytucję Biznesu. Mówi ona, że dozwolone jest podejmowanie wszelkich działań, z wyjątkiem tych zakazanych przez prawo. Jak rozumieć zasady Konstytucji biznesu?

1 listopada 2020

Prawo gospodarcze

Jak odzyskać błędny przelew - nowe możliwości

Każdy, kto omyłkowo wysłał błędny przelew, może odzyskać pieniądze od niewłaściwego adresata przelewu. Z pomocą w tej kwestii przychodzą nowe przepisy, które zwalniają banki z tajemnicy bankowej w kwestii ujawnienia danych osoby, która przez pomyłkę dosta

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Kiedy dopuszczalna jest sprzedaż przedsiębiorstwa?

Sprzedaż przedsiębiorstwa obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, chyba że umowa zawarta pomiędzy stronami stanowi inaczej. Przy zbyciu przedsiębiorstwa, dopuszczalne jest podpisanie kilku umów sprzedaży, jedną obejmującą aktywa, drugą pasywa.

13 września 2021

Prawo gospodarcze

Czy możliwe jest zajęcie konta firmowego przedsiębiorcy?

Gdy dłużnik zalega z opłatami, komornik zajmuje mu konto bankowe. A czy możliwe jest zajęcie konta firmowego przez komornika? Czy komornik ma prawo ściągnąć wszystkie środki z rachunku bankowego, czy istnieje kwota wolna od zajęcia z rachunku firmowego?

5 kwietnia 2022

Prawo gospodarcze

Krajowy Rejestr Sądowy - zasada domniemania prawdziwości danych wpisanych do KRS

Niektóre spółki mają obowiązek dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Czy wiesz, na czym polega zasada domniemania prawdziwości danych wpisanych do KRS? Które dane są objęte tą zasadą? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Jak prawidłowo liczyć przedawnienie i jakie są najważniejsze terminy?

Przedawnienie następuje po upływie terminów określonych m.in w Kodeksie cywilnym. Z powodu przedawnienia dłużnik może uniknąć zapłaty, dlatego warto pilnować terminu, aby uniknąć z przykrych sytuacji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Regulamin może być przyjazny! Zobacz co powinien zawierać

Dokumentacja w ujęciu narzędziowym jest pierwszą rzeczą, którą musimy mieć, aby sprawnie i bezproblemowo zarządzać firmą, osiągać zyski. Jednym z dokumentów jest regulamin, który nie powinien zawierać samych zakazów i nakazów - regulaminy są potrzebne.

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Pełnomocnik w działalności gospodarczej - do czego upoważnia?

Pełnomocnik w działalności gospodarczej może reprezentować nas przed różnymi organami, załatwiać sprawy urzędowe czy podatkowe a także zawierać umowy. Jak odróżnić pełnomocnictwo od reprezentowania? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

27 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność odszkodowawcza w umowach

By strony miały pewność, że umowa zostanie wykonana prawidłowo, w jej treści należy ująć klauzule dotyczące odpowiedzialności stron. Czym jest odpowiedzialność odszkodowawcza i jakie są jej rodzaje? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Jakie obowiązują formy czynności prawnej?

Kodeks cywilny nakazuje zachowanie odpowiedniej formy czynności prawnej, nie wskazuje on jednak jedynego sposobu zawarcia umowy. W zależności od rodzaju - mogą być one zawierane w formie pisemnej, elektronicznej bądź jako akt notarialny!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Termin zapłaty w transakcji handlowej - dlaczego jest ważny?

Termin zapłaty rozmaitych należności w firmie to kwestia, na którą przedsiębiorca powinien zwrócić szczególną uwagę, jeśli chce utrzymać płynność finansową. Czym skutkuje zaniedbanie terminu płatności? Dowiedz się z naszego artykułu!

31 stycznia 2020

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy wykonywaniu działalności

Kto ponosi odpowiedzialność za szkody które zostały wyrządzone przy wykonywaniu działalności? Jakimi kryteriami należy się kierować? Co zrobić w przypadku szkód wyrządzonych, gdy ucierpiały osoby trzecie? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!

12 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Korzystanie z towaru przed odstąpieniem od umowy

Odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży, jeśli zawierana jest przez internet, jest prawem konsumenta. Czy możliwe jest jednak korzystanie z towaru przed odstąpieniem od umowy? Kiedy sprzedawca może odmówić przyjęcia zwracanego towaru?

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów