0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo spółek

Prawo spółek

Niemożność osiągnięcia celu spółki z o.o. jako przyczyna jej rozwiązania

Zamierzenia biznesowe spółki z o.o. są określone w statusie spółki. Niemożność osiągnięcia celu spółki może być powodem jej rozwiązania. Sąd ma prawo wykreślić spółkę z KRS, w przypadku, gdy wspólnicy nie będą realizowali założeń. Przeczytaj o tym!

4 czerwca 2024

Prawo spółek

Doręczenie pism spółce – czy sąd ma obowiązek poszukiwania adresu spółki?

Mimo że proces doręczeń wydaje się sprawą trywialną, to zaniedbanie obowiązku wskazania aktualnego adresu korespondencyjnego może nieść za sobą daleko idące i poważne konsekwencje. Jak wygląda doręczenie pism spółce? Przeczytaj i dowiedz się!

17 maja 2024

Prawo spółek

Dziedziczenie majątku spółki z o.o.

Dziedziczenie nie musi być skomplikowaną kwestią, o ile oczywiście nie mamy do czynienia z dużą liczbą spadkobierców. Jak wygląda dziedziczenie majątku spółki? Czy majątek spółki z o.o. może wchodzić w skład spadku? Przeczytaj i dowiedz się!

9 maja 2024

Prawo spółek

Odbiór korespondencji — odpowiedzialność członków zarządu spółki

Prawidłowy odbiór korespondencji jest bardzo istotny dla właściwego działania spółki, tym bardziej że w dalszym ciągu większość organów administracyjnych i sądów pisma przesyła drogą tradycyjną. Jak zatem powinien wyglądać odbiór korespondencji? Sprawdź!

25 kwietnia 2024

Prawo spółek

Wykreślenie spółki z o.o. z KRS – co z długami spółki?

Spółka z o.o. jako odrębny byt prawny odpowiada samodzielnie za zobowiązania. Wykreślenie spółki z o.o. z KRS kończy jej istnienie, choć mogą pozostać pewne obszary, w których może działać. Co w przypadku gdy spółka miała długi? Kto odpowiada? Sprawdź!

16 kwietnia 2024

Prawo spółek

Wystąpienie wspólnika ze spółki - jak wygląda?

Spółka prawa handlowego może dokonywać zmian w obrębie wspólników należących do składu spółki, m.in. poprzez sprzedaż udziałów przez konkretnego wspólnika. Czy wiesz, w jakim jeszcze trybie może nastąpić wystąpienie wspólnika ze spółki? Wyjaśniamy!

29 marca 2024

Prawo spółek

Uczestnictwo pracowników w transgranicznym przekształceniu, połączeniu lub podziale spółek

Czy wiesz, jaka ustawa reguluje uczestnictwo pracowników w transgranicznym przekształceniu, połączeniu lub podziale spółek? Dowiedz się, jakie prawa i obowiązki mają pracownicy i organy spółki oraz jak przebiega wybór członków zespołu negocjacyjnego!

19 marca 2024

Prawo spółek

Czym jest klauzula tag along i drag along?

Dlaczego klauzule tag along i drag along mogą w istotny sposób wpłynąć na status wspólników w spółce? Czym są te klauzule i na czym polegają? W jakich przypadkach można je stosować? Przeczytaj poniższy artykuł i znajdź odpowiedzi na te pytania!

7 marca 2024

Prawo spółek

Odpowiedzialność karna menedżera a ryzyko gospodarcze

Działanie na szkodę przedsiębiorstwa jest niedopuszczalne! Dlatego istotnym faktem jest, aby funkcje kierownicze pełniły osoby z doświadczeniem i odpowiednią wiedzą. Jak duża jest odpowiedzialność karna menedżera? Sprawdź!

29 lutego 2024

Prawo spółek

Rada nadzorcza a zarząd w spółkach kapitałowych

Rada nadzorcza i zarząd w spółkach kapitałowych stanowią dwa odrębne organy, których zadania polegają odpowiednio na doradzaniu i zarządzaniu. Czy wiesz, jak dokładnie wygląda podział zadań tych dwóch organów w spółkach kapitałowych? Wyjaśniamy!

22 lutego 2024

Prawo spółek

Podrobienie podpisu pod uchwałami - jakie konsekwencje za to grożą?

Podrobienie podpisu pod uchwałami może powodować liczne, negatywne konsekwencje prawne. Co grozi za fałszowanie podpisu pod uchwałami w spółce? Czy może grozić za to pozbawienie wolności? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

20 lutego 2024

Prawo spółek

Subskrypcja akcji a podwyższenie kapitału zakładowego

Subskrypcja akcji może wiązać się z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki. Należy również w tym wypadku pamiętać o wszystkich terminach podejmowania konkretnych działań. Dowiedz się, czym jest prawo pierwszeństwa objęcia akcji i prawo poboru akcji!

7 lutego 2024

Prawo spółek

Jednoosobowa spółka z o.o. dla programisty krok po kroku

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być prowadzona przez jedną osobę. Sprawdź, jak wygląda proces zakładania takiej spółki i dowiedz się, czy jednoosobowa spółka z o.o. dla programisty jest właściwym wyborem i jak wygląda reprezentacja spółki!

5 lutego 2024

Prawo spółek

Kurator dla spółki z o.o. w postępowaniu podatkowym a zakres jego umocowania

Spółka z o.o. musi mieć organy reprezentujące. Gdy ich zabraknie, spółka nie może prowadzić swoich spraw i uczestniczyć w postępowaniach administracyjnych i sądowych. W takim przypadku wyznaczany jest kurator dla spółki. Do czego jest powoływany? Sprawdź!

2 lutego 2024

Prawo spółek

Brak organu reprezentacyjnego w spółce z o.o. – co w takiej sytuacji?

Sądy uprawnione są do zastosowania metod wyznaczających podmiot reprezentujący, w momencie kiedy występuje brak organu reprezentacyjnego w spółce z o.o. Odpowiemy, czy spółka traci zdolność prawną oraz wskażemy stawki kar jakie sąd może nałożyć.

2 stycznia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów