Prawo gospodarcze
Struktura sądów a postępowanie cywilne
Każdy sąd powszechny dzieli się na wydziały. Sprawy w postępowaniu cywilnym przedsiębiorcy kierowane są do odpowiednich wydziałów właściwych dla rozpoznania danej sprawy. Dowiedz się, jak funkcjonuje struktura sądów w Polsce!
17 stycznia 2022
Błędy i omyłki w wyroku sądowym - jak je sprostować?
Pisma przychodzące z sądu z założenia powinny być nienagannie sformułowane i nie zawierać niedociągnięć. W rzeczywistości sprawa ma się nieco inaczej - błędy i omyłki w wyroku sądowym nie są rzadkością. Jak je sprostować? Podpowiadamy w artykule!
2 czerwca 2019
Czym jest poręczenie cywilne?
Zabezpieczenie wierzytelności tak, żeby nawet w razie niespełnienia przez dłużnika zobowiązania nie ponieść strat, jest dla każdego wierzyciela niezwykle ważną sprawą. Takim właśnie zabezpieczeniem wierzytelności jest poręczenie cywilne.
28 maja 2019
Kara umowna - czy można ją zmniejszyć? Miarkowanie kary umownej
Kara umowna jest odszkodowaniem dla wierzyciela za niewykonanie bądź nienależyte wykonanie zobowiązania. Czy możliwe jest zmniejszenie kary umownej? Przeczytaj nasz artykuł gdzie znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie!
15 listopada 2019
Czym jest upadłość konsumencka i kto może ją zgłosić?
Czym jest upadłość konsumencka osoby fizycznej? Kto może złożyć wniosku o taką upadłość? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, gdzie trzeba złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i z jakimi kosztami się to wiąże!
15 listopada 2019
Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej
Bardzo ważnym i bardzo często zaniedbywanym przez przedsiębiorców aspektem dotyczącym sprzedaży towarów jest zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej. Czy zastanawiałeś się od jakiego momentu sprzedany towar nie jest już Twoją własnością?
15 listopada 2019
Czy umowa zawarta przez e-mail jest ważna?
E-mail to niezwykle popularna metoda kontaktowania się kontrahentów. Czy jest to jednak forma odpowiednia do składania oświadczeń woli? Czy umowa zawarta przez e-mail ma taką samą moc jak umowa zawarta w formie tradycyjnej? Przeczytaj i dowiedz się!
17 stycznia 2022
Odsetki od odsetek, czyli czy można stosować anatocyzm?
Co do zasady w polskim systemie prawnym funkcjonuje zakaz anatocyzmu. Oznacza to, że nie mogą być naliczane odsetki od odsetek. Czy w jakichś sytuacjach tak naliczone odsetki będą legalne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!
17 stycznia 2022
Długi spadkowe i dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza
Kto może odziedziczyć długi spadkowe? Sprawdź, jakie prawa ma wierzyciel i czy w takim przypadku może zażądać od spadkobiercy całkowitej spłaty długu? Czy kodeks cywilny przewiduje czas na odrzucenie takiego spadku?
19 maja 2022
Nazwa skrócona firmy - kiedy można się nią posłużyć?
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nazwą firmy jest imię i nazwisko jej właściciela. W przypadku spółki cywilnej to nazwiska wspólników. Kiedy nazwa skrócona firmy jest poprawna? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
14 grudnia 2021
Przedsiębiorca w sądzie
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może występować przed sądem zarówno jako powód jak i jako pozwany.
17 stycznia 2022
Czym różni się dzierżawa od leasingu?
Środek trwały w firmie to wartościowa inwestycja, jednak na sfinansowanie jej za pomocą gotówki może sobie pozwolić niewiele firm.
17 stycznia 2022
Obrót wierzytelności - jak efektywnie zarządzać portfelem należności?
Stosunkowo wygodnym sposobem na pozbycie się kłopotów z dłużnikiem może okazać się sprzedaż wierzytelności za gotówkę. Prawidłowy obrót wierzytelności jest problemem wielu przedsiębiorstw, dlatego zorganizowano kolejną edycję zrzeszającą praktyków.
14 września 2018
Potrącenie wierzytelności - czy każdą wierzytelność można potrącić?
Jednym ze sposobów dokonywania rozliczeń jest potrącenie wierzytelności. W jaki sposób dokonuje się takich potrąceń? Co należy zrobić żeby skutecznie potrącić wierzytelność? Sprawdź, czy każdą wierzytelność można potrącić!
27 czerwca 2019
Czy częściowa spłata zadłużenia przerywa bieg przedawnienia?
Bieg przedawnienia przerywany jest podjęciem jakichkolwiek czynności ze strony wierzyciela lub dłużnika, które mogłyby przyczynić się do odzyskania przez tego pierwszego zobowiązania. Do czynności tych należy także częściowa spłata zadłużenia.
29 marca 2020