Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Dyrektywa CSRD - nowe obowiązki dla przedsiębiorstw

Dyrektywa CSRD, która obowiązuje od 2024 roku nakłada na część przedsiębiorstw nowe obowiązki raportowe. Z roku na rok obowiązek ten będzie obowiązywał kolejne podmioty. Sprawdź, na czym polega obowiązek raportowy i kogo obejmuje w pierwszej kolejności!

15 maja 2024

Prawo gospodarcze

Cyberprzestępstwo - gdzie zgłaszać maile, które są podejrzane?

Coraz częściej słyszymy o przypadkach oszustw, gdzie nieświadome osoby tracą pieniądze. Dawniej popularne były oszustwa „na wnuczka”, teraz przestępcy korzystają z nowych technologii i wysyłają podejrzane e-maile. Dowiedz się, czym jest cyberprzestępstwo!

14 maja 2024

Prawo gospodarcze

Fundacja rodzinna - jakie są jej wady i zalety?

Czy wiesz, na czym polega idea fundacji rodzinnej oraz jakie są wady i zalety takiej formy działalności? Kto może założyć taką fundację i na czym polega optymalizacja podatkowa przy takim rozwiązaniu? Sprawdź, czy fundacja rodzinna jest dla Ciebie!

14 maja 2024

Prawo gospodarcze

Europejski kodeks łączności elektronicznej i jego implementacja w Polsce

Poznaj cele i zmiany wprowadzane przez Europejski kodeks łączności elektronicznej oraz projekt ustawy w Polsce. Przeczytaj artykuł, aby zrozumieć, jak te regulacje wpłyną na Twoje korzystanie z usług internetowych i telekomunikacyjnych!

13 maja 2024

Prawo gospodarcze

Czy sprzedaż jednoosobowej firmy jest możliwa?

Przez pojęcie jednoosobowej firmy powinniśmy rozumieć jednoosobową działalność gospodarczą. W praktyce dotyczy to także jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy w obu przypadkach sprzedaż jednoosobowej firmy jest dopuszczalna? Sprawdź!

13 maja 2024

Prawo gospodarcze

Darowizna a zniesienie współwłasności

W przepisach Kodeksu cywilnego odnajdziemy regulację darowizny, własności i współwłasności. Czy darowizna, własność i współwłasność mają coś ze sobą wspólnego? Czym jest zniesienie współwłasności? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

10 maja 2024

Prawo gospodarcze

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego - zmiany w prawie budowlanym

Czy wiesz, jakie zmiany dotyczące nowych budynków weszły w życie w tym roku? Sprawdź, czym jest Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego i jakie obowiązki w związku z jej wprowadzeniem spoczywają na właścicielach oraz zarządach obiektu budowlanego!

8 maja 2024

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność za sztuczną inteligencję - projektowana dyrektywa

Odpowiedzialność za sztuczną inteligencję regulować będzie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE). Przeczytaj i dowiedz się, co proponuje UE w obszarze pozaumownej odpowiedzialności cywilnej związanej z AI.

8 maja 2024

Prawo gospodarcze

Pieczęć elektroniczna – czym jest, kto i kiedy może jej używać?

Czy wiesz, czym jest pieczęć elektroniczna? Kto i kiedy może jej używać? Rozporządzenie eIDAS reguluje zasady dotyczące jej korzystania. Co dokładnie? Przeczytaj artykuł i poznaj więcej szczegółów na ten temat, aby być na bieżąco!

7 maja 2024

Prawo gospodarcze

Unieważnienie kredytu frankowego a zarzuty zatrzymania i przedawnienia

Sądy coraz częściej uznają warunki udzielenia kredytu we frankach szwajcarskich za nieuczciwe. Daje to kredytobiorcom szansę na unieważnienie kredytu frankowego. Unieważnienie nie zwalnia jednak od zobowiązań wobec banku. Przeczytaj o tym więcej!

6 maja 2024

Prawo gospodarcze

Nowe wymogi tworzenia reklam wyrobów medycznych

Czy wiesz, jakie nowe wymogi tworzenia reklam wyrobów medycznych obowiązują w Polsce? Jakie informacje muszą zostać w niej zawarte oraz w jaki sposób formułować ostrzeżenia? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy wymogi nie dotyczą właśnie Ciebie!

6 maja 2024

Prawo gospodarcze

Rejestracja samochodu przedsiębiorcy – jak i do kiedy to zrobić?

Auto w firmie to wielkie ułatwienie, a niekiedy wręcz konieczność. Trzeba jednak pamiętać, aby zakupiony pojazd powiązać z firmą i go zarejestrować. Jak wygląda rejestracja samochodu przedsiębiorcy w przypadku JDG, a jak w przypadku spółek? Sprawdź!

2 maja 2024

Prawo gospodarcze

Wykup przedmiotu leasingu w postępowaniu restrukturyzacyjnym - co warto wiedzieć?

Restrukturyzacja ma na celu uratowanie firmy przed ogłoszeniem upadłości. Czy możliwy jest wykup przedmiotu leasingu w postępowaniu restrukturyzacyjnym? Przeczytaj artykuł, aby poznać więcej szczegółów na ten temat!

30 kwietnia 2024

Prawo gospodarcze

Zasiedzenie nieruchomości przez współwłaściciela a posiadanie samoistne

Zasiedzenie nieruchomości wymaga od wnioskodawcy odsunięcia od prawa pozostałych współwłaścicieli. Sądy wówczas analizują dowody oraz okoliczności, by ustalić, czy spełnione są warunki do uznania zasiedzenia. Sprawy te często są skomplikowane. Sprawdź!

29 kwietnia 2024

Prawo gospodarcze

Postanowienia abuzywne w umowie – czy sąd może je zastąpić innym zapisami?

Niekiedy przedsiębiorcy nie są uczciwi i starają się zabezpieczyć swoje interesy w nie do końca legalny sposób, wprowadzając do kontraktów postanowienia abuzywne. Czy sądy mogą zamieniać tego typu klauzule na te zgodne z prawem? Przeczytaj!

26 kwietnia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów