0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Konsolidacja zobowiązań – czym jest i kto może z niej skorzystać?

Konsolidacja zobowiązań to proces, w którym posiadane kredyty, pożyczki i wszelkie inne zobowiązania finansowe są łączone w jedno zobowiązanie. Jaki jest cel konsolidacji zobowiązań? Kto może skorzystać z konsolidacji zobowiązań? Sprawdź w artykule!

24 kwietnia 2025

Prawo gospodarcze

Zwrot wniosku o wpis w KRS – jak wysłać nowy?

Zwrot wniosku o wpis w KRS to jeszcze nie koniec. Przy wnioskach złożonych przez S24 poprawki wprowadza się wyłącznie przez PRS. Co zrobić, gdy sąd rejonowy zwróci wniosek? Czy można go poprawić? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

24 kwietnia 2025

Prawo gospodarcze

Niska społeczna szkodliwość czynu a odstąpienie od ukarania karą z kks

Kodeks karny skarbowy wskazuje, że sprawca popełniający czyn zabroniony nie ponosi odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo w momencie, gdy występuje niska społeczna szkodliwość czynu. Jakie występują warunki odpowiedzialności sprawcy? Sprawdź!

23 kwietnia 2025

Prawo gospodarcze

Odszkodowanie na zasadach ogólnych - czy strony mogą w umowie wyłączyć możliwość jego dochodzenia?

Odszkodowanie na zasadach ogólnych to podstawowa forma rekompensaty za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. Sprawdź, czy strony mogą skutecznie wyłączyć w umowie możliwość dochodzenia roszczeń o odszkodowanie na zasadach ogólnych.

23 kwietnia 2025

Prawo gospodarcze

Zezwolenie EKMT w transporcie międzynarodowym – czym jest i jak je uzyskać?

Zezwolenie EKMT to dokument umożliwiający międzynarodowy transport drogowy towarów między krajami członkowskimi porozumienia. Sprawdź, czym dokładnie jest zezwolenie EKMT, kiedy jest wymagane i jakie warunki musi spełnić przewoźnik, aby je uzyskać.

18 kwietnia 2025

Prawo gospodarcze

Dyrektywa platformowa - zasady pracy za pośrednictwem platform cyfrowych

Dyrektywa platformowa wprowadza nowe zasady dotyczące pracy za pośrednictwem platform cyfrowych. Dowiedz się, jakie prawa i obowiązki mają pracownicy oraz przedsiębiorcy, których dotyczy Dyrektywa platformowa i jak wpłynie ona na rynek pracy cyfrowej!

17 kwietnia 2025

Prawo gospodarcze

Odszkodowanie za wypowiedzenie umowy przed terminem przez abonenta - czy przedsiębiorca telekomunikacyjny ma do niego prawo?

Odszkodowanie za wypowiedzenie umowy przed terminem przez abonenta może wywołać szkodę u przedsiębiorców świadczących usługi telekomunikacyjne. Sprawdź, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dochodzenie odszkodowania było możliwe!

17 kwietnia 2025

Prawo gospodarcze

Sprzedaż w Internecie - jak zadbać o bezpieczeństwo produktów sprzedawanych w Internecie?

Sprzedaż w Internecie wiąże się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa oferowanych produktów. Sprawdź, jak chronić konsumentów, spełniać wymagania prawne i budować zaufanie klientów, prowadząc zgodną z przepisami sprzedaż w Internecie.

16 kwietnia 2025

Prawo gospodarcze

Dział spadku w przypadku śmierci spadkobiercy

Dział spadku to element dziedziczenia, który ma za zadanie podzielić majątek spadkowy między spadkobierców. Co w przypadku, gdy w trakcie postępowania o dział spadku jeden ze spadkobierców umiera? Czy w jego miejsce wchodzą jego spadkobiercy? Sprawdź!

15 kwietnia 2025

Prawo gospodarcze

Umowa przedwstępna - skutki zawarcia umowy i możliwości egzekwowania zawarcia umowy przyrzeczonej

Umowa przedwstępna to narzędzie zabezpieczające interesy stron przed zawarciem umowy przyrzeczonej. Sprawdź, jak skutecznie egzekwować zobowiązania wynikające z umowy przedwstępnej, jakie kroki można podjąć i jakie roszczenia przysługują stronie.

15 kwietnia 2025

Prawo gospodarcze

Czy know how firmy zawsze jest tajemnicą przedsiębiorstwa?

Know how to wiedza, możliwa do wykorzystania w działalności gospodarczej. Czy know how firmy stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa? Co może być poufną informacją gospodarczą? Co na ten temat mówią przepisy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

15 kwietnia 2025

Prawo gospodarcze

Zdalne przesłuchanie świadka a pisemne przesłuchanie świadka w sądzie

Zdalne przesłuchanie świadka to rozwiązanie stosowane w szczególnych sytuacjach, np. ze względu na bezpieczeństwo lub stan zdrowia. Dowiedz się, kiedy zdalne przesłuchanie świadka jest możliwe i jakie warunki muszą zostać spełnione.

14 kwietnia 2025

Prawo gospodarcze

Powierzchnia użytkowa budynku - od czego zależy sposób jej wyliczenia?

Powierzchnia użytkowa budynku to istotny wskaźnik w procesie projektowania, sprzedaży i wynajmu nieruchomości. W artykule wyjaśniamy, czym jest powierzchnia użytkowa budynku, jakie pomieszczenia się do niej zaliczają i jak poprawnie ją obliczyć.

11 kwietnia 2025

Prawo gospodarcze

Fundacja rodzinna a prawo podpisywania umów

Sprawdź czy fundacja rodzinna może podpisywać umowy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kto może skutecznie reprezentować fundację rodzinną, jakie zasady obowiązują przy zawieraniu umów oraz jakie konsekwencje niesie brak właściwej reprezentacji.

10 kwietnia 2025

Prawo gospodarcze

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony a opłata za czynsz

Właściciele mieszkań często decydują się na ich wynajęcie w celu uzyskiwania stałego zysku, czyli czynszu opłacanego przez najemcę. Co zrobić w sytuacji kiedy najemca składa wypowiedzenie umowy najmu na czas określony przed upływem terminu?

10 kwietnia 2025

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów