Prawo spółek
Zmiany w spółce a wpis w rejestrze przedsiębiorców KRS
Każda zmiana danych w przypadku spółki prawa handlowego powinna być zgłoszona do Krajowego Rejestru Sądowego. Czy wiesz, kto zgłasza zmiany w spółce? Sprawdź, jak dokonać zgłoszenia zmiany danych, jakie dokumenty przygotować i jakie należy ponieść opłaty!
27 lipca 2023
Czym są udziały w spółce z o.o. i jakie dają uprawnienia wspólnikom?
Udziały w spółce należy rozpatrywać nie tylko pod kątem kapitału zakładowego, ale również pod względem praw udziałowych, tj. uprawnień, które przysługują danemu wspólnikowi. Czym są i jakie dają uprawnienia? Sprawdź w naszym artykule!
19 lipca 2023
Brak zgody wspólników na zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części
Czy wiesz, jak ważną kwestią przy zbyciu lub wydzierżawieniu przedsiębiorstwa jest konieczność podjęcia uchwały przez wspólników? Jakie konsekwencje mogą wyniknąć, gdy ma miejsce brak zgody wspólników na takie działanie? Odpowiadamy w artykule!
13 lipca 2023
Odpowiedzialność członków organów w spółkach – nowelizacja
W nowelizacji z 2022 roku wprowadzono nowe zasady określające odpowiedzialność członków organów spółek kapitałowych. Nowa odpowiedzialność nie będzie ponoszona na zasadzie winy, lecz należytej staranności. Sprawdź szczegóły w artykule!
10 lipca 2023
Przymusowy wykup akcji - czym jest i czy można temu zaradzić?
Zgodnie z KSH, przymusowy wykup akcji dotyczy głównie spółek akcyjnych, ale także coraz częściej spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest on często stosowany w przypadku spółek dominujących, które chcą przejąć udziały mniejszościowych wspólników.
4 lipca 2023
Czym jest holding spółek oraz kto może go utworzyć?
Holding spółek jest specyficznym tworem gospodarczym mającym na celu maksymalizowanie zysków z prowadzonej przez nie działalności. Holding spółek tworzą minimum dwa podmioty składające się ze spółki dominującej oraz co najmniej jednej spółki zależnej.
29 czerwca 2023
Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej – możliwości i ryzyka
W artykule opisujemy na jakich zasadach i z jakich powodów może zajść wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej. Czy konieczne jest wówczas rozwiązanie spółki? Jak rozliczyć taką procedurę? Przeczytaj zasady istotnego dla każdego wspólnika.
16 czerwca 2023
Forma prawna działalności gospodarczej - omówienie dostępnych form
Zakładając działalność należy wybrać formę prawną firmy. Wśród najbardziej popularnych wyróżnia się jednoosobową działalność, spółkę cywilną, spółkę z o.o. oraz akcyjną. Dowiedz się, jakie wady i zalety ma każda forma prawna działalności gospodarczej.
15 czerwca 2023
Centralna Informacja KRS a dane w systemie integracji rejestrów
Centralna Informacja KRS z oddziałami przy sądach rejestrowych tworzona jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Do jej zadań należy m.in. udostępnianie danych zawartych w poszczególnych rejestrach KRS, do których każdy ma prawo dostępu.
13 czerwca 2023
Wymogi o niekaralności dla członków zarządu, członków rady nadzorczej i prokurentów
Czy członkiem zarządu, rady nadzorczej lub prokurentem może być każdy? Czy istnieją wymogi o niekaralności dla kandydatów na wymienione stanowiska? Czy można skrócić ewentualny zakaz? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!
22 maja 2023
Kapitał zakładowy spółki z o.o. i wpłaty przez internet
Kapitał zakładowy spółki jest niezbędny do jej założenia, a jego minimalną wysokość określa Kodeks spółek handlowych. Przepisy umożliwiają również podwyższenia kapitału zakładowego poprzez podwyższenie wartości nominalnej udziałów lub utworzenie nowych.
18 maja 2023
Zajęcie udziałów w spółce z o.o. – czy można dokonać ich sprzedaży?
Jakie ograniczenia przy zbyciu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mogą wyniknąć z ich zajęcia? Czy zajęcie udziałów w postępowaniu egzekucyjnym uniemożliwia taką sprzedaż? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
17 maja 2023
Wpis do rejestru sądowego – kto, co i kiedy powinien zgłosić do KRS-u?
Krajowy Rejestr Sądowy jest jednym z najważniejszych rejestrów prowadzonych w Polsce. Istnieje szereg podmiotów, które chcąc działać w Polsce, muszą uzyskać w pierwszej kolejności wpis do rejestru sądowego, a następnie na bieżąco go aktualizować.
16 maja 2023
Łączenie się spółek przez przejęcie - kiedy jest możliwe?
Łączenie się spółek jest uregulowane w przepisach Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z przepisami łączenie się spółek jest możliwe poprzez przejęcie lub zawiązanie nowej spółki. Nie możliwe jest dokonanie połączenia ze spółką w likwidacji oraz upadłości.
15 maja 2023
Przenoszenie decyzji administracyjnych na inne podmioty
Przekształcenie działalności polega na zmianie formy prawnej dotychczasowej działalności bez konieczności jej likwidacji. Czy przenoszenie decyzji administracyjnych na inne podmioty w tym koncesji oraz zezwoleń jest dozwolone? Co z sukcesją uniwersalną?
28 kwietnia 2023