Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo spółek

Prawo spółek

Odpowiedzialność karna menedżera a ryzyko gospodarcze

Działanie na szkodę przedsiębiorstwa jest niedopuszczalne! Dlatego istotnym faktem jest, aby funkcje kierownicze pełniły osoby z doświadczeniem i odpowiednią wiedzą. Jak duża jest odpowiedzialność karna menedżera? Sprawdź!

29 lutego 2024

Prawo spółek

Rada nadzorcza a zarząd w spółkach kapitałowych

Rada nadzorcza i zarząd w spółkach kapitałowych stanowią dwa odrębne organy, których zadania polegają odpowiednio na doradzaniu i zarządzaniu. Czy wiesz, jak dokładnie wygląda podział zadań tych dwóch organów w spółkach kapitałowych? Wyjaśniamy!

22 lutego 2024

Prawo spółek

Podrobienie podpisu pod uchwałami - jakie konsekwencje za to grożą?

Podrobienie podpisu pod uchwałami może powodować liczne, negatywne konsekwencje prawne. Co grozi za fałszowanie podpisu pod uchwałami w spółce? Czy może grozić za to pozbawienie wolności? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

20 lutego 2024

Prawo spółek

Subskrypcja akcji a podwyższenie kapitału zakładowego

Subskrypcja akcji może wiązać się z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki. Należy również w tym wypadku pamiętać o wszystkich terminach podejmowania konkretnych działań. Dowiedz się, czym jest prawo pierwszeństwa objęcia akcji i prawo poboru akcji!

7 lutego 2024

Prawo spółek

Jednoosobowa spółka z o.o. dla programisty krok po kroku

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być prowadzona przez jedną osobę. Sprawdź, jak wygląda proces zakładania takiej spółki i dowiedz się, czy jednoosobowa spółka z o.o. dla programisty jest właściwym wyborem i jak wygląda reprezentacja spółki!

5 lutego 2024

Prawo spółek

Kurator dla spółki z o.o. w postępowaniu podatkowym a zakres jego umocowania

Spółka z o.o. musi mieć organy reprezentujące. Gdy ich zabraknie, spółka nie może prowadzić swoich spraw i uczestniczyć w postępowaniach administracyjnych i sądowych. W takim przypadku wyznaczany jest kurator dla spółki. Do czego jest powoływany? Sprawdź!

2 lutego 2024

Prawo spółek

Brak organu reprezentacyjnego w spółce z o.o. – co w takiej sytuacji?

Sądy uprawnione są do zastosowania metod wyznaczających podmiot reprezentujący, w momencie kiedy występuje brak organu reprezentacyjnego w spółce z o.o. Odpowiemy, czy spółka traci zdolność prawną oraz wskażemy stawki kar jakie sąd może nałożyć.

2 stycznia 2024

Prawo spółek

Kiedy może nastąpić wystąpienie wspólnika ze spółki?

Może się zdarzyć, że wspólnicy w spółce będą mieli inne zdanie na temat działania przedsiębiorstwa lub po osiągnięciu celu gospodarczego zdecydują się na zakończenie współpracy. Omawiamy w jakich sytuacjach może nastąpić wystąpienie wspólnika ze spółki!

2 stycznia 2024

Prawo spółek

Status dużego przedsiębiorcy – jakie obowiązki się z tym wiążą?

Czy wiesz, jakim przedsiębiorcom przyznawany jest status dużego przedsiębiorcy? Sprawdź, z jakimi konsekwencjami wiąże się posiadanie takiego statusu w kontekście umów handlowych zawieranych z kontrahentami i czy należy informować o tym fakcie klienta?

21 grudnia 2023

Prawo spółek

Powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia

Walne zgromadzenie podejmuje w spółce liczne uchwały, przesądzające o działalności spółki, które nie zawsze są zgodne z prawem. Jak wygląda zatem powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

13 grudnia 2023

Prawo spółek

Zakaz rozporządzania udziałem w spółce przez wspólników

Zakaz rozporządzania udziałem w spółce to ograniczenie prawa wspólnika do swobodnego dysponowania swoim udziałem. Zakaz ten może wynikać z przepisów prawa lub z postanowień umowy spółki. Oto najważniejsze informacje o rozporządzaniu udziałami!

12 grudnia 2023

Prawo spółek

Podział spółki a prawo wspólników do informacji

Działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki prawa handlowego nie oznacza, że firma będzie działać zawsze w swojej pierwotnej formie. Możliwe są zarówno zmiany wspólników, jak i podział spółki. Czy wspólnicy mają prawo do informacji? Sprawdź!

8 grudnia 2023

Prawo spółek

Pomoc prawna z urzędu - czy przysługuje również przedsiębiorcom?

Przedsiębiorcy często obawiają się kosztów związanych z założeniem sprawy sądowej. Okazuje się jednak, że mają prawo otrzymać pomoc prawną. Z czym jednak wiąże się pomoc prawna z urzędu dla przedsiębiorcy? Jakie warunki musi spełnić? Sprawdź!

24 listopada 2023

Prawo spółek

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność przez firmy

Czy wiesz, że przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności dostępne jest dla osób fizycznych? Co jednak w momencie, kiedy występuje przekształcenie użytkowania wieczystego we własność przez firmy? Dowiedz się jak ustalić cenę wykupu!

22 listopada 2023

Prawo spółek

Podatkowe skutki wniesienia wkładu do spółki cywilnej

Jakie są podatkowe skutki wniesienia wkładu do spółki cywilnej? Co może stanowić wkład oraz czy możliwe jest nie wnoszenie wkładu do spółki? Czy jest to obowiązkowe? Przeczytaj artkuł i dowiedz się, jakie obowiązki spoczywają na wspólniku spółki cywilnej!

20 listopada 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów