Windykacja
Czy możliwa jest egzekucja długu spadkobiercy ze spadku?
Prawem wierzyciela jest dochodzenie swoich roszczeń z całego majątku, jaki posiada dłużnik. Na majątek dłużnika składał się będzie również spadek. Dowiedz się czytając nasz artykuł, czy możliwa będzie egzekucja długu spadkobiercy ze spadku!
17 marca 2022
Tytuł wykonawczy a egzekucyjny - jakie są różnice?
Podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego jest tytuł wykonawczy. Nadany tytuł egzekucyjny stanowi dokument urzędowy, z którego musi wynikać kto jest wierzycielem, a kto dłużnikiem oraz określać wysokość roszczenia. Dowiedz się, jakie są różnice!
2 września 2018
Czym jest zastępcze wykonanie świadczenia?
Zastępcze wykonanie świadczenia jest instytucją regulowaną przez przepisy kodeksu cywilnego. Jakich sytuacji dotyczy? Kto może z niej korzystać? Jakiego typu zobowiązań dotyczy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
6 stycznia 2018
Dziedziczenie długów spadkowych po nowelizacji kodeksu cywilnego
Jak wygląda dziedziczenie długów spadkowych po nowelizacji z dnia 18 października 2015 roku? Czym różni się proste przyjęcie spadku od przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
12 grudnia 2021
Zabezpieczenie powództwa w postępowaniu sądowym
Przepisy prawa dają wierzycielowi możliwość złożenia wniosku o zabezpieczenie przyszłego roszczenia. Jakie formalne elementy powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie powództwa? Dowiedz się, jakie korzyści płyną z takiego zabezpieczenia!
23 października 2020
Nakaz zapłaty – sposób na szybkie odzyskanie należności
Nakaz zapłaty, tak samo jak wyrok sądowy, jest tytułem egzekucyjnym, jednak jego uzyskanie jest prostsze i szybsze. Sprawdź, kiedy i w jakich sytuacjach jest możliwe uzyskanie nakazu zapłaty i z jakim kosztami się to wiąże?
22 września 2021
Przymus państwowy wobec dłużnika - co to takiego?
Czy wierzyciel może zastosować przymus państwowy w sytuacji, gdy dłużnik został prawidłowo zawiadomiony o terminie stawienia się do sądu w celu ujawnienia majątku i pomimo tego, nie stawił się? Dowiedz się, czy przymus państwowy jest skuteczny!
4 lutego 2021
Czy możliwe jest obciążenie dłużnika kosztami windykacji?
Egzekwowanie należności od dłużników nie jest łatwym zadaniem, a do tego jest dość kosztowne. W jakich sytuacjach możliwe jest obciążenie dłużnika kosztami windykacji? Jaka będzie wysokość rekompensaty? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
7 kwietnia 2022
Prawo doręczenia pism - szerokie omówienie
Jeden z najistotniejszych elementów prawidłowego przebiegu postępowania cywilnego stanowią doręczenia dokumentów. Co w przypadku gdy nie odbierze się pisma osobiście? Dowiedz się, co zrobić, żeby doręczenia pism nie okazały się fikcją!
23 marca 2020
Umowa ugody - z jakich elementów powinna się składać?
Ugoda to umowa między stronami będącymi w sporze. Z jakich elementów powinna składać się umowa ugody, aby była sporządzona w sposób prawidłowy? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy dłużnik może zostać zwolniony z częściowej spłaty zobowiązania!
6 stycznia 2018
Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej
Zbieg egzekucji ma miejsce, kiedy do tego samego prawa majątkowego skierowane są egzekucja sądowa i administracyjna lub dwie sądowe. Co zrobić w takiej sytuacji? Który z komorników będzie właściwy do wykonania egzekucji? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
29 października 2018
Postępowanie w sprawach drobnych roszczeń
W jakich sytuacjach można skorzystać z europejskiego postępowania w sprawach drobnych roszczeń? Ile wynosi opłata i jak przebiega postępowanie w sprawach drobnych roszczeń? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
6 stycznia 2018
Bankowy tytuł egzekucyjny niezgodny z prawem
Czy Bankowy Tytuł Egzekucyjny nadal ma taką samą moc prawną jak tytuł wykonawczy? Od 2016 bankowy tytuł egzekucyjny nie straszy już klientów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co w tej sprawie orzekł Trybunał Konstytucyjny!
26 listopada 2020
Egzekucja z domeny internetowej - czy jest to możliwe?
Domeny internetowe potrafią osiągnąć ogromne wartości, stając się w ten sposób istotnym składnikiem majątku osoby, której przysługują prawa z rejestracji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy możliwa jest egzekucja z domeny internetowej!
23 stycznia 2020
Tymczasowy nadzorca sądowy - kto i kiedy ponosi koszty?
Tymczasowy nadzorca sądowy powoływany jest w razie ogłoszenia upadłości. Dowiedz się, czy członkowie zarządu spółki z o.o. mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu wynagrodzenia tymczasowego nadzorcy sądowego!
6 stycznia 2018